Bieganie zimą: jak biegać po śniegu i po lodzie?

2019-12-18 11:18

Czy da się bezpiecznie i szybko biegać po ośnieżonej i oblodzonej drodze? Tak, bo wbrew niektórym opiniom, bieganie zimą wciąż może być przyjemne. Zobacz, jakie buty wybrać do biegania po śniegu i lodzie.

Bieganie zimą: jak biegać po śniegu i po lodzie?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Bezpieczne bieganie po śniegu i lodzie: buty z kolcami (kolce)
  2. Nakładki antypoślizgowe do biegania zimą
  3. Buty z membraną
  4. Stuptuty
  5. Jak ubrać się do biegania zimą?

Regularne bieganie zimą, kiedy dni są krótkie, a trasy oblodzone, to prawdziwe wyzwanie. Łatwiej mu sprostać dzięki właściwemu przygotowaniu się do treningu w trudniejszych warunkach. Wystarczy chęć i zastosowanie się do kilku zasad.

Po pierwsze, zaopatrz się w odpowiednie buty do biegania zimą (tzw. kolce) lub metalowe nakładki na buty, dzięki którym unikniesz wywrotek na lodzie. Po drugie, ubierz się odpowiednio do pory roku. Pamiętaj jednak, że ciało podczas wysiłku fizycznego szybko może uleć przegrzaniu, dlatego wybierz ubrania odprowadzające wilgoć na zewnątrz.

Jeśli decydujesz się na bieganie w warunkach zimowych, wybierz buty, które nie będą szybko przemakały, a podeszwa będzie skonstruowana w sposób uniemożliwiający ślizganie się po ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni. możesz zaopatrzyć się w nakładki antypoślizgowe lub stuptuty - w zależności od trudności terenu, po którym biegasz.

Bezpieczne bieganie po śniegu i lodzie: buty z kolcami (kolce)

Odpowiednio zaprojektowane buty wgryzają się nie tylko w lód, ale także w błoto pośniegowe i korzenie – zapewniając stabilność i minimalizując ryzyko poślizgnięcia się. Kolce sprawdzają się na ośnieżonych i oblodzonych asfaltach, górskich ścieżkach i wydmach pokrytych lodem.

Biegacz w dobrze zaprojektowanych butach do biegania na zimę nie wygląda, jakby maszerował po zaśnieżonej, oblodzonej trasie, ale może biec szybko i pokonywać długie dystanse.

Dobre buty do biegania zimą (kolce) kosztują od 500 zł.

Nakładki antypoślizgowe do biegania zimą

To pleciona konstrukcja z wytrzymałego materiału przypominająca "koszyk", który nakłada się na szosowy but do biegania i z tyłu zapina się na rzep. Zaletą nakładek są metalowe klipsy przymocowane od spodu, które zwiększają przyczepność do trudnej nawierzchni.

Nakładki antypoślizgowe na buty świetnie sprawdzają się na asfaltach oblodzonych lub z warstwą ubitego śniegu. Gorzej radzą sobie na nawierzchni pokrytej świeżym puchem - dlatego że między nakładki a podeszwy butów wsypuje się śnieg, który zbija się w grudki i utrudnia bieganie.

Technika biegu w butach z nakładkami nie zmienia się w stosunku do szosówek, więc nie trzeba przyzwyczajać się do innego sposobu biegania. Zaskoczyć może jedynie to, że po trudnej nawierzchni można biec szybko i bez niekontrolowanych poślizgów.

Nakładki antypoślizgowe na buty do biegania kosztują ok. 100 zł.

Czytaj też: Bieganie zimą: jak biegać na mrozie, żeby nie zachorować?

Buty z membraną

Do biegania po śniegu i lodzie warto wybrać buty nieprzemakalne, a zarazem oddychające, najlepiej z membraną Goretex. Pamiętaj jednak, że takie buty dobrze sprawdzą się tylko w warunkach zimowych i jesiennych, trudno jednak będzie biegać w nich wiosną i latem, bo na dłuższych dystansach stopa może się w nich zgrzać. Wadą butów z membraną jest to, że zatrzymują wilgoć tylko do pewnego momentu, a potem bardzo szybko przemakają i długo schną.

Buty do biegania z membraną kosztują od 300 zł.

Czytaj też: Suplementy dla biegaczy. Jakie suplementy diety przyjmować przed i po bieganiu?

Stuptuty

Do biegania po głębszym śniegu przydadzą się stuptuty. Są to ochraniacze z materiału odpornego na przemakanie i zabrudzenia. Wyglądają jak wyprofilowane płachty z tworzywa, które zakłada się na łydki i górne części butów. Stuptuty chronią przed wpadaniem śniegu, błota i kamieni do butów.

Ceny stuptutów zaczynają się już od ok. 30 zł.

Czytaj też: Narciarstwo biegowe: przygotowanie, sprzęt, trasy. Zalety narciarstwa biegowego

Jak ubrać się do biegania zimą?

Strój odpowiedni do warunków na zewnątrz jest bardzo ważny. Ubierz się w takie rzeczy, które ochronią organizm przed zimnem i pomogą zatrzymać ciepło.

1. Wybieraj ubrania z oddychających lekkich tkanin, np. bieliznę termiczną z delikatnej, miękkiej wełny, która odprowadza pot na zewnątrz, nie dopuszczając do wychłodzenia. Stroje z bawełny nie są dobrym rozwiązaniem, bo spocone przyklejają się do ciała, niepotrzebnie chłodząc organizm. Źle dobrane ubrania są częstą przyczyną wychłodzenia, dlatego koszulki z długim rękawem to bardzo ważny element wyposażenia biegacza w zimie.

2. Podstawowa zasada: ubieraj się „na cebulkę”. Między warstwami ubrań gromadzi się powietrze, które pełni funkcję izolatora. Dodatkowo, masz możliwość zdjęcia którejś warstwy, jeśli zrobi się bardzo ciepło.

3. Nie ubieraj się zbyt ciepło. Pamiętaj, że twoje ciało się rozgrzeje już po kilku minutach biegu, dlatego ubierz się tak, jakby na zewnątrz było o 7 st. C cieplej. W ten sposób unikniesz nadmiernego pocenia się, które może szybko przekształcić się w przeziębienie.

4. Zadbaj o odpowiednie ogrzanie kończyn – załóż grube oddychające skarpetki, rękawice i czapkę. Buty do biegania na zimę mogą być o pół numeru większe, żeby zmieściły się w nich grubsze skarpetki.

5. Jeśli temperatura spadła poniżej zera i oddychanie sprawia ból, możesz zaopatrzyć się w maskę do biegania w mroźne dni lub zakryć usta szalikiem.

Czytaj więcej: Strój do biegania - jak tanim kosztem dobrać odzież biegową?

O autorze
Anna Jakimiuk
Anna Jakimiuk
Z wykształcenia marketingowiec produktów farmaceutycznych. Jako redaktor współpracowała z wydawnictwami ASP, Instytutem Wydawniczym PAX, jedną z warszawskich uczelni informatycznych oraz licznymi stowarzyszeniami i fundacjami. Od 2013 roku pochłonięta tematyką zdrowotną – szczególnie interesuje się antropologią medycyny, zmianami społecznymi w zakresie podejścia do leczenia oraz jego dostępności, a także kierunkiem rozwoju medycyny w połączeniu z technologią. Aktywnie obserwuje rozwój nowych mediów i uczestniczy w tworzeniu internetowych kampanii edukacyjnych z zakresu zdrowia. Wolne chwila spędza na łonie natury, czytając reportaże i tropiąc ślady żubrów w Puszczy Białowieskiej.