ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA - czy jest zdrowsza od konwencjonalnej?
Jeszcze sto lat temu wszystkie płody rolne można by było sklasyfikować jako żywność ekologiczną - nie stosowano żadnych środków grzybobójczych, owado- i chwastobójczych, nawozów syntetycznych. Dziś nieskażonej żywności musimy szukać w specjalnych sklepach i drożej za nią płacić. Czy warto kupować żywność ekologiczną, czy rzeczywiście jest zdrowsza od konwencjonalnej?
Spis treści
Pytanie, czy żywność ekologiczna jest zdrowa jest retoryczne, bowiem ekologiczne są te produkty spożywcze, które wyprodukowano bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin (fungicydy, herbicydy oraz insektycydy, określane zbiorczo jako pestycydy), bez chemicznych substancji przyspieszających wzrost, bez nawozów syntetycznych i technik inżynierii genetycznej, a także bez sztucznych dodatków smakowych, aromatów i napromieniowania. Powstały za to zgodnie z prawami natury, czystej i wolnej od szkodliwych substancji.
Badania naukowe dotyczące żywności ekologicznej
Dwa duże przeglądy badań naukowych żywności, przeprowadzone w Europie i w USA wskazują jednoznacznie, że żywność ekologiczna statystycznie rzecz biorąc, jest bardziej wartościowa dla ludzkiego organizmu niż żywność konwencjonalna.Pierwsze z tych badań przeprowadziła amerykańska ekspert żywienia Virginia Worthington z Johns Hopkins University w 2001 roku. Przeanalizowała ona wyniki 41 szczegółowych projektów badawczych, w których naukowcy porównywali wartość odżywczą i składniki różnych warzyw, owoców i pieczywa z upraw ekologicznych i z upraw przemysłowych. Okazało się, że przeciętnie produkt „ekologiczny” zawiera między innymi 27% więcej witaminy C, 21% więcej żelaza, 29,3% więcej magnezu, 13,6% więcej fosforu. Jednocześnie produkty ekologiczne zawierały 15,1% mniej szkodliwych azotynów niż produkty konwencjonalne.
Argumenty przemawiające za żywnością ekologiczną
Ciekawe zestawienie i analizę bardzo wielu badań naukowych przeprowadził szwajcarski instytut naukowy FiBL (Forschungsinstitut für biologischen Landbau). Wyniki opublikowane zostały w broszurze i dostępne są też w Internecie. Naukowcy szwajcarscy przytaczają aż 90 argumentów wskazujących na to, że rolnictwo i żywność ekologiczna są lepsze” od konwencjonalnej. Oprócz powszechnie uznanych argumentów przemawiających za rolnictwem ekologicznym, takich jak niestosowanie nawozów sztucznych, warto przytoczyć kilka nowszych i mniej znanych argumentów:
- Warzywa i owoce ekologiczne zawierają znacznie więcej antyoksydantów, w tym najsilniejszego z nich resveratrolu. Jak wiemy antyoksydanty przeciwdziałają starzeniu się komórek.
- Przeprowadzono bardzo dokładne badania tej samej odmiany jabłek, Golden Delicious, i okazało się, że ich ekologiczna kopia posiada m.in. aż 32% więcej fosforu, 19% więcej antyoksydantów i 9% więcej błonnika.
- Z wszystkich badań wynika, że przeciętnie także kartofle ekologiczne posiadają większą zawartość witaminy C niż konwencjonalne.
- Udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że statystycznie warzywa liściaste, głównie sałata, zawierają od 10 do 40% mniej azotynów - substancji szkodliwych dla organizmu.
- Liczne badania potwierdzają, że produkty ekologiczne nie zawierają pestycydów. Ale – co często podkreślają przeciwnicy ekologii – może je przenieść wiatr z sąsiednich upraw. Biorąc to pod uwagę naukowcy obliczyli, że statystycznie żywność konwencjonalna zawiera aż 550 do 700 razy więcej chemicznych pestycydów.
- Niezwykle ważny argument w czasach ocieplenia klimatu: rolnictwo ekologiczne zużywa o 50% mniej energii, emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych i wiąże więcej dwutlenku węgla z atmosfery.