Gry i zabawy na plaży – 11 pomysłów, jak aktywnie spędzić czas nad morzem

2018-07-10 13:06

Poznaj 11 ciekawych gier i zabaw na plaży dla dzieci i dla dorosłych, dzięki którym urozmaicisz swój pobyt nad morzem, a przy okazji spalisz trochę kalorii oraz poprawisz kondycję.

Gry i zabawy na plaży – 11 pomysłów, jak aktywnie spędzić czas nad morzem
Autor: thinkstockphotos.com Na plaży można grać zarówno we dwójkę, jak i w dużej grupie osób - im więcej uczestników, tym zabawniej!

Spis treści

 1. 1. Tenis plażowy
 2. 2. Wyścig z wodą
 3. 3. Gra w bule (petanka)
 4. 4. Rzucanie ringiem do celu
 5. 5. Frisbee
 6. 6. Ringo
 7. 7. Zbijak w wodzie
 8. 8. Siatkówka plażowa
 9. 9. Limbo
 10. 10. Catch Ball (piłka z paletkami na rzepy)
 11. 11. Piłka nożna plażowa (beach soccer)

Plaża to idealne miejsce do gier i zabaw z rodziną lub znajomymi. Na plaży możemy biegać, skakać, robić fikołki, a gdy się zmęczymy, szybko ochłodzić się w morskiej wodzie. Piaskowe podłoże jest miękkie i amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu plażowe gry rzadko powodują kontuzje. Dodatkową korzyścią płynącą z zabawy na plaży jest bardziej intensywna praca mięśni niż na utwardzonych powierzchniach – przemieszczając się po piasku szybciej się męczymy, ale jednocześnie skuteczniej wzmacniamy mięśnie i spalamy więcej kalorii.

Jeśli latem odpoczywasz nad morzem, porzuć błogie lenistwo na leżaku i poznaj propozycje ciekawych gier plażowych dla dzieci i dorosłych.

1. Tenis plażowy

Tenis plażowy to połączenie tenisa ziemnego, siatkówki i badmintona. Zawodnicy grają na boisku przedzielonym siatką o wysokości 170 cm. Rakietki są mniejsze, nie posiadają strun, zwykle wykonane są z drewna, a piłeczki są miększe. W tenisa plażowego zawsze gra się w parach, a celem gry jest – tak jak w przypadku badmintona czy siatkówki – żeby piłka spadła na pole przeciwnika. Punkty liczy się tak jak w tenisie ziemnym.

W uproszczonej wersji, aby zagrać w tenisa plażowego nie trzeba mieć siatki ani boiska – wystarczy odbijać między sobą piłeczkę za pomocą rakietek. Zestaw do gry (2 paletki + piłka) kosztuje już od kilkunastu złotych.

2. Wyścig z wodą

Do tej zabawnej gry plażowej nie są potrzebne żadne dodatkowe przyrządy. Wystarczy narysować nad brzegiem morza, w miejscu do którego docierają fale, długą linię. Zawodnicy stają między linią a wodą. Cel gry to pozostać jak najdłużej w wyznaczonej strefie zanim nóg nie zaleje fala. Wygrywa ta osoba, która jako ostatnia przekroczy linię. Można w ten sposób rozegrać mini-turniej, np. do 10 punktów – zwycięzca rundy dostaje 1 punkt, ten kto pierwszy dobije do 10 punktów wygrywa całą grę.

Zobacz też: Trening na plaży - ćwiczenia odchudzające na piasku [WIDEO]

3. Gra w bule (petanka)

Petanka (fr. pétanque) to francuska gra towarzyska wywodząca się z Prowansji, znana co najmniej od początku XX wieku. W grze do dyspozycji mamy 6 stalowych kul (fr. boule – kula) o średnicy 70,5 do 80 mm oraz drewnianą kuleczkę o średnicy 30 mm zwaną cochonnet, czyli "prosiaczek" (w Polsce nazywaną świnką). Zawodnicy rzucają bulami tak, aby ich kula znalazła się jak najbliżej świnki. Można grać w trzech konfiguracjach:

 • single – gra tylko dwóch zawodników, do dyspozycji mają po 3 bule;
 • dublety – gra po dwóch zawodników w każdej drużynie, każda osoba dysponuje 3 kulami;
 • triplety – gra po trzech zawodników w każdej drużynie, każdy ma po 2 kule.

Utrudnienie polega na tym, że do świnki zawodnicy rzucają z wyznaczonego wcześniej okręgu o średnicy ok. 40 cm. Kolejne rzuty wykonują zawodnicy tej drużyny, której bule są dalej od drewnianej kuleczki. Za rozgrywkę otrzymuje się tyle punktów, ile swoich kul umieściliśmy bliżej świnki. Cały mecz wygrywa osoba lub zespół, który jako pierwszy zgromadzi sumę 13 punktów.

Petanka nie jest grą tanią – komplet dobrej jakości stalowych bul kosztuje od 200 złotych wzwyż. Dostępne są też kule produkcji chińskiej, których zestaw można kupić za ok. 40 zł.

Bule do gry w petankę
Autor: thinkstockphotos.com

4. Rzucanie ringiem do celu

Kolejna gra, która dobrze sprawdzi się na plaży, to rzucanie ringiem do celu. Wystarczy, że weźmiemy dłuższy patyk i wsadzimy pionowo w piasek. Kilka metrów od patyka rysujemy linię, za którą stają zawodnicy i starają się tak rzucić ringiem, aby patyk znalazł się w środku obręczy. W sklepach sportowych dostępne są gotowe zestawy do tej gry, które składają się z drewnianych słupków i pierścieni (najczęściej plastikowych), którymi rzuca się do celu. Każdy słupek opatrzony jest inną punktacją. Koszt takiego zestawu to ok. 60 zł.

Sprawdź też: Hulajnoga dla dorosłych - zalety jazdy na hulajnodze

5. Frisbee

Frisbee to latający, plastikowy dysk. Gra polega na rzucaniu do siebie dyskiem i łapaniu go. Pewną trudność może sprawiać nadanie talerzowi takiego toru lotu, by trafił prosto w ręce drugiego gracza. Czasami, aby sięgnąć po nadlatujący dysk, trzeba szybko przebiec kilka metrów albo wręcz paść na piasek i przechwycić krążek w locie.

We frisbee można grać także stojąc po pas w morzu – opór wody sprawi dodatkowo, że gra będzie trudniejsza.

Gra we frisbee sprawia dużo frajdy, a przy tym jest dziecinnie prosta. Plastikowy talerz można kupić już za 30 zł i wziąć go wszędzie ze sobą. Rzucać dyskiem można jednak tylko w dni kiedy nie ma wiatru, ponieważ jest bardzo lekki i łatwo poddaje się podmuchom powietrza. Podczas bardziej niespokojnej pogody lepiej sprawdzi się gumowe ringo.

6. Ringo

Ringo to gumowa obręcz, która lata podobnie jak frisbee, tyle że jest cięższa i łatwiej nią rzucać. Gra w ringo polega na tym samym co rzut plastikowym dyskiem – podajemy obręcz do siebie wprawiając przedmiot w ruch wokół własnej osi.

Ringo to także rodzaj gry drużynowej rozgrywanej na boisku przedzielonym siatką. W jednej drużynie jest dwóch graczy, a ich celem jest taki rzut obręczą, żeby przedmiot spadł na pole przeciwnika. Gra wszechstronnie wzmacnia całe ciało, poprawia kondycję, zwinność i rozwija koordynację ruchową. Została wymyślona przez Polaka, szermierza Włodzimierza Strzyżewskiego. Jako sport drużynowy istnieje od 1973 roku.

Czytaj też: Longboard - co to jest? Jak jeździć na longboardzie?

7. Zbijak w wodzie

Chyba każdy w szkole grał w zbijaka – na plaży warto zagrać w zbijaka wodnego. Podobnie jak w grze na lądzie, dzielimy się na dwie drużyny i rzucamy w siebie piłką. Wygrywa ta, której członkowie jako pierwsi zbiją wszystkich przeciwników. Aby uniknąć zbicia, można nurkować, chować się w dowolny sposób pod wodą.

To ci się przyda

Granie na plaży to świetna okazja, żeby uzyskać równą, naturalną opaleniznę. W odróżnieniu od leżenia plackiem na ręczniku, gdy się ruszamy słońce opala nas ze wszystkich stron, dlatego skóra brązowieje równomiernie. Co więcej, w trakcie zabawy czas płynie szybciej, nie czujemy na skórze palenia, więc złocisty odcień pojawia się błyskawicznie.

Oczywiście tak szybkie opalanie się skóry niesie ze sobą większe ryzyko poparzeń, dlatego grając na plaży używaj wysokich filtrów przeciwsłonecznych (przynajmniej 30 SPF). Pamiętaj też o ponownej aplikacji kremu po każdym wejściu do wody.

8. Siatkówka plażowa

Na wielu plażach można spotkać gotowe boiska do gry w siatkówkę. Wtedy wystarczy jedynie zaopatrzyć się w dobrą piłkę. W odróżnieniu od siatkówki halowej, wersja plażowa zakłada udział mniejszej liczby uczestników (minimum 2 osoby w drużynie, ale tak naprawdę można grać i w 12 osób). Grając w siatkówkę na plaży można nieźle się spocić i nabiegać, zwłaszcza gdy gra się tylko z jednym partnerem.

Jeśli na plaży nie znajdziemy gotowego boiska, można kupić przenośny zestaw do gry w siatkówkę plażową. W jego skład wchodzą dwa słupki, rozwijana siatka, taśmy do wyznaczenia pola boiska i śledzie do ich przytwierdzenia. Montaż jest bardzo prosty, a siatka i pole do gry ma identyczne wymiary jak profesjonalne boisko. Taki zestaw można kupić już za ok. 320 zł.

9. Limbo

Limbo to gra towarzyska, w której może brać udział dowolna liczba zawodników. Dwie osoby trzymają między sobą, na pewnej wysokości kijek. Zadanie pozornie jest proste – chodzi o to, by przejść pod kijkiem schylając się do tyłu. W każdej rundzie prowadzący obniżają wysokość, na jakiej zawieszony jest kij. Ten kto upadnie – odpada z gry. Wygrywa jedna osoba, której uda się przejść pod przeszkodą na najniższej wysokości.

Żeby być dobrym w limbo, trzeba mieć bardzo silne nogi i pośladki, aby utrzymać równowagę i nie upaść do tyłu.

10. Catch Ball (piłka z paletkami na rzepy)

Gra polega na rzucaniu i łapaniu piłeczki, która przykleja się do tarczy na rzepy. Zabawa jest łatwiejsza niż w przypadku tenisa plażowego czy frisbee, dlatego idealnie nadaje się dla dzieci. Do catach ball trzeba mieć jednak zestaw dwóch paletek i specjalną piłkę – koszt nie jest duży, wynosi kilkanaście złotych.

11. Piłka nożna plażowa (beach soccer)

Odpowiednik tradycyjnej piłki nożnej. Podobnie jak w przypadku siatkówki, do gry potrzebny jest dodatkowy sprzęt – dwie bramki i piłka. Mogą to być mini-bramki, aby łatwo można było je przenosić.

Oficjalne zasady gry mówią, że każda drużyna beach soccer powinna składać się z 4 graczy i bramkarza. Powierzchnia boiska to prostokąt o wymiarach 35-37 m długości i 26-28 m szerokości. Bramki do piłki nożnej plażowej są mniejsze niż w "tradycyjnym" futbolu - mają 2,2 m wysokości i 5,5 m szerokości. Brzegi placu gry oznaczane są liniami, zrobionymi z kolorowej taśmy. Cały mecz trwa 36 minut i dzieli się na tercje po 12 minut. Dozwolone jest dotykanie piłki każdą częścią ciała z wyjątkiem rąk.