Maraton - jak się przygotować do maratonu? Pierwszy maraton - przygotowanie krok po kroku

2019-06-18 12:52

Przygotowania do maratonu należy rozpocząć już 6 miesięcy przed znalezieniem się na linii startowej, ponieważ bieg długodystansowy wymaga od nas nie lada sprawności fizycznej i silnej woli. Jednak, aby dobiec do mety, potrzebne są nie tylko samodyscyplina i dobra kondycja. Sprawdź, czego potrzebuje profesjonalny biegacz i jak przygotować się maratonu.

Maraton - jak się przygotować do maratonu? Pierwszy maraton - przygotowanie krok po kroku
Autor: Photos.com Maraton - jak się przygotować do maratonu? Pierwszy maraton - przygotowanie krok po kroku

Spis treści

  1. Krok 1 - zapisz się na maraton
  2. Krok 2 - trenuj regularnie
  3. Krok 3 - przejdź na dietę biegacza
  4. Krok 4 - kup odpowiednie buty
  5. Krok 5 - przygotuj skórę i oczy do biegu
  6. Krok 6 - zainwestuj w przewiewne ubranie
  7. Krok 7 - odpocznij na tydzień przed maratonem

Jak wyglądają przygotowania do maratonu krok po kroku? Przebiegnięcie maratonu poprzedza długa i żmudna droga często wieloletnich przygotowań. Bo też i maraton to niecodzienne i ekstremalne wyzwanie dla naszego organizmu.

Krok 1 - zapisz się na maraton

Aby wziąć udział w maratonie, należy odpowiednio wcześniej się na niego zapisać. Pamiętaj, że polskie miasta dysponują tylko ok. 8000 numerami startowymi. Musisz też wiedzieć, że udział w maratonie w Polsce jest płatny - opłata rejestracyjna wynosi od około 100 do 200 zł. Wyjątek stanowią zawodnicy powyżej 60. roku życia, którzy mogą wystartować za darmo.

Krok 2 - trenuj regularnie

6 miesięcy przed rozpoczęciem maratonu rozpocznij regularne ćwiczenia, których ideą przewodnią będzie powolne zwiększanie dystansu i szybkości biegu. Długodystansowe biegi pozwalają nam:

  • przygotować organizmu do wzmożonego i wielogodzinnego wysiłku,
  • określić nasze predyspozycje i umiejętności fizyczne,
  • znaleźć najlepszą dla nas technikę biegania.

Czytaj też: Maraton - zasady treningu do maratonu. Jak trenować przed maratonem?Jak przebiec maraton - praktyczne porady

Krok 3 - przejdź na dietę biegacza

Właściwa dieta jest dla biegacza tym, czym wysokooktanowe paliwo dla samochodu. Dlatego jadłospis przyszłego maratończyka powinien być bogaty przede wszystkim w węglowodany złożone. Biegacze powinni unikać produktów wzdymających, tłustych i ciężkostrawnych.

Czytaj więcej: Dieta maratończyka: co powinien jeść biegacz

Krok 4 - kup odpowiednie buty

Zainwestuj w bardzo dobrą parę butów do biegania. Najlepiej udać się do sklepu z butami na koniec dnia, kiedy nasze nogi są zmęczone i nieco obrzęknięte. Nowe buty należy koniecznie przetestować, np. podczas joggingu w parku. Masz już sprawdzone buty do biegania? Pamiętaj, że zużywają się one tak samo jak amortyzatory w samochodzie i nie należy ich nosić po przebiegnięciu ok. 400-500 km. Zużyte buty mogą powodować otarcia i rany.

Czytaj: Jak dobrać buty do biegania? Poradnik w 4 krokach

Krok 5 - przygotuj skórę i oczy do biegu

Podczas maratonu nasza skóra może być poddana szkodliwym działaniom promieni słonecznych, dlatego przed wielogodzinnym biegiem zaaplikuj na skórę krem z filtrem ochronnym 50 SPF. Zainwestuj także w okulary przeciwsłoneczne, także z odpowiednim filtrem UV.

Krok 6 - zainwestuj w przewiewne ubranie

Podczas maratonu nasze ciało ulega przegrzaniu. W związku z tym potrzebny nam będzie strój z materiału termoaktywnego, który odprowadzi wilgoć. Pamiętaj, że bielizna termoaktywna powinna być obcisła - wtedy pot jest transportowany na zewnątrz. Niewskazana jest bawełna, która wchłania pot i sprawia, że nasze ciało się ochładza. W takiej sytuacji łatwiej o przeziębienie.

Czytaj też: Strój do biegania – jak tanim kosztem dobrać odzież biegową?

Krok 7 - odpocznij na tydzień przed maratonem

Pamiętaj, aby tydzień przed startem solidnie wypocząć i nie przejadać się. Unikaj nieznanych restauracji, ryb, tłustych produktów i pikantnych przypraw. Na wszelki wypadek nie próbuj nowych potraw.

Czytaj też:Regeneracja po maratonie: dieta, masaż lodem, kąpiel w solanceDepresja biegacza (post-marathon blues), czyli dół po przebiegnięciu maratonuŚciana, czyli kryzys w czasie maratonu - czym jest i jak go pokonać?