Jak zrobić gwiazdę? Zestaw ćwiczeń do nauki przerzutu bokiem

2020-03-16 11:46

Jak zrobić gwiazdę (przerzut bokiem)? To wcale nie jest takie trudne! Trzeba tylko poświęcić trochę czasu na ćwiczenia wzmacniające ręce i koordynujące ruchy. Jeśli uprawiasz regularnie sport i jesteś w miarę rozciągnięta, nauka pójdzie ci łatwo. Zobacz filmik, na którym instruktorka i młoda gimnastyczka Marysia Naumiuk pokazują, jak krok po kroku zrobić gwiazdę.

Jak zrobić gwiazdę? Zestaw ćwiczeń do nauki przerzutu bokiem
Autor: Getty Images Nauka gwiazdy wymaga cierpliwości i systematyczności. Nie zniechęcaj się pierwszymi niepowodzeniami.

Spis treści

  1. 1. Przeskoki nad ławeczką ze złączonymi nogami
  2. 2. Przeskoki nad ławeczką w rozkroku
  3. 3. Przerzut bokiem z wypadu bez odrywania rąk
  4. 4. Przerzut bokiem z oderwaniem rąk

Gwiazda to jedno z podstawowych ćwiczeń gimnastycznych. Wygląda bardzo efektownie i nie jedna osoba marzy, aby umieć ją zrobić bez wysiłku. Niestety, z wiekiem układ kostny traci elastyczność i nauka gwiazdy w dorosłym życiu wymaga zdecydowanie więcej ćwiczeń niż w wieku dziecięcym. Zachowując systematyczność można jednak opanować sztukę przerzutu bokiem, a przy okazji poprawić swoją gibkość i siłę.

Obejrzyj poniższy filmik, na którym instruktorka gimnastyki artystycznej klubu Legion Aleksandra Woźniak i młoda gimnastyczka Marysia Naumiuk pokazują ćwiczenia do nauki gwiazdy.

Jak zrobić gwiazdę? Zestaw ćwiczeń do nauki przerzutu bokiem

1. Przeskoki nad ławeczką ze złączonymi nogami

Do tego ćwiczenia potrzebna jest niska ławeczka, ewentualnie stabilny stołek. Stań z jednej strony ławeczki, oprzyj się na niej rękoma, kierując palce na zewnątrz (ramiona ustawione równolegle) i wyprostuj łokcie. Wzrok skieruj do dołu między ręce. Złącz nogi, ugnij je i wybij się do góry, przeskakując nad ławeczką na drugą stronę. Nie odrywaj rąk od ławeczki. Podczas wyskoku prostuj nogi, a lądując ponownie je uginaj.

2. Przeskoki nad ławeczką w rozkroku

Dzięki temu ćwiczeniu nauczysz się układać nogi do gwiazdy. Ponownie stań z boku ławeczki i oprzyj się na rękach, kierując palce na zewnątrz i prostując ręce w łokciach. Nogę stojącą bliżej ławeczki wysuń do tyłu i wyprostuj. Drugą (przednią) lekko ugnij w kolanie. Wybijając się z przedniej nogi, zrób przeskok nad ławeczką, lądując najpierw na przedniej nodze, a potem dostawiając tylną. Wykonując skok prostuj kolana, a lądując lekko je uginaj.

To ci się przyda

Pamiętaj, że nauka gwiazdy wymaga cierpliwości i systematyczności. Nie zniechęcaj się pierwszymi niepowodzeniami. Jeśli nie jesteś wystarczająco wysportowana, opanowanie tej figury pewnie zajmie ci więcej czasu.

W szybszej nauce gwiazdy może pomóc dodatkowe wykonywanie ćwiczeń na równowagę i codzienne rozciąganie. Praca nad stabilizacją i elastycznością ciała to podstawa w gimnastyce artystycznej.

3. Przerzut bokiem z wypadu bez odrywania rąk

Przy tym ćwiczeniu przyda ci się pomoc drugiej osoby, która będzie cię asekurować. Rozłóż podłużną matę na podłodze. Stopy ustaw jedna za drugą w jednej linii. Następnie połóż ręce na macie jedna obok drugiej w tej samej linii co stopy. Dłonie rozstaw na szerokość barków, wyprostuj łokcie. Wybijając się z przedniej nogi (ustawionej bliżej dłoni), zrób skok po linii półokręgu i przerzuć nogi na drugą stronę ciała. Poproś przy tym drugą osobę, aby lekko podtrzymywała twoje biodra. Lądując ustaw stopy jedna po drugiej w tej samej linii.

4. Przerzut bokiem z oderwaniem rąk

Połóż na macie dowolny mały przedmiot (np. małą poduszkę, zwinięty ręcznik), który będzie wyznaczał punkt styczności dłoni z ziemią. Ustaw się z boku i skieruj palce zewnętrznej stopy do przodu, a drugiej (ustawionej bliżej punktu orientacyjnego) w kierunku leżącego przedmiotu. Unieś ręce do góry. Wysuń do przodu prawą stopę (lub lewą – zależnie od tego, którą rękę jako pierwszą położysz na podłodze) i wyciągnij w przód prawą rękę. Uginając w kolanie wysuniętą nogę, oprzyj prawą rękę w pobliżu punktu orientacyjnego, szybko dostaw lewą i zrób przerzut nóg na drugą stronę ciała jak w poprzednim ćwiczeniu. W momencie dostawiania drugiej nogi oderwij ręce od podłoża i unieś w górę.

Jeśli wykonałaś poprawnie wszystkie elementy, udało ci się zrobić gwiazdę!

To ci się przyda