Stacja narciarska POLANA SOSNY: dobra dla początkujących i rodzin z dziećmi
Wybierając się do stacji narciarskiej Polana Sosny, nie spodziewaj się ani długich tras, ani karkołomnych zjazdów. Możesz za to liczyć na ładną pogodę, która zapewni ci spokojne szusowanie na szerokim odkrytym stoku z widokiem na Jezioro Sromowieckie, Pieniny i zamek w Niedzicy.
Spis treści
Ośrodek narciarski Polana Sosny nie jest wielki. Najdłuższy z trzech wyciągów narciarskich (wyciąg orczykowy) ma niespełna 400 metrów przy różnicy poziomów blisko 100 metrów. Trasę tuż przy nim oznaczono na czerwono, jako średniotrudną - na górze jest łagodniejsza, dość stromo opada jednak do dolnej stacji wyciągu. Pozostałe dwa stoki są łatwe, a dwukrotnie dłuższy zjazd przez szerokie polany - bardzo łatwy, spacerowo-widokowy. Jest też park dla snowboardzistów. Trasy są położone na północnych stokach, naśnieżane, ratrakowane i oświetlone, a urządzenia narciarskie działają dopóki na stoku pozostanie 10 chętnych do zjeżdżania.
Miejsce to można polecić początkującym amatorom nart i na rodzinny wypoczynek na śniegu. To propozycja dla tych, którym pobyt na stoku nie wypełnia całego dnia. Po pierwsze ze względu na malowniczą okolicę: stok schodzi niemal do brzegu Dunajca, tuż za zaporą, która spiętrza wody Zalewu Sromowieckiego. Ze stoku widzimy więc taflę (być może zamarzniętego) jeziora, a nad nią - nidzicki zamek.
Malownicza okolica ośrodka Polana Sosny
W tle, za wodą, wznoszą się Gorce i należące do Beskidu Sądeckiego pasmo Radziejowej, za plecami - Pieniny. Przy dobrej pogodzie spod górnej stacji wyciągu można oglądać panoramę Tatr. Za drogą, między stokiem a korytem Dunajca znajduje się ciekawy zespół budynków należących również do ośrodka rekreacyjnego Polana Sosny. Najbardziej okazały z nich to modrzewiowy dwór, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, który stał kiedyś w nieodległym Grywałdzie. Przeniesiony nad sam brzeg rzeki mieści teraz restaurację Dwór, której wystrój nawiązuje do miejscowej tradycji, a menu należy do kuchni polskiej i węgierskiej.
Stojące obok dwa drewniane domy stanowią najbliższe zaplecze noclegowe Polany Sosny. Jeden z nich to dom spiski (tak nazywa się historyczna kraina w której jesteśmy), drugi to chata z podtatrzańskich Kir. Podobnie jak dwór przeniesione tu i zrekonstruowane z dbałością o zachowanie pierwotnego charakteru. U podnóża wyciągu powstał więc mini-skansen, który jednak służy jako baza noclegowo-gastronomiczna latem dla turystów, zimą dla narciarzy.Tekst pochodzi z zasobów Otwartego Przewodnika Krajoznawczego