Najlepsze trasy rowerowe na Mazowszu i w Warszawie

2017-09-21 10:18

Poznaj przykłady ciekawych tras rowerowych, które przebiegają przez Warszawę i Mazowsze. Najpopularniejsza trasa obejmuje szlak rowerowy wokół Kampinosu i dostarczy ci niezapomnianych widoków oraz pozwoli odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta. Mieszczuchy, które nie chcą opuszczać Warszawy, mogą skorzystać z trasy rowerowej wzdłuż Wisły. Zobacz najciekawsze kierunki wybrane z albumu „80 najwspanialszych tras rowerowych”.

Najlepsze trasy rowerowe na Mazowszu i w Warszawie
Autor: Materiały prasowe

Spis treści

  1. Trasa rowerowa wokół Puszczy Kampinoskiej
  2. Nadwiślańska trasa rowerowa z Białołęki do Nowego Dworu
  3. Wskazówki, jak przygotować się do rowerowej wycieczki

W albumie „80 najwspanialszych tras rowerowych” znajdziesz pomysły na ciekawe przejażdżki rowerowe we wszystkich regionach Polski, w tym na Mazowszu i w Warszawie. Wybraliśmy dwie spośród nich: szlak rowerowy wokół Kampinosu i trasę biegnącą wzdłuż Wisły, która pozwoli ci zbliżyć się do natury bez wyjeżdżania z miasta.

Sprawdź, co czeka cię podczas wycieczki rowerowej wokół Parku Kampinoskiego i w stolicy Polski.

Trasa rowerowa wokół Puszczy Kampinoskiej

Tajemnicze bagna, malownicze wsie, stare dęby, mnóstwo leśnych zwierzaków, a nawet góry! Aż trudno uwierzyć, że Kampinoski Park Narodowy jest tak blisko Warszawy. Wytyczono tam aż 200 km szlaków z myślą o rowerzystach, a 360 km szlaków pieszych jest dopuszczonych także do ruchu rowerowego.

Park otacza zielony szlak rowerowy. Wyruszyć można na przykład z parkingów blisko wsi Palmiry, w Granicy, niedaleko polany w Lipkowie czy w Brochowie spod kościoła. Na trasie napotkamy skansen w Granicy, mało znane, odludne Białe Góry Śladowskie, dworek w Tułowicach, kościół w Brochowie, a także muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, gdzie koniecznie trzeba pochodzić po parku i posłuchać dobiegającej z głośników muzyki. W puszczy mamy spore szanse na spotkanie z łosiem, dzikiem czy sarną, od niedawno mieszkają tu nawet wilki.

Szlak obejmuje miejscowości: Palmiry – Małocice – Leoncin – Piaski Królewskie – Tułowice – Brochów – Żelazowa Wola – Kampinos – Granica – Leszno – Zaborów – Lipków – Laski – Dziekanów Leśny – Palmiry.

Najlepsze trasy rowerowe na Mazowszu i w Warszawie
Autor: thinkstockphotos.com Trasy rowerowe w Polsce stwarzają znakomitą okazję do spędzenia czasu z rodziną.

Nadwiślańska trasa rowerowa z Białołęki do Nowego Dworu

To ciekawa, zaskakująca trasa pozwalająca poznać Warszawę od ładniejszej strony. Możemy zacząć od Centrum Nauki Kopernik i warszawskiej Syrenki i stamtąd ruszyć na północ.

Przed wyruszeniem w drogę warto zwiedzić warszawską starówkę. Od Mariensztatu kierujemy się Grodzką z powrotem na Wisłę, przejeżdżając pod Wisłostradą. Dalej wygodna trasa wiedzie bulwarami. Gdy przejedziemy most Północny, kierujemy się na ulicę Picassa i wjeżdżamy na wał wiślany. Ruszamy w stronę Jabłonny. Warto na chwilę zapuścić się w las między rzeką a wałem! W rejonach między Tarchominem a Jabłonną ta okolica zasługuje na miano mazowieckiej Amazonii, a widoki na rzekę są niezapomniane. W Jabłonnie koniecznie obejrzyjmy pałac i rozległy park pełen tajemniczych ruin. W pałacu jest restauracja, a w Jabłonnej sklepy spożywcze. Możemy ruszyć dalej wałem w stronę Nowego Dworu Mazowieckiego, a najbardziej wytrwali do samej Twierdzy Modlin.

Plan trasy rowerowej wzdłuż Wisły: Centrum Nauki Kopernik – Cytadela – most Grota – Las Bielański – most Północny – Tarchomin – Nowodwory – Jabłonna.

To ci się przyda

Wskazówki, jak przygotować się do rowerowej wycieczki

  • Jaki strój wybrać?

Przed wyruszeniem w trasę zadbaj o dobre przygotowanie. Najlepszy ubiór dla rowerowego turysty to strój na cebulkę, pozwalający uniknąć zarówno przeziębienia, jak i przegrzania. Przydadzą się rękawiczki rowerowe i specjalne obuwie dla rowerzystów kupione w sklepie sportowym. Warto zaopatrzyć się w kask, chociaż nie ma przepisów nakazujących jego zakładanie.

  • Co jeść przed wycieczką i w trasie?

Jeśli wyruszasz rowerem z samego rana, nigdy nie zapomnij o śniadaniu. Lekki, ale pożywny posiłek będzie najlepszy także w ciągu dnia. Zwróć uwagę na obecność węglowodanów, znajdziesz je w pieczywie pełnoziarnistym, makaronach razowych, ryżu, płatkach owsianych.

  • Co pić? Jak uzupełniać elektrolity?

W drogę zabierz ze sobą wodę i napój izotoniczny, a także energetyczne zdrowe przekąski, na przykład baton musli, suszone owoce. Elektrolity uzupełnisz nie tylko izotonikiem, ale też poprzez jedzenie owoców i warzyw.

Czytaj też: Przepisy na zdrowe batony energetyczne domowej roboty

Więcej pomysłów na malownicze przejażdżki rowerowe we wszystkich zakątkach Polski znajdziesz w albumie „80 najwspanialszych tras rowerowych. Poradnik dla profesjonalistów i amatorów. Dla rodzin i samotnych wilków”. Album zawiera mapy z wyznaczonymi trasami oraz zdjęcia najciekawszych zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Ponadto, znajdziesz w nim praktyczne porady, jak wybrać i kupić rower oraz o czym pamiętać przygotowując się do rowerowej wycieczki.

80 najwspanialszych tras rowerowych - okładka
Autor: Materiały prasowe