Spływ kajakowy: jak się przygotować i co ze sobą zabrać?
Kajak jest dla każdego - to sprzęt stosunkowo tani, łatwy do przewożenia, lekki. A pływanie nim daje poczucie wolności. Jeśli chcesz aktywnie spędzić wakacje, przeczytaj ten tekst, wypożycz kajak i wybierz się na spływ kajakowy. Sprawdź, jak przygotować się do spływu kajakowego.
Spis treści
Kajakarstwo może uprawiać każdy. Jeśli jednak nie umiesz pływać, lepiej nie ryzykuj - mimo że przy wypożyczaniu kajaka nie trzeba okazywać karty pływackiej. Nie wynajmuje się zaś sprzętu osobom przeziębionym, więc gdy chcesz wiosłować, musisz być zdrowy.
Ten sport, wbrew pozorom, nie wymaga dużej siły fizycznej. Po prostu trzeba się nauczyć efektywnego wiosłowania. Przed zejściem na wodę wypożyczający przestrzegają przed niespodziankami, jakie można spotkać na trasie. Od dobrej kondycji ważniejsze jest racjonalne myślenie: choćby wytyczenie trasy dopasowanej do własnych umiejętności.
Niektórych sytuacji nie da się przewidzieć. Na wodzie możesz napotkać przeszkody: zwalone drzewa, inne jednostki pływające (statki turystyczne, motorówki, skutery wodne), wodorosty, w które zaplątują się wiosła. Z tego względu najlepiej, by załoga kajaka była mieszana: mężczyzna i kobieta. Panowie zwykle są bardziej wytrzymali na trudy.
Jak przygotować się do spływu kajakowego:
Radzi Alicja Stolarczyk z Warszawy, kajakarka wyczynowa, mistrzyni Polski w canoe polo (gra w piłkę na kajakach).
- Zadbaj o kondycję. Siłownia nie jest potrzebna, ale radzę podnoszenie lekkich ciężarków lub ćwiczenia ogólnorozwojowe (np. przez tydzień).
- Jeśli będziesz pływać pierwszy raz, naucz się wiosłować na sucho, w domu. Pracuj całym ciałem, a nie tylko rękami!
- Przed zejściem na wodę sprawdź stan techniczny kajaka.
- Wszystkie swoje rzeczy załaduj w worek foliowy. Nie trzymaj luzem telefonu komórkowego, portfela ani aparatu fotograficznego. W razie wywrotki możesz stracić wszystko.
- Pod burtę schowaj kilka pustych butelek plastikowych - ochronią łódkę przed zatopieniem.
- Zrób rozgrzewkę przed każdym wypłynięciem.
- Prawdziwy obiad zjesz na lądzie. W trasie pij wodę, jedz batoniki, czekoladę, banany. Żadnych kanapek i termosów z gorącą herbatą!
- Jeśli płyniesz w duecie, wiosłujcie rytmicznie, w równym tempie, inaczej będziecie się hamować lub nawet zderzać wiosłami.
- Nie wygłupiaj się na wodzie, nie wstawaj, nie kołysz. To niebezpieczne! Możesz przewrócić kajak, zgubić bagaż, a nawet się utopić.
- Omijaj przeszkody na wodzie: powalone drzewa, wodorosty.
- Obserwuj niebo. Jeśli zbliża się burza, natychmiast kieruj się do brzegu. Na przykład wiosła z włókna węglowego ściągają pioruny.
- Osłaniaj głowę, używaj kremów lub emulsji z filtrami UVA i UVB, chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi.
- W razie wywrotki nie panikuj. Trzymaj się kajaka, pozbieraj rzeczy. Nie puszczaj wiosła! Jeśli je stracisz, nie dasz rady dotrzeć do brzegu.
Co ćwiczyć przed spływem kajakowym?
Przynajmniej tydzień przed planowanym spływem kajakowym zacznij przygotowania sportowe. Najlepsze będą ćwiczenia ogólnorozwojowe, np. pływanie oraz wzmacniające i rozciągające. Popracuj też nad siłą ramion i pleców. Wbrew pozorom w czasie wiosłowania pracują nie tylko górne, ale i dolne partie ciała. Przygotuj więc do wysiłku także mięśnie nóg (najsilniej będzie pracować mięsień czworogłowy) jeżdżąc na rowerze lub biegając. Pamiętaj, że trening powinien być delikatny i nieobciążający dla organizmu.
Korzyści z kajakarstwa:
- Zachowasz ładną sylwetkę - podczas wiosłowania pracują nie tylko barki (mięśnie trójgłowe ramion), ale i nogi (musisz się nimi odpychać i wprawiasz w ruch mięśnie czworogłowe ud).
- Odpoczniesz, zrelaksujesz się, nabierzesz dystansu do swoich problemów.
- Opalisz się.
- Nie wydasz zbyt wiele pieniędzy (25 złotych na jeden dzień pływania).
- Zwiększysz pojemność płuc.
- Poprawisz przemianę materii.