Body balance: wzmacnia ciało i wycisza umysł. Na czym polegają zajęcia body balance?
Body Balance to zajęcia fitness, na które składają się elementy tai chi, jogi i pilatesu. Dzięki body balance wzmocnisz wszystkie grupy mięśni, poprawisz swoją koncentrację i koordynację ruchową. Ćwiczenia przywracają też wewnętrzną równowagę i odstresowują. Przeczytaj, na czym polega trening body balance i jakie jeszcze przynosi efekty.
Spis treści
- Body balance: na czym polega trening?
- Pełen trening body balance
- Body balance: jak wyglądają zajęcia?
- Jak sprawdzić swój zmysł równowagi?
- Body balance: efekty
Trening body balance powinien odbywać się co najmniej 2 razy w tygodniu.
Body balance to system treningów opracowany przez szkołę Les Mills, a konkretnie przez jej oddział w Nowej Zelandii. Gdziekolwiek na świecie postanowisz więc ćwiczyć body balance, zajęcia będą się składały z tego samego zestawu aktywności. Na każdy trening składają się elementy trzech, pozornie różnych, dyscyplin: tai-chi, pilatesu i jogi. Wszystko po to, by uzyskać oczekiwany efekt: zwiększyć siłę mięśni i ich elastyczność, a jednocześnie pozbyć się codziennych stresów. Bardzo często podkreśla się, że body balance to ćwiczenia dla każdego: bez względu na wiek i kondycję fizyczną.
Body balance: na czym polega trening?
Trening body balance trwa 55 minut - najpierw 5-minutowa rozgrzewka, później 40 minut właściwych ćwiczeń, a na koniec 10 minut relaksacji i medytacji. Zajęcia body balance rozpoczynają się od praktykowania tai-chi - wykonywaniu wolnych i płynnych ruchów, mających wprowadzić uczestników treningu w stan koncentracji i wyciszenia oraz zapobiec ewentualnej kontuzji. Potem przychodzi kolej na punkt główny zajęć, czyli ćwiczenia z elementami jogi i pilatesu, wzmacniające mięśnie i dodające im elastyczności. Ostatnie 10 minut przeznaczone na medytację ma zwiększyć skuteczność zastosowanych aktywności i wprowadzić uczestników treningu w stan relaksacji. Jako że body balance ma służyć stabilizacji sylwetki w różnych płaszczyznach, ćwiczenia wykonuje się w różnych pozycjach: leżąc, stojąc, klęcząc.
Trening body balance wykonuje się boso, ponieważ bezpośredni kontakt z podłogą pozwala zachować odpowiednią postawę. Początkowo do wykonania ćwiczeń nie są potrzebne żadne akcesoria - wskazana jest co prawda mata, ale nie stanowi ona elementu obowiązkowego treningów. Z czasem, aby utrudnić sobie zadanie, można wprowadzić ćwiczenia z piłką fitnessową czy bosu.
Zajęcia body balance odbywają się z towarzyszeniem spokojnej muzyki, a ich istotny element stanowią ćwiczenia oddechowe i te, które kształtują zmysł równowagi, np. stanie na jednej nodze. Co 3 miesiące zmieniana jest muzyka i choreografia, więc trening body balance raczej nikomu się nie znudzi.
Czytaj również: Pilates - dla kogo przeznaczony jest trening?
Pełen trening body balance
Zobacz, jak wygląda trening body balance i spróbuj samodzielnie wykonać go w domu!
Body balance: jak wyglądają zajęcia?
1. Rozgrzewka
Pierwszym elementem ćwiczeń jest trwająca około 5 minut rozgrzewka wykorzystująca elementy tai-chi. Trenujący wykonują najbardziej podstawowe ćwiczenia związane z tą sztuką walki: krążenie ręką w jednym miejscu, krążenie jedną ręką z krokami, ćwiczenia wzmacniające mięśnie skośne i mięśnie proste brzucha, ćwiczenia wzmacniające boki tułowia.
2. Ćwiczenia z elementami jogi i pilates
Na tym etapie ćwiczeń wykonuje się najpopularniejsze i uznawane za nietrudne do wykonania pozycje z jogi, m. in. pozycję góry, pozycję krokodyla, pozycję psa z głową w dół, pozycję kobry, pozycję wojownika, trójkąt. Czerpie się również z pilatesu, wykorzystując m. in. ćwiczenia pilates core, poprawiające stabilność kręgosłupa, a także różnego rodzaju skłony i obroty.
3. Wyciszenie
Na koniec czas na medytację i relaksację oraz ćwiczenia oddechowe, które mają wzmocnić efekty całego treningu.
Czytaj również: Joga dla początkujących - podstawowe asany
Jak sprawdzić swój zmysł równowagi?
Ćwiczenia body balance nie są wymagające, a jednym z ich głównych celów jest udoskonalenie swojej umiejętności zachowania równowagi. Przed zapisaniem się na treningi możesz samodzielnie sprawdzić, jaki jest twój poziom zaawansowania w tej dziedzinie. Stań na jednej nodze, a drugą unieś, zegnij w kolanie i oprzyj o kolano nogi, na której stoisz. Jeśli wytrzymasz w tej pozycji 60 sekund na każdej nodze, masz bardzo dobrą równowagę, jeżeli twój wynik wyniesie poniżej 17 sekund - zdecydowanie musisz nad nią popracować. Wynik pomiędzy tymi wartościami oznacza, że twoje umiejętności zachowania równowagi są na umiarkowanym poziomie.
Body balance: efekty
Co daje uczestnictwo w zajęciach body balance? Efekty można zaobserwować już po pierwszym treningu - oczywiście ciało nie będzie jeszcze bardzo wzmocnione, ale odprężenie psychiczne - zauważalne. A to dzięki spokojnym, płynnym ruchom wywodzącym się z tai-chi, które mają działanie odprężające, redukujące stres i niepokój.
Body balance wprowadza w stan równowagi psychicznej i uczy większej odporności na niepowodzenia.
Body balance pozytywnie oddziałuje też na sylwetkę. Wzmacnia przede wszystkim mięśnie brzucha i kręgosłup oraz uczy zachowania wyprostowanej pozycji ciała. Treningi wzmacniają i wyszczuplają ciało, a także poprawiają koordynację ruchową, zwiększają elastyczność i ruchomość stawów.
Ćwiczenia body balance są bardzo bezpieczne, rzadko powodują kontuzje. Mogą na nie uczęszczać nawet kobiety w ciąży, jednak wcześniej muszą o swoim stanie poinformować instruktora - niektóre z ćwiczeń zostaną dla nich zmodyfikowane.