Figi - właściwości i wartości odżywcze. Jak kupować i jeść figi?
Figi to owoce, które posiadają wyjątkowe wartości odżywcze. Szczególne cenione są suszone figi, które są skarbnicą wzmacniającego kości wapnia. Mają go prawie tyle samo co szklanka mleka! Ponadto są także najlepszym źródłem błonnika spośród wszystkich suszonych owoców. Nie brakuje w nich również obniżającego ciśnienie potasu i zwalczającego stres magnezu. Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają figi?
Spis treści
- Suszone figi wzmocnią zęby i kości
- Suszone figi wspomogą pracę jelit
- Suszone figi mogą obniżyć ciśnienie
- Suszone figi pomogą złagodzić stres i poprawić pamięć
- Figi mogą uchronić skórę przed promieniami UV?
- Figi raczej nie dla cukrzyków
- Figi a odchudzanie. Ile kalorii mają figi?
- Nalewka figowa - przepis
Figi to egzotyczne owoce, które posiadają wyjątkowe wartości odżywcze. Szczególne cenione są suszone figi, które odznaczają się wyjątkowo wysoką zawartością wielu ważnych dla funkcjonowania organizmu pierwiastków. Dzięki temu wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, nerwowego i hormonalnego.
Z kolei w medynie niekonwencjonalnej figi gotowane w mleku uśmierzają ból gardła. Z kolei odwar z ususzonych liści używa się jako środka przeciwko kaszlowi z przeziębienia, a nawleka przygotowana z liści i spirytusu łagodzi duszności w astmie. Z kolei sok mleczny (lateks), wypływający po zranieniu kory, przyspiesza gojenie się ran, a nasiona fig działają łagodnie przeczyszczająco. Podobno odwar z młodych listków pity na czczo zabija pasożyty.
Suszone figi wzmocnią zęby i kości
Wśród wszystkich owoców to właśnie suszone figi odznaczają się największą zawartością wapnia. W 100 g suszonych owoców znajduje się aż 162 mg (choć inne źródła podają nawet ponad 200 mg) tego cennego dla kości pierwiastka. To prawie tyle samo co w szklance mleka! W związku z tym suszone figi mogą zapobiec m.in. osteoporozie. Dlatego powinny po nie sięgać przede wszystkim osoby starsze, kobiety po menopauzie, małe dzieci, osoby z niedoborem witaminy D, prowadzące siedzący tryb życia, a także palące papierosy czy nadużywające alkoholu.
Suszone figi wspomogą pracę jelit
Suszone figi są najlepszym źródłem błonnika spośród wszystkich suszonych owoców - w 100 g znajduje się prawie 10 g tej dobroczynnej substancji. Błonnik pobudza pracę jelit, w związku z tym jest skutecznym lekiem na zaparcia. Dzięki błonnikowi można nie tylko uregulować pracę układu pokarmowego, lecz także uchronić się przed poważnymi schorzeniami jelita grubego, w tym przed rakiem jelita grubego.
Suszone figi mogą obniżyć ciśnienie
Suszone figi są także skarbnicą potasu (680 mg/100 g), który obniża ciśnienie. Dzięki niemu naczynia krwionośne są bardziej drożne, co sprawia, że krew krąży swobodniej, a ciśnienie tętnicze spada. Ponadto potas przyspiesza wydalanie nadmiaru sodu z organizmu, co również przyczynia się do obniżenia poziomu ciśnienia. W związku z tym po suszone figi powinny sięgać osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym.
Ponadto suszone figi zawierają duże ilości błonnika, dzięki któremu wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi, co chroni przed miażdżycą i związanymi z nią chorobami serca, m.in. przed udarem mózgu czy zawałem serca.
Z kolei współczesna fitoterapia poleca pić sok z fig, by wzmocnić serce i naczynia wieńcowe. Stosowany jest on również w leczeniu anemii.
Wartości odżywcze świeżych/suszonych fig (w 100 g)
Wartość energetyczna - 74/249 kcalBiałko ogółem - 0.75/3.30 gTłuszcz - 0.30/0.93 gWęglowodany - 19.18 g (w tym cukry proste 16.26 g)/63.87 g (w tym cukry proste 47.92 g)Błonnik - 2.9/9.8 gMinerały
Wapń – 35/162 mgŻelazo - 0.37/2.03 mg Magnez - 17/68 mgFosfor - 14/67 mg Potas - 232/680 mgSód – 1/10 mg Cynk - 0.15/0.55 mg
Witaminy
Witamina C – 2/1.2 mgWitamin A - 142/10 IUTiamina – 0.060/0.085 mgRyboflawina – 0.050/0.082 mgNiacyna - 0.400/0.619 mgWitamina B-6 - 0.113/0.106 mgKwas foliowy - 6/9 ugWitamina E – 0.11/0.35 mgWitamina K 1 (filochinona) - 4.7/15.6 ugŹródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Suszone figi pomogą złagodzić stres i poprawić pamięć
W 100 g suszonych fig znajduje się aż 68 mg magnezu - pierwiastka, który stabilizuje pracę układu nerwowego oraz funkcjonowanie i aktywność mózgu. Dzięki temu suszone figi mogą zmniejszyć rozdrażnienie, nerwowość, zmęczenie, a także poprawiać sen, pamięć i usprawnić myślenie. W związku z tym owoce te są polecane przede wszystkim osobom, które żyją w ciągłym stresie, mają problemy ze snem oraz ciężko pracują fizycznie i umysłowo (np. uczniom, studentom).
Figi - jak kupować?
Figi powinny być delikatnie i miękkie w dotyku. Jednak najlepsze są te, które pokrywa biały, równomierny nalot. W żadnym wypadku nie jest to oznaka pleśni. Jest to wytrącający się cukier, który świadczy o tym, że figi są wystarczająco dojrzałe i soczyste.
Po zakupie figi należy przechowywać w niskiej temperaturze, najlepiej w lodówce.
Figi - jak jeść?
Wystarczy umyć figi pod bieżącą wodą, a następnie pokroić na cztery cząstki i rozchylić je. Miękki miąższ najwygodniej zjeść łyżeczką. Owoców nie obiera się ze skórki.
Figi mogą uchronić skórę przed promieniami UV?
Według naukowców, niektóre owoce i warzywa, które są bogate w pigmenty, m.in. jagody, jeżyny, czarne winogrona, pomarańcze, dynia, jarmuż, a także figi, mają w swoim składzie specjalne związki, które pomagają chronić skórę o każdej porze dnia przed szkodliwymi promieniami UV. Niestety, aby owoce i warzywa miały ten sam efekt ochronny co filtr SPF 10, należałoby dziennie spożyć ogromne ich ilości, np. opakowanie jarmużu i kilogram ciemnych winogron.
Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!
Figi nie dla migrenowców
Figi, a także daktyle i rodzynki, mogą powodować migrenę lub zaostrzać jej objawy. Zawierają białka, mające w składzie tyraminę, która wywołuje bóle głowy.
Figi raczej nie dla cukrzyków
Suszone figi mają średni indeks glikemiczny (IG=40), w związku z tym nie powinny po nie sięgać osoby zmagające się z cukrzycą. Surowe figi mają nieco niższy indeks glikemiczny (IG=35), ale w większości składają się z cukrów prostych (na 19,18 g węglowodanów aż 16,26 g to fruktoza i glukoza), które gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi.
Figi a odchudzanie. Ile kalorii mają figi?
Osoby na diecie również powinny wyeliminować suszone figi ze swojego jadłospisu, ponieważ są dość kaloryczne (249 kcal w 100 g). Te surowe mają o wiele mniejszą wartość energetyczną (74 kcal w 100 g), jednak mimo to powinny być spożywane z umiarem i koniecznie przed porą obiadową. Zjedzone po południu lub wieczorem mogą odłożyć się w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej, ponieważ duża ilość cukru, jaką zawierają figi, nie zdąży zostać spalona.
Figi nadają się na przetwory - dżemy, konfitury, marmolady, galaretki itd. Pasują też do sałatek, a nawet serów białych i żółtych, włoskich wędlin czy pieczonych mięs. Z kolei suszone owoce można dodać do owsianki czy kompotu. Nadają się także na wina i nalewki.
Nalewka figowa - przepis
W medycynie niekonwencjonalnej nalewka figowa działa ogólnie wzmacniająco, korzystnie wpływa na serce i naczynia wieńcowe, może być również pomocniczo stosowana w leczeniu anemii. Prócz tego łagodzi kaszel i bóle gardła.
Składniki:
- 2 litry spirytusu 96 proc.,
- 2 litry wody,
- 400 g suszonych fig,
- 4 goździki.
Figi i goździki wsyp do szklanego naczynia i zalej spirytusem zmieszanym z wodą. Naczynie szczelnie zamknij i odstaw w ciepłe i ciemne miejsce na 14-16 dni. Następnie płyn zlej i przecedź przez bibułę filtracyjną. Potem przelej do butelek, zamknij je szczelnie i wynieś do piwnicy, gdzie nalewka powinna dojrzewać przez minimum 6 miesięcy. Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia.