Joga czakr - na czym polega? Asany, które odblokują twoje czakry

2019-01-28 17:22

Joga czakr opiera się na założeniu, że w naszym organizmie istnieją miejsca, w którym przecinają się kanały energetyczne, a więc i przepływająca przez ciało energia. Czujemy i myślimy to, czym wypełniliśmy nasze czakry. Joga czakr ma za zadanie pomóc nam w usunięciu negatywnych myśli i uczuć, które zgromadziliśmy, oczyścić z nich kanały energetyczne. Poznaj asany, które ci to umożliwią i przeczytaj, za jakie funkcje w organizmie odpowiadają konkretne czakry.

Joga czakr - na czym polega? Asany, które odblokują twoje czakry
Autor: Getty Images Każda z siedmiu przebiegających wzdłuż kręgosłupa czakr - od jego podstawy po czubek głowy - pełni inną rolę.

Spis treści

  1. Czakra pierwsza - czakra korzenia (podstawy)
  2. Czakra druga - czakra sakralna (święta)
  3. Czakra trzecia - czakra splotu słonecznego
  4. Czakra czwarta - czakra serca
  5. Czakra piąta - czakra gardła (krtani)
  6. Czakra szósta - czakra trzeciego oka
  7. Czakra siódma - czakra korony
  8. Joga czakr - objawy prawidłowego i nieprawidłowego działania czakr
  9. Joga czakr - asany, które odblokują czakry

Joga czakr ma na celu ich ich uaktywnienie, wzmocnienie i oczyszczenie poprzez praktykowanie konkretnych asan. Czakra (czakrama) to skupiska energii wirujące po naszym organizmie - gromadzi się w nich energia prana i krzyżują kanały energetyczne nadi. W sanskrycie "czakra" znaczy "koło", a słowo to ma odzwierciedlać kształt czakramów. 

Joga czakr zakłada, że są one niewidoczne gołym okiem, jednak odpowiadają za harmonijne funkcjonowanie naszego organizmu. Każda z siedmiu przebiegających wzdłuż kręgosłupa czakr - od jego podstawy ku czubkowi głowy - pełni inną rolę i każdej z nich odpowiada inny kolor. Dzięki jodze czakr aktywujemy czakry, które poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i otwierają niczym kwiaty, przywracając nam równowagę fizyczną i duchową.

Czakry wirują - im szybciej to robią, tym więcej mogą wytworzyć i oddać energii. Częstotliwość wykazywania przez nie energii wzrasta z kolejnymi czakrami - najmniej wykazuje jej znajdująca się u dołu kręgosłupa czakra korzenia, a najwięcej - umiejscowiona na czubku głowy czakra korony. Zmienia się również intensywność barw w czakrach - od czerwieni po fiolet.

czakry.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Czakra pierwsza - czakra korzenia (podstawy)

Czakra korzenia ma krwisty czerwony kolor.

Jak zakłada joga czakr, czakra podstawy jest umiejscowiona u podstawy kręgosłupa. W sanskrycie nazywa się czakrą muladhara - "mula" znaczy "korzeń", a "adhara" - "wsparcie".

Czakra ma pełnić w naszym organizmie taką rolę, jak korzeń w konstrukcji drzewa - gdy jest słaba, cały organizm będzie źle funkcjonował, ale gdy podstawa jest silna - i całość działa lepiej. Czakra korzenia odpowiada za kontakt z Ziemią, bo to z niej pobiera energię - to w czakrze korzenia rozpoczyna się sieć kanałów energetycznych nadi, przez które energia jest rozprowadzana po całym ciele. Przez połączenie z Ziemią czakra pierwsza odpowiada za wszystko, co "przyziemne", materialne, za nasz stan posiadania.

Gdy nie funkcjonuje prawidłowo, stajemy się zbyt zachłanni na dobra materialne. Z drugiej strony, czakra korzenia odpowiada za naszą pewność siebie, samoakceptację, gdy jej praca jest zaburzona, stajemy się niezadowoleni, zaczynamy odczuwać lęk, często uciekamy w świat marzeń. Czakra pierwsza powiązana jest również z naszą płodnością i wolą przetrwania.

Żywioł: ziemia

Zmysł: węch

Gruczoł: nadnercza

Czakra druga - czakra sakralna (święta)

Czakra sakralna ma intensywnie pomarańczowy kolor.

W sanskrycie nazywa się czakrą svadhisthana - "sva" oznacza "coś, co jest moje", a "dhisthana" - "obecne miejsce tego, co jest moje".

Czakra sakralna znajduje się tuż poniżej pępka - nad owłosieniem łonowym. Jest odpowiedzialna za nasze mocne twórcze, jak i sprawy związane z seksem. Czakra pierwsza to przede wszystkim sprawy związane z przetrwaniem, czakra druga - również z przyjemnością. To ona odpowiada za nasze relacje z płcią przeciwną, za naszą atrakcyjność i to, czy potrafimy (bądź nie) przyciągnąć do siebie kogoś, do kogo czujemy pożądanie.

Według teorii jogi czakr, czakra sakralna stanowi otwór, za pomocą którego dwoje kochanków wymienia się swoją energią w czasie seksu. Warto jednak dodać, że będą się oni czuli tą pozytywną mocą naładowani tylko wtedy, gdy zbliżeniu towarzyszy uczucie, w innym przypadku pojawi się osłabienie psychiczne i fizyczne.

Żywioł: woda

Zmysł: smak

Gruczoł: jądra, jajniki

Czytaj też: Seks tantryczny - na czym polega? Pozycje seksu tantrycznego

Czakra trzecia - czakra splotu słonecznego

Czakra splotu słonecznego ma intensywnie żółty kolor. W sanskrycie "mani" oznacza klejnot, a "pura" - miasto.

Jej przednia część jest zlokalizowana w dołku między przednimi żebrami, a tylna - tuż za nią. W jodze czakr uznawana jest za centrum energetyczne człowieka, a jej żywiołem jest ogień.

Czakra splotu słonecznego odpowiada za wiele negatywnych emocji: złość, niepokój, zazdrość, egoizm, chciwość, nienawiść. Tylko, gdy funkcjonuje prawidłowo, potrafimy okiełznać te uczucia. Dzięki zrównoważonej czakrze trzeciej potrafimy być asertywni i silni psychicznie. To w obszarze czakry trzeciej najczęściej pojawiają się problemy i nad jej właściwym działaniem pracuje się najintensywniej.

Żywioł: ogień

Zmysł: węch

Gruczoł: śledziona

Czytaj też: Joga na stres, niepokój, depresję - 6 asan, które odprężają i zwiększają witalność

Czakra czwarta - czakra serca

Czakra czwarta ma zielony kolor. W sanskrycie jej nazwa brzmi "anahata", co znaczy: "niepokonana".

Czakra serca jest umiejscowiona w środku mostka i odpowiada za nasze pozytywne uczucia: miłość, współczucie, a jej zadaniem jest utrzymanie równowagi między ciałem a duchem.

To dzięki niej potrafimy zachwycić się dziełami sztuki: przejmującym obrazem, wybitną lekturą czy piękną muzyką. Czakra serca uwrażliwia nas na piękno kultury i natury, ale przede wszystkim - umożliwia odczuwanie bezgranicznej miłości. Jeśli jednak czakra czwarta zostanie osłabiona, staniemy się nadwrażliwi i łatwo będzie nas zranić.

Żywioł: powietrze

Zmysł: dotyk

Gruczoł: grasica

Czytaj też: Kwiat lotosu - pozycja jogi krok po kroku

Czakra piąta - czakra gardła (krtani)

Czakra piąta ma błękitny kolor.

Czakra gardła jest umiejscowiona na szyi - nad dołkiem międzyobojczykowym i jest połączona z czakra drugą - sakralną. W sanskrycie jej nazwa brzmi "visuddha" i oznacza "absolutną czystość".

Czakra gardła jest miejscem łączenia pomiędzy czakrami dolnymi a górnymi, między ciałem a duchem. Odpowiada za naszą zdolność porozumiewania się z innymi - umiejętności komunikacji i wyrażania własnych myśli.

Jeśli czakra gardła jest nadczynna, stajemy się zbyt gadatliwi, nie pozwalamy rozmówcom dojść do słowa, za to gdy dochodzi do jej niedoczynności - mogą pojawić się problemy z mówieniem i zbyt małą cierpliwością wobec interlokutorów. Czakra gardła odpowiada też za prawdomówność - nie tylko wobec innych, ale także za nieokłamywanie siebie.

Żywioł: przestrzeń

Zmysł: słuch

Gruczoł: tarczyca

Czakra szósta - czakra trzeciego oka

Czakra szósta ma kolor indygo (granatowy). W sanskrycie jej nazwa brzmi "ajna" i znaczy "dowództwo".

Joga czakr znajduje czakrę trzeciego oka umiejscowioną między brwiami. Czakra ta odpowiada za naszą zdolność widzenia - nie tylko w znaczeniu dosłownym, ale i metaforycznym - zawiaduje intuicją, mądrością. Odpowiada również za pracę innych czakr, z wyjątkiem czakry pierwszej - podstawowej. Związana jest także z kwestiami paranormalnymi, ma otwierać na zdolność widzenia przyszłości i odpowiada za naszą umiejętność myślenia abstrakcyjnego.

Żywioł: szósty zmysł

Zmysł: wzrok

Gruczoł: przysadka mózgowa

Czakra siódma - czakra korony

Czakra siódma ma kolor fioletowy. W sanskrycie jej nazwa brzmi "sahasrara", co oznacza "posiadająca tysiąc płatków".

Czakra korony jest umiejscowiona na czubku głowy i stanowi siedzibę doskonałości w człowieku. Odpowiada za odczuwanie rzeczywistości w duchowy sposób oraz za wirowanie pozostałych czakr na wyższych częstotliwościach. To za jej pośrednictwem energia jest wysyłana na zewnątrz.

Czakra korony wiąże się również z naszym poczuciem wewnętrznej harmonii oraz z powiązaniami z siłą boską - to dzięki niej mamy doświadczać jedności z najwyższym bóstwem. W tej czakrze nie ma blokad energetycznych - czakra może być jednak mniej lub bardziej rozwinięta.

Żywioł: energia kosmiczna

Zmysł: eter

Gruczoł: szyszynka

Joga czakr - objawy prawidłowego i nieprawidłowego działania czakr

Objawy prawidłowego działania czakr są ściśle związane z konkretnymi funkcjami, pełnionymi przez każdą z nich:

  • czakra korzenia - gdy prawidłowo funkcjonuje, twardo stąpamy po ziemi i jesteśmy zaradni finansowo, gdy szwankuje - stajemy się zbyt zachłanni na dobra materialne lub zupełnie nie radzimy sobie ze sprawami związanymi z pieniędzmi;
  • czakra sakralna - gdy funkcjonuje prawidłowo, czujemy się atrakcyjni fizycznie i nie mamy problemów z nawiązywaniem kontaktów z płcią przeciwną, dobrze pracuje nasz układ moczowy i narządy płciowe, gdy szwankuje - mamy kłopoty ze sferą seksualną: albo nie możemy się na seks otworzyć, albo uprawiamy go bez miłości;
  • czakra splotu słonecznego - gdy funkcjonuje prawidłowo, na co dzień odczuwamy spokój, psychiczną równowagę, gdy jest zaburzona, np. z powodu stresującej pracy, jesteśmy zdenerwowani, szybko się irytujemy, mamy problemy z żołądkiem i śledzioną;
  • czakra serca - gdy funkcjonuje właściwie, zdrowo pracuje nasze serce i grasica, a my potrafimy zachwycić się światem, jesteśmy empatyczni, potrafimy obdarzać uczuciem innych; zaburzenia w funkcjonowaniu czakry serca prowadzą do nieumiejętności wejścia w długotrwały związek, skupiania się na sobie i swoich negatywnych emocjach;
  • czakra gardła - gdy funkcjonuje prawidłowo, nie mamy problemów z komunikowaniem się z innymi osobami - gdy mówimy, jasno wyrażamy swoje myśli; jeśli jej praca jest zaburzona, pojawiają się problemy z mówieniem i cierpliwym wysłuchiwaniem drugiej osoby;
  • czakra trzeciego oka - osoby, u których działa prawidłowo, mają bardzo rozwiniętą intuicję, potrafią dostrzec, jaka aura otacza danego człowieka; ci, u których występują zaburzenia w funkcjonowaniu czakry trzeciego oka nie są tak wrażliwi na sygnały płynące z rzeczywistości czy od innych osób;
  • czakra korony - osoba, u której czakra korony działa właściwie, jest pogodzona ze sobą i ze światem - każdy dzień wita z radością, czuje łączność ze wszechświatem i istotą boską, natomiast ci, u których występują zaburzenia w jej funkcjonowaniu, odczuwają nieustanny lęk, zwłaszcza przed śmiercią, są zamknięci na sprawy duchowe.

Joga czakr - asany, które odblokują czakry

Niektóre pozycje jogi mają moc odblokowywania źle działających czakr. Zobacz, jak ćwiczyć, aby usprawnić przepływy energii w tych punktach ciała, które są przyczyną twojego złego samopoczucia.

1. Asany na odblokowanie czakry korzenia

Tadasana

Stań w pozycji wyprostowanej, w rozkroku na szerokość bioder. Stopy mocno ustaw na podłożu, twoje ręce powinny swobodnie zwisać wzdłuż tułowia. Jeszcze mocniej dociśnij podeszwy stóp do podłoża, a uda zepnij. Następnie opuść kość ogonową, unieś mostek i otwórz klatkę piersiową. Wyciągnij ręce wzdłuż tułowia, wydłuż kręgosłup i skieruj czubek głowy ku sufitowi. Pamiętaj, by ciężar ciała był równomiernie rozłożony na prawą i lewą nogę.

Virabadrasana 1

Stań na macie w pozycji wyprostowanej, a następnie lewą nogę odrzuć daleko do tyłu, jednak tak, by cały czas stabilnie się na niej utrzymywać. Mocno dociśnij obie stopy do podłoża, a następnie, na wydechu, zegnij prawą (przednią) nogę w kolanie. Na wdechu unieś ręce ponad głowę, wyprostuj łokcie i połącz dłonie. Pozostań w tej pozycji na 5 powolnych wdechów i wydechów.

2. Asany na odblokowanie czakry sakralnej

Janu sirsasana

Usiądź na macie, zegnij nogi w kolanach i ustaw je tak, by stopy obu nóg dotykały się. Następnie wyprostuj w kolanie prawą nogę, a lewą cały czas utrzymuj zgiętą. Zaczerpnij wdech i pionowo wyrzuć ręce do góry, na wydechu chwyć obiema rękoma palce wyprostowanej nogi - tak, by czuć, jak rozciąga się kręgosłup. Pamiętaj, by utrzymywać wyprostowane plecy. Jeśli jesteś w stanie, chwyć za boczne krawędzie stopy - zejdź niżej i pochyl się jeszcze bardziej do przodu. Następnie spróbuj jeszcze mocniej się pochylić i chwycić swoją piętę. Utrzymuj mięśnie brzucha rozluźnione i powoli wróć do pozycji startowej, po czym powtórz ćwiczenie z drugą nogą.

Paschimottanasana

Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Następnie pochyl się, próbując chwycić dłońmi palce obu stóp lub chwyć nogi w miejscu, do którego najbardziej możesz się pochylić, nie zginając kolan. Zaczerpnij wdech i na wydechu wykonaj skłon - zaczynając od bioder, przez klatkę piersiową, na końcu pochylając głowę. Rozluźnij kręgosłup, kark i szyję, a następnie, na wdechu lekko się podnieś i wyprostuj kręgosłup. Staraj się, by każdy kolejny skłon był głębszy, ale nie rób nic na siłę.

3. Asany na odblokowanie czakry splotu słonecznego

Śasankasana

Usiądź na macie na piętach, ze złączonymi kolanami, dłonie umieść na kolanach. Powoli pochyl się do przodu tak, by głową lekko dotykać maty. Wyprostowane ramiona powinny być swobodnie ułożone obok ciała. Następnie rozchyl nieco kolana, a ramiona i tułów wychyl do przodu, zaczerpnij kilka wdechów i wydechów, następnie wróć do pozycji wyjściowej.

Svastikasana

Usiądź w siadzie skrzyżnym, z wyprostowanymi plecami. Aby ułatwić sobie przybranie właściwej pozycji, ułóż dłonie przy biodrach, podeprzyj się na palcach, następnie unieś pośladki i usiądź tak, by kość krzyżowa była ustawiona pionowo. Ułóż dłonie na udach - mogą być skierowane na wewnątrz lub zewnątrz. Rozluźnij ręce, zegnij je w łokciach, palce utrzymuj lekko zgięte. Wytrzymaj w pozycji na kilka wdechów i wydechów.

4. Asany na odblokowanie czakry serca

Ustrasana

Uklęknij w pozycji z nieznacznie rozstawionymi udami, ręce oprzyj na biodrach i zaczerpnij głęboki wdech. Delikatnie pochyl kręgosłup w tył i napnij uda, biorąc wydech. Następnie połóż obie dłonie na piętach lub na podeszwach stóp i napnij pośladki. Głowie pozwól swobodnie opaść do tyłu. Wypchnij uda i biodra do przodu, uciskając rękoma na stopy. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund, a następnie rozluźnij ręce i powoli usiądź na piętach. Pochyl się do przodu, by dotknąć podłoża czołem. Wytrzymaj w tej pozycji kilka wdechów i wydechów.

Czakry, choć ułożone wzdłuż kręgosłupa, nie mają charakteru fizycznego.

Matsjasana

Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami, dłonie lekko zegnij w łokciach i umieść je pod pośladkami. Ciężar ciała przenieś na łokcie i unieś klatkę piersiową do góry. Odchyl głowę do tyłu tak, by czubkiem dotykała podłoża. Teraz przenieś ciężar ciała na pośladki i spróbuj wytrzymać w tej pozycji jak najdłużej, swobodnie oddychając. Powoli wróć do pozycji wyjściowej.

5. Asany na odblokowanie czakry gardła

Halasana

Połóż się na macie (dla ułatwienia możesz wsunąć koc pod barki i łokcie), głowa powinna swobodnie leżeć na podłodze. Następnie ugnij kolana i powoli zacznij je unosić w stronę klatki piersiowej. Unieś pośladki do góry, przełóż stopy za głowę i wyprostuj nogi w kolanach. Dłonie mocno oprzyj na podłodze. Między klatką piersiową a podłogą powinien wytworzyć się kąt prosty. Ręce połóż na macie wewnętrzną stroną do góry. Spleć dłonie tak, by wnętrza łokci kierowały się do sufitu. Wytrzymaj w tej pozycji jak najdłużej, a następnie wróć do pozycji wyjściowej.

Salamba sarvangasana

Połóż się na plecach, ręce ułóż wzdłuż ciała, a nogi złącz. Następnie napnij mięśnie brzucha i podnieś uda i nogi do góry tak, by utworzyły kąt prosty z podłogą. Unieś do góry pośladki i dolną część pleców, podpierając się od tyłu zgiętymi w łokciach rękami. Wyprostuj nogi, cały czas zachowując równowagę. Podeprzyj rękoma żebra, ściągnij palce w wyprostowanych nogach. Cały czas pamiętaj o oddechu, staraj się wytrzymać w tej pozycji jak najdłużej.

6. Asana na odblokowanie czakry trzeciego oka

Matsyasana

Przyjmij pozycję siedzącą z wyprostowanymi przed sobą nogami. Dłonie z palcami skierowanymi do przodu ułóż pod pośladkami, łokcie obu rąk powinny znajdować się blisko siebie. Następnie ugnij łokcie i opuść przedramiona na podłoże, ułóż je równolegle do siebie i oprzyj się na nich. Następnie unieś klatkę piersiową do sufitu, wyginając plecy w łuk. Opuść głowę w tył tak, by swobodnie dotykała podłoża. Zaczerpnij w tej pozycji kilka głębokich wdechów i wydechów.

7. Asana na odblokowanie czakry korony

Śirszasana

To trudna do wykonania asana, nie jest przeznaczona do wykonywania przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą. Śirszasana to inaczej stanie na głowie, a jak je, krok po korku, wykonać i jak się do tego przygotować przeczytasz w artykule poniżej.