Callanetics czy pilates? Co jest lepsze?

2014-04-15 10:13

Callanetics czy pilates? Co jest lepsze? Zarówno na callanetics, jak i pilates składają się ćwiczenia, które wzmacniają wydolność organizmu, ujędrniają i rozciągają ciało, a także przyczyniają się do jego wyszczuplenia. Co zatem wybrać - callanetics czy pilates?

Callanetics czy pilates? Co jest lepsze?
Autor: thinkstockphotos.com Callanetics czy pilates? Co jest lepsze?

Callanetics czy pilates? Co wybrać? Zarówno callanetics, jak i pilates to treningi typu body and mind, czyli ćwiczenia psychofizyczne, które działają nie tylko na ciało, lecz także na sferę duchową, więc gwarantują relaks, wyciszenie i równowagę psychiczną. Zarówno na callanetics, jak i pilates składają się ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne, dzięki czemu mięśnie stają się wzmocnione, elastyczniejsze, a skóra bardziej napięta. Efektem obydwu ćwiczeń jest także poprawia kondycji, rzeźbione ciało, a także wzmocnienie kręgosłupa, a co za tym idzie - poprawa postawy, koordynacji ruchowej i równowagi. Podstawowa różnica między tymi ćwiczeniami polega na tym, że wszystkie te cele osiąga się w inny sposób.

Callanetics czy pilates? Co lepsze?

Ćwiczenia pilates, dzięki długim i łagodnym ruchom, angażują do wysiłku fizycznego całe ciało i pozwalają na rozwój wszystkich mięśni ciała w tym samym czasie. W związku z tym mogą być ukierunkowane praktycznie na wszystkie partie ciała, jednak najlepiej oddziałują na mięśnie brzucha, pleców i miednicy, tzw. centrum, które wpływa na pozostałe części ciała. W metodzie Pilates bardzo ważne są koncentracja i skupienie podczas ćwiczeń. Ćwiczenia należy wykonywać wolno i dokładnie, kontrolując każdy ruch. Tylko precyzyjne wykonywanie ćwiczeń przyniesie efekty – w pilatesie nie chodzi o ilość, czy intensywność ruchów, lecz o ich jakość. Ponadto dzięki skupieniu można osiągnąć harmonię organizmu.

Podczas ćwiczeń callanetics zakres ruchu jest znacznie ograniczony, ponieważ obejmują one minimalne ruchy mięśni, w dodatku tylko w określonych regionach ciała. W związku z tym podczas ćwiczeń można się skupić na bardzo ograniczonych obszarach ciała. Na callanetics składa się zestaw określonych ćwiczeń, które należy powtarzać w odpowiedniej kolejności (najpierw ćwiczenia na brzuch, a potem kolejno na nogi, biodra i rozciągające) oraz w określonych seriach powtórzeń. W związku z tym w przypadku tego typu ćwiczeń w pierwszej kolejności liczy się ilość, a dopiero później jakość. Przez to ćwiczenia callanetics wydają się bardziej energiczne niż pilates.

Callanetics czy pilates? Co lepsze na odchudzanie?

Jeśli chce się zgubić zbędne kilogramy i wyrzeźbić ciało, lepiej wybrać callanetics. Celem tego treningu jest przede wszystkim tonowanie mięśni, czyli ich rzeźbienie (celem pilatesu jest w pierwszej kolejności ich wzmocnienie). Podobno wykonanie godzinnego zestawu ćwiczeń callanetics odpowiada wysiłkowi podjętemu w trakcie aż dwudziestu godzin klasycznego aerobicu. W związku z tym efekty ćwiczeń widać bardzo szybko, bo już po 2 tygodniach. Ciało jest szczuplejsze, a mięśnie brzucha i innych części ciała bardziej zarysowane. Dzięki pilatesowi również można uzyskać smuklejszą sylwetkę, jednak na efekty trzeba czekać znacznie dłużej.