Dlaczego warto wypoczywać w górach? Zalety urlopu w górach
Wiesz, dlaczego warto wybrać się na urlop w góry? Gdy znajdujemy się powyżej 1000 m n.p.m. organizm produkuje więcej czerwonych krwinek, rozszerzone naczynia przyspieszają transport tlenu i składników odżywczych, poprawia się samopoczucie i kondycja. Ale aktywny wypoczynek w górach przynosi też inne korzyści. Poznaj więcej zalet wyjazdu w góry.
Spis treści
Każdemu z nas, kto choć trochę interesuje się sportem, na pewno wpadła w ucho informacja, że zawodnicy, zwłaszcza startujący w konkurencjach wytrzymałościowych, odbywają treningi wysokogórskie. Poprawiają w ten sposób kondycję i zdolność koncentracji. A jeśli pobyt w górach pomaga wyczynowcom, czy może pomóc nam? Zapewne tak, ale rodzaj i intensywność treningu musimy dobrać do naszych potrzeb i możliwości.
Zalety pobytu w górach
- trekking zamiast treningu
Góry działają kojąco na organizm: dotleniają, wyciszają i odstresowują. Skupienie, jakiego wymaga wędrówka po trudniejszym szlaku bez wątpienia jest metodą na zapomnienie o zostawionych w domu problemach. Dla lubiących aktywny wypoczynek, trekking po górach jest doskonałym pomysłem treningowym - regularne wędrówki wpływają na poprawę kondycji i wytrzymałości organizmu.
Czytaj też: TREKKING - jakie ma zalety i jak zacząć chodzić po górach?
- lepiej poznasz swoje możliwości
Wędrówka po górach jest nie tylko wyzwaniem dla ciała, ale także sprawdzianem umiejętności organizacyjnych i radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach. W kontakcie z naturą i zmiennymi warunkami atmosferycznymi lepiej poznasz swoje słabości i zalety. Dowiesz się, czy potrafisz zachować spokój, kiedy na przykład niespodziewanie nadciągnie burza i jak radzisz sobie sytuacjami stresowymi.
Trekking może być też wzajemnym sprawdzianem partnerów w związku. Wspólny wypad w góry w trudnym otoczeniu pokaże, kto ma tendencje do narzekania, a kto jest opiekuńczy i zaradny. Nie warto oczywiście jeden do jednego przekładać zachowań z wyjazdu w teren na sytuacje w życiu codziennym, ale w pewnym stopniu może to być wskazówka, czego można się po partnerze spodziewać.
- pozytywne uzależnienie
To oczywiste, że góry wybierają osoby, które chcą aktywnie spędzić wolny czas. Ci, którzy wolą odprężać się leżąc na plaży, nie będą z przyjemnością pokonywać kolejnych stromych podejść. Jednak wielu z tych, którzy raz spróbowali trekkingu, wracają na szlak regularnie, twierdząc, że są uzależnieni od adrenaliny, widoków i górskiego klimatu. Zdobycie kolejnego szczytu staje się wyzwaniem ambicjonalnym i nie daje spokoju, dopóki nie zostanie osiągnięte. Każdy, kto dobrze czuje się na górskiej ścieżce, chce zdobywać kolejne szczyty, wchodzić jeszcze wyżej i pokonywać granice swoich możliwości. Większe ambicje i równolegle zwiększająca się pewność siebie, znajdują często przełożenie na przykład w życiu zawodowym.
Ci, którzy lubią spędzać czas w samotności, znajdą mało uczęszczane górskie szlaki i będą godzinami wędrować, rozkoszując się widokami i zatapiając się we własnych myślach. Dla większości ludzi jednak wypad w góry to doskonały moment na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub rodziną.
Zalety zdrowotne pobytu w górach
Pobyt w klimacie wysokogórskim stawia przed nami, mieszkańcami nizin, całkiem nowe, wysokie wymagania. Obniżone ciśnienie atmosferyczne, znaczne i częste wahania wilgotności i temperatury powietrza, jego nieco inny skład (niedobór tlenu) sprawiają, że organizm musi się przystosować. W odruchu obronnym przestraja więc rytm pracy układów krążenia i oddechowego, zmienia funkcjonowanie układów nerwowego i hormonalnego.
Organizm produkuje więcej czerwonych krwinek, rośnie stężenie hemoglobiny we krwi, a rozszerzone naczynia przyspieszają transport tlenu i składników odżywczych. Samopoczucie i kondycja poprawiają się. Tak dzieje się już podczas pobytu na wysokości przekraczającej tysiąc metrów nad poziomem morza. Jeśli ten pobyt połączymy z dostosowaną do naszego stanu zdrowia i możliwości fizycznych aktywnością, efekt ulegnie wzmocnieniu.
Jakie wysokości nie są szkodliwe dla zdrowia?
Badania prowadzone na potrzeby sportowców wykazały, że najkorzystniejsze i długotrwałe rezultaty przynosi umiarkowana aktywność fizyczna na wysokości 1800-2500. Takie warunki znajdziemy na przykład na niewielkim skrawku naszego kraju - w Tatrach. Jeśli jednak myślimy o pełnym różnorodnych możliwości aktywnym wypoczynku na wysokościach, zwróćmy oczy ku Alpom, rozciągającemu się na terenie pięciu krajów morzu gór, których szczyty przekraczają znacznie 4 tys. metrów, a rozległe doliny i położone w nich kurorty znajdują się na wysokości ponad 1,5 tys. m. Mają przy tym tak rozległą ofertę, że tradycyjnie kojarzone z wypoczynkiem w górach piesze wędrówki, stanowią zaledwie jedną z licznych możliwości aktywnego pobytu.