Trening wibracyjny – na czym polega i na jakie partie mięśni działa?

2016-08-02 10:42

Trening z power plate, czyli trening wibracyjny to jeden z ciekawszych trendów w fitnessie. Dzięki użyciu specjalnej maszyny wytwarzającej drgania, zwiększa się efektywność wykonywanych ćwiczeń. Na czym dokładnie polega trening wibracyjny? Dla kogo jest przeznaczony i w czym tkwi tajemnica jego wysokiej skuteczności?

Trening wibracyjny – na czym polega i na jakie partie mięśni działa?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Na czym polega trening wibracyjny?
  2. Power plate – dla kogo?
  3. Trening wibracyjny - gdzie trenować?

W treningu wibracyjnym wykorzystuje się specjalne urządzenie, platformę wyglądem przypominającą rozbudowaną wagę fitness, która wytwarza drgania o różnej częstotliwości i mocy. Ćwiczenia wykonujemy stojąc na urządzeniu lub opierając się o nie wybranymi częściami ciała, np. podczas robienia pompek kładziemy na platformie dłonie. Trening z power plate wydaje się prosty, ale rzeczywiście o jego przebiegu oraz efektywności decyduje głównie dobór ćwiczeń, które wykonujemy na platformie.

Ważne

Trening wibracyjny polecany jest osobom rozpoczynającym przygodę ze sportem, które mają jeszcze problemy np. z nadążeniem za grupą podczas zajęć fitness. Jeśli chodząc na aerobik wstydzisz się  tego, że nie jesteś w stanie wykonać tylu powtórzeń danego ćwiczenia co reszta ćwiczących, skorzystaj z pomocy power plate. Kilka treningów indywidualnych na maszynie zapewni efektywniejsze rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni, dzięki czemu szybciej "podciągniesz" kondycję do poziomu grupy.

Na czym polega trening wibracyjny?

Na power plate można wykonywać ćwiczenia trojakiego rodzaju: siłowe, rozciągające i relaksacyjne. Osoba ćwicząca podczas treningu na platformie wibrującej może robić np. brzuszki, przysiady, skłony, pompki. Cała tajemnica treningu wibracyjnego tkwi w drganiach, które pogłębiają zakres wykonywania danego ćwiczenia i angażują do pracy prawie wszystkie mięśnie.

Czytaj też: Jak prawidłowo robić damskie pompki na kolanach?

Wibracje sprawiają, że mięśnie ulegają silnym skurczom, które zwiększą efekt wykonywanych działań. Dodatkowo drgania oddziałują także na części ciała nie biorące udziału w danym ćwiczeniu, w tym także na kości i stawy. Skutkiem tego jest poprawienie napięcia i siły mięśni, w tym mięśni głębokich, często nieaktywnych podczas zwykłych ćwiczeń aerobowych oraz wzmocnienie tkanki kostnej.

Nie można zapominać także o tych walorach ćwiczeń z power plate, które daje każda aktywność fizyczna, a więc:

  • rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie organizmu;
  • zwiększenie metabolizmu i przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej;
  • poprawa wytrzymałości;
  • poprawa siły i napięcia mięśni;
  • zwiększenie zakresu ruchu.

Decydując się na trening z power plate można dostosować program ćwiczeń do indywidualnych preferencji: np. rozciągnięcie mięśni czy spalanie tłuszczu. Pierwsze zajęcia na maszynie wibrującej odbywają się zawsze pod okiem trenera, który pokazuje, jak prawidłowo obsługiwać urządzenie. Jeśli zdecydujemy się na któryś z programów, dodatkowo instruktor dobierze indywidualne ćwiczenia.

Cykl 30-minutowych treningów dwa razy w tygodniu powinien przynieść pierwsze efekty już po miesiącu.

Czytaj też: Wibracyjny pas odchudzający - hit czy kit? Jakie daje efekty?

Power plate – dla kogo?

Ćwiczenia na power plate zalecane są osobom liczącym na szybkie efekty i tym, które wolą ćwiczyć same. Wprawdzie producenci maszyny polecają trening na niej także osobom z nadwagą, jednak warto zauważyć, że osoby walczące z nadmiarem kilogramów na platformie wibrującej mogą czuć się nieco skrępowane.

Co ważne, wibracje przenoszone na ciało przez maszynę niektórym mogą wydać się nieprzyjemne. Większość ćwiczących podczas pierwszych minut treningu odczuwa lekki dyskomfort, jednak mija on z czasem.

Właśnie z uwagi na drgania trening wibracyjny nie jest polecany osobom chorym na padaczkę, zakrzepicę, cukrzycę, choroby serca, choroby nowotworowe, osobom zmagającym się z migreną, posiadającym metalowe elementy w ciele lub rozrusznik serca oraz kobietom w I trymestrze ciąży.

Trening wibracyjny - gdzie trenować?

Mimo iż trening wibracyjny posiada wiele zalet, ma jedną dużą wadę. Do jego wykonywania niezbędna jest specjalna platforma. Co więcej, wibrujące platformy nie są jeszcze w Polsce zbyt popularne i posiadają je głównie renomowane fitnessowe "sieciówki" oraz kluby skupiające się niemal wyłącznie na treningach wibracyjnych. Cena cyklu zajęć (8 razy w miesiącu) wynosi około 200-300 złotych.