Triathlon - najważniejsze imprezy w Polsce

2014-05-16 15:35

W kalendarzach imprez triathlonowych w Polsce znajdziemy dziesiątki terminów zawodów w całym kraju. Które cieszą się największą popularnością wśród zawodników i jakich starów nie wolno przegapić? Sprawdź, czy znasz nazwy wszystkich najważniejszych imprez triathlonowych.

Triathlon - najważniejsze imprezy w Polsce
Autor: thinkstockphotos.com Triathlon - najważniejsze imprezy w Polsce

Spis treści

  1. Susz Triatlon
  2. Gdynia Triathlon
  3. Triathlon Poznań
  4. Tri Tour
  5. Triathlon Malbork
  6. Iron Garmin Triathlon
  7. Volvo Triathlon Series

Pierwsze zawody triathlonowe w Polsce odbyły się w 1984 roku w Kiekrzu koło Poznania, a na starcie stanęło wtedy 134 mężczyzn i 3 kobiety. Dziś do udziału w niektórych imprezach zapisują się tysiące zawodowców i amatorów. Oto lista najważniejszych w kraju wydarzeń triathlonowych:

Susz Triatlon

To najpopularniejsze zawody triathlonowe w Polsce. Rozgrywane są od 1992 roku, a dzięki udziałowi międzynarodowych gwiazd sportu, Susz zyskał miano polskiej stolicy triathlonu. Zawody w Suszu odbywają się na dystansie 1/2 Ironman: 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21,1 km biegu i sprinterskim: 0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu.

Gdynia Triathlon

Jedne z najbardziej prestiżowych zawodów triathlonowych w kraju. Skupiają nie tylko gwiazdy sportu, ale i celebrytów. Rok 2014 organizatorzy nazwali rokiem kobiet w triatlonie, a ambasadorkami zawodów będą Małgorzata Foremniak, Katarzyna Glinka i Karolina Gorczyca oraz Agnieszka Sikora–Paw. Zawody w Gdyni odbywają się na dystansach: 1/2 Ironman: 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21,1 km biegu i sprinterskim: 0,75 km pływania / 20 km jazdy na rowerze / 5 km biegu).

Triathlon Poznań

W 2014 roku triatlon w Poznaniu odbędzie się już po raz 15! To jedna z najważniejszych i najbardziej obleganych zawodów triathlonowych w Polsce.

Tri Tour

Cykl zawodów triathlonowych połączonych wspólną klasyfikacją generalną. Zawody są niezależne i na poszczególnych imprezach zawodnicy otrzymują oddzielne pakiety startowe. To co je łączy to Tri Tour. Aby znaleźć się w tym rankingu wystarczy wziąć udział w przynajmniej trzech zawodach. Celem klasyfikacji jest doping zawodników przez cały sezon triathlonowy i ogólna konferencja podsumowująca osiągnięcia triathlonistów w październiku.

Triathlon Malbork

Na mapie polskich zawodów triathlonowych impreza figuruje od kilkunastu lat. Cieszy się tak dużą popularnością, że listy uczestników zamykane są już na wiele miesięcy przed rozpoczęciem zawodów.

Iron Garmin Triathlon

Największy cykl zawodów triathlonowych na dystansie ¼ Ironmana (0,95 km pływania / 45 km jazdy na rowerze w formule bez draftingu / 10,55 km biegu). Imprezy odbywają się w 4 różnych miejscowościach, a czas końcowy danej imprezy jest sumowany z innymi 3 zawodami z cyklu, dzięki czemu utworzy się ranking najlepszych zawodników. Suma czasów daje potencjalny wynik jaki osiągnęliby zawodnicy na pełnym dystansie Ironman. W 2014 roku po raz pierwszy w ramach cyklu zawodów rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Amatorów na dystansie ¼ Ironmana.

Volvo Triathlon Series

Seria zawodów triathlonowych, których sponsorem jest znana marka samochodowa. To stosunkowo młode zawody, ale już cieszą się bardzo dużą popularnością wśród zawodników. Volvo Triathlon Series rozgrywane są na dystansach 1/2, 1/4 i 1/8 Ironman.