Zdrowe batony energetyczne - przepisy na batony domowej roboty
Wypróbuj przepisy na domowe batony energetyczne dla sportowców: biegaczy, kolarzy i osób trenujących fitness. Zrobione własnoręcznie batony oprócz tego, że dodają energii, są zdrowe i w 100% naturalne. Ich przygotowanie zajmie ci nie więcej niż kilkanaście minut. Przepisy na batony energetyczne pochodzą z książki Iwony Bates "Sportowe kalorie".
Spis treści
- Energetyczne batony bananowo-orzechowe bez pieczenia [PRZEPIS]
- Energetyczne batony figowo-owsiane [PRZEPIS]
- Energetyczne batony jabłkowo-makowe [PRZEPIS]
- Przepis na kulki mocy
Batony energetyczne domowej roboty to idealna przekąska po treningu: dzięki dużej zawartości węglowodanów prostych szybko przywracają siły i odbudowują zapasy glikogenu w mięśniach. Przepisy na batony są dziecinnie proste - wystarczy rozdrobnić składniki, wymieszać i odstawić do zastygnięcia lub upiec batony w piekarniku. Gotowe zdrowe batoniki można przechowywać w lodówce lub zamrozić.
Zobacz 4 przepisy na pyszne batony dodające energii. Receptury pochodzą z książki Iwony Bates "Sportowe kalorie".
Energetyczne batony bananowo-orzechowe bez pieczenia [PRZEPIS]
Składniki na 5 batoników:
- 120 g banana
- 50 g suszonych daktyli bez pestek
- 40 g pestek słonecznika
- 40 g kakao
- 30 g mielonego lnu
- 50 g orzechów laskowych
- 20 g nasion konopi
Suszone daktyle zalać gorącą wodą (na wysokość owoców), odstawić, zmiksować po wystygnięciu. Dodać pozostałe składniki i wszystko zmiksować. Masę schłodzić tak, by dala się kształtować. Podzielić na 5 części i każdą osobno zapakować w papier do pieczenia. Włożyć do pojemnika do lodówki lub zamrozić.
Wartość odżywcza 1 batona: 102,5 kcal; 2,2 g białka; 7,6 g tłuszczów; 7,6 g węglowodanów; 1,5 g błonnika.
- Czy wiesz, że...
Banan to chyba najbardziej „sportowy” owoc. Ma bardzo wysoką zawartość potasu, dlatego jest zdrowy dla układu krążenia. Jest bogaty w błonnik rozpuszczalny, korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Zawiera tryptofan chroniący przed niepokojem, bezsennością, a nawet depresją. Bogaty w witaminę B6, wspomaga układ nerwowy i tworzenie krwinek czerwonych. Dostarcza energii w postaci prostych węglowodanów. Im bardziej dojrzałe są banany, tym mniej w nich skrobi, a więcej cukru. Banany często rozdawane są w czasie maratonów, ponieważ dostarczaj glukozy do krwi.
Sprawdź też: Przepisy na odżywcze posiłki po treningu (porannym i wieczornym)
Energetyczne batony figowo-owsiane [PRZEPIS]
Składniki na 6 batoników:
- 100 g suszonych fig
- 1 szklanka wody
- 1 i 1/2 szklanki płatków owsianych górskich
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 30 g masła
- 1 jajko
- 1 łyżka mielonego lnu
- 1/2 szklanki wody
Figi drobno pokroić, wymieszać z 1/2 szklanki wody, gotować na małym ogniu 5 minut. Płatki owsiane zmielone niezbyt drobno połączyć z 1 łyżeczką proszku do pieczenia i zmielonym lnem, wymieszać dokładnie. Dodać masło i jajko oraz resztę wody, mieszać, aż powstanie jednolita masa, na końcu dodać ugotowane figi. Przełożyć do foremki, piec około pół godziny w temperaturze 180 C. Po wystudzeniu podzielić na 6 porcji. Batoniki można zamrozić.
Wartość odżywcza 1 batona: 203 kcal; 6 g białka; 7 g tłuszczów; 32 g węglowodanów; 5 g błonnika.
- Czy wiesz, że...
Zawarty w batonach owies zapewnia siłę fizyczną i energię do działania. Wzmacnia organizm w stanach wyczerpania i słabości. Wzmacnia serce. Wychwytuje toksyny i zły cholesterol. Zawiera bardzo dużo krzemu, dzięki czemu wzmacnia kości i stawy. Jest bogaty w fosfor niezbędny do rozwoju i dobrego funkcjonowania układu nerwowego, szczególnie mózgu. Koi nerwy i pomaga na stres.
Energetyczne batony jabłkowo-makowe [PRZEPIS]
Składniki na 10 batoników:
- 2 jajka
- 100 g cukru trzcinowego
- 350 g jogurtu naturalnego
- 150 g jabłek
- 50 g oleju rzepakowego
- sok z ½ limonki
- skórka starta z całej limonki
- 170 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 2 łyżki maku
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Jajka ubić na pianę z cukrem. Dodać starte na tarce jabłka, jogurt, sok i skórkę z limonki oraz olej. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i makiem. Połączyć z pozostałymi składnikami i wszystko przelać do płaskiej foremki. Piec do zrumienienia w temperaturze 180 st. C. Podzielić na 10 batonów, każdy osobno zapakować i zamrozić.
Wartość odżywcza 1 batona: 195 kcal; 6 g białka; 8 g tłuszczów; 26 g węglowodanów; 2 g błonnika.
- Czy wiesz, że...
Kefiry, jogurty i maślanka są produktami mlecznymi zawierającymi dużo białka i wapnia, zapewniającymi sytość. Zawierają mniej laktozy niż mleko. Świetnie uzupełniają florę jelitową, mają też działanie lecznicze. Szczególnie zalecane są naturalne kefiry i jogurty, które można łączyć z owocami, warzywami, orzechami, płatkami. Takie połączenie białka i węglowodanów w diecie sportowej jest jak najbardziej rekomendowane. Co ważne, spożywanie tych produktów jest prostym sposobem na dostarczenie białka do regeneracji i rozbudowy mięśni po treningach.
Przepis na kulki mocy
Składniki na 15 kulek:
- 100 g suszonych daktyli
- 50 g pestek dyni
- 50 g nasion sezamu
- 50 g wiórków kokosowych
- 25 g owoców goji
- 25 g oleju kokosowego
Daktyle zalać gorącą wodą i odczekać 2 godziny, aż namokną. Wylać wodą, usunąć pestki z daktyli i dokładnie zmiksować owoce. Olej kokosowy rozpuścić, wymieszać z daktylami, wiórkami kokosowymi, sezamem, nasionami dyni i owocami goji. Z masy uformować kulki. Jeśli masa jest zbyt płynna, można ją schłodzić. Najlepiej zapakować każdą kulkę osobno w papier do pieczenia lub folię spożywczą. Można przechowywać je krótko w lodówce lub zamrozić.
Wartość odżywcza 1 kulki: 102 kcal; 2,2 g białka; 7,6 g tłuszczów; 7,5 g węglowodanów; 1,5 g błonnika.
- Czy wiesz, że...
Pestki dyni, słonecznika, sezamu zasługują na uwagę, ponieważ zawierają dużo cynku (zwiększa odporność organizmu, ma korzystny wpływ na włosy, paznokcie i skórę), fitosterole (obniżają stężenie cholesterolu), magnez (chroni przed przedwczesnym zmęczeniem i powstawaniem kamieni nerkowych), selen (działa jak antyoksydant), witaminy z grupy B i E. Dodawaj pestki do musli, posypuj nimi sałatki. Możesz dodawać je także do zupy pomidorowej lub innych przetartych zup.
Jeżeli uprawiasz sport albo jesteś nauczycielem lub rodzicem młodego człowieka, który ma ambicję walczyć o medale, książka Iwony Bates "Sportowe kalorie" jest dla Ciebie. Publikacja ta jest wyjątkowa, bo napisana w bardzo przystępny sposób. Wyjaśnia, czym dla sportowca są białka, węglowodany, błonnik, witaminy i minerały, dlaczego warto jeść regularnie oraz co pomaga zregenerować organizm po treningu.
Książka zawiera gotowe plany żywieniowe z uwzględnieniem wartości odżywczych i kaloryczności posiłków, a także sezonowości. Znajdziesz w niej również wiele przystępnych cenowo, gotowych przepisów na pyszne dania i przekąski, które znakomicie odżywią organizm młodego sportowca.