Na ile kilometrów biegniesz maraton? Najpopularniejsze dystanse biegowe

2019-06-18 11:50

"Na ile kilometrów biegniesz maraton?" - takie pytanie nie powinno paść z ust prawdziwego biegacza, ponieważ maraton ma tylko jedną długość: dokładnie 42 kilometry i 195 metrów. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby przebiec za jednym razem tak długi dystans, możesz wybrać bieg na 5, 10 kilometrów lub półmaraton. Zobacz, co charakteryzuje najpopularniejsze dystanse biegowe i który z nich najlepiej odpowiada twoim możliwościom.

Na ile kilometrów biegniesz maraton? Rodzaje i długości najpopularniejszych biegów
Autor: thinkstockphotos.com Najpopularniejsze dystanse biegowe to 5,10 kilometrów, półmaraton i maraton.

Spis treści

  1. Bieg na dystansie 5 km – nie tylko dla początkujących
  2. Bieg na dystansie 10 km – dla ambitnych amatorów
  3. Półmaraton – dobry wstęp do maratonu
  4. Maraton – dla zaawansowanych biegaczy z długim stażem

Jakie są rodzaje i długości najpopularniejszych biegów? Imprezy biegowe w całym kraju dają możliwość zarówno początkującym, jak i zaawansowanym biegaczom na udział w kilku rodzajach biegów. Nie trzeba zaczynać od morderczego dystansu 42 kilometrów i 195 metrów, czyli pełnego maratonu – lepiej zostawić go sobie na później.

Na początek warto sprawdzić się na krótszych trasach. To pozwoli ocenić ci twoje rzeczywiste możliwości oraz zapoznać się z realiami dużego wyścigu, w którym bierze udział od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy osób. Bieg wśród tylu ludzi to w końcu zupełnie inne doświadczenie, niż samotny trening ze słuchawkami w uszach.

Bieg na dystansie 5 km – nie tylko dla początkujących

Żeby uczestniczyć w biegu na 5 km, nie trzeba mieć wielkich umiejętności – chyba, że zależy ci na zrobieniu „życiówki” i dotarciu na metę w czołówce uczestników. Jednak aby go ukończyć, wystarczy trening raz w tygodniu. Z tego powodu niektórzy od razu rezygnują z „piątki”, traktując ją jako dystans zbyt mało prestiżowy i przeznaczony dla zupełnych amatorów.

Nic bardziej mylnego – dystans 5 km jest co prawda polecany początkującym biegaczom, ale dla zaawansowanych może stanowić sposób na poprawę swoich wyników w dłuższych biegach. Wielu zawodowych maratończyków zaczynało od bicia rekordów w „piątkach” – m.in. Etiopczyk Haile Gebrselassie, obecny rekordzista świata w maratonie.

Bieg na dystansie 10 km – dla ambitnych amatorów

10 km to ulubiony dystans amatorów. Jest bardziej prestiżowy niż bieg na 5 km, a jednocześnie nie wymaga tak zaawansowanych przygotowań jak maraton lub półmaraton. Ponieważ biegi na 10 km odbywają się stosunkowo często i w wielu miastach Polski, niektórzy traktują „dychę” nie jako wyścig, lecz okazję do zwiedzenia ciekawych miejsc i poznania ludzi z podobną pasją.

Na trasie można spotkać zarówno osoby, które z zegarkiem w ręku mierzą swój czas i chcą znaleźć się jak najbliżej czołówki, jak i grupy znajomych czy pary biegające dla samej przyjemności. 10 km jest więc jednym z bardziej uniwersalnych dystansów, na których doskonale odnajdą się i rekreacyjni biegacze, i ambitni amatorzy.

Półmaraton – dobry wstęp do maratonu

Półmaraton wymaga zdecydowanie więcej przygotowań niż biegi na 5 i 10 km. Pokonanie 21 kilometrów zajmuje około dwóch godzin, jest więc znacznym wysiłkiem dla organizmu. Przed startem w imprezie trzeba liczyć się z treningami minimum 3-4 razy w tygodniu, a to oznacza, że musimy mieć odpowiednie dużo czasu na przygotowania.

Dla niektórych pogodzenie przygotowań z pracą i życiem prywatnym może okazać się zbyt trudne, dlatego półmaraton to dystans przede wszystkim dla osób poważnie myślących o bieganiu, gotowych poświęcić sporą część wolnego czasu treningom. Udział w półmaratonie może być dobrą wprawką przed jeszcze większym wyzwaniem – 42-kilometrowym maratonem.

Maraton – dla zaawansowanych biegaczy z długim stażem

Udział w maratonie to dla wielu jedyny i ostateczny cel ich treningów, dla innych – dystans nie do osiągnięcia. Żeby przebiec maraton, dla niedoświadczonego biegacza konieczne są lata przygotowań. Przed samym startem trzeba przez kilka miesięcy wypracować odpowiednią taktykę, rozplanować tempo biegu w poszczególnych odcinkach, dokładnie prześledzić trasę imprezy oraz wiedzieć, co robić, gdy pojawi się tzw. „ściana” – moment krytyczny, kiedy zmęczenie bierze górę, a nogi odmawiają posłuszeństwa.

Maratończyk musi znać swój organizm na wylot i umieć siłą woli nakłonić ciało do ponownej współpracy. Z tego powodu tak długi dystans polecany jest tylko zaawansowanym biegaczom, którzy niemal każdy dzień w roku traktują jak czas przygotowań do maratonu.

Warto wiedzieć

Ultramaraton – ultrawysiłek dla najtrwardszych

Ultramaraton to bieg na dystansie większym niż 42 km i 195 m. Najpopularniejsze są trasy o długości 50 km, 100 mil lub o czasie trwania 6, 12 i 24 godziny. Ze względu na ekstremalny wysiłek dla organizmu jakim jest bieg na tak długim dystansie, ultramaratończycy muszą być odporni na ból oraz dobrze przygotowani nie tylko pod względem fizycznym, ale i mentalnym.

Opcja zarezerwowana tylko dla prawdziwych twardzieli i twardzielek.