Miesiączka a sport - czy można ćwiczyć w czasie okresu?
Wbrew niektórym opiniom, aktywność fizyczna w czasie menstruacji wcale nie szkodzi, choć prawdą jest, że zbyt intensywne ćwiczenia mogą nasilić krwawienie. Zobacz co można, a czego nie powinno się trenować przed i w czasie miesiączki.
Spis treści
- Zobacz i posłuchaj, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w czasie miesiączki!
- Doktor Grzegorz Południewski, ginekolog, odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące aktywności fizycznej w czasie miesiączki
Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do możliwości i predyspozycji podczas okresu. W wielu przypadkach, jeśli dolegliwości nie są bardo uciążliwe, umiarkowany wysiłek fizyczny zadziała jak środek przeciwbólowy i złagodzi ból.
Endorfiny wytwarzane przez organizm podczas ćwiczeń doskonale zwalczają również psychiczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, eliminują rozdrażnienie, huśtawkę nastrojów, płaczliwość i problemy z koncentracją. Dlatego zamiast rozweselać się tabliczką czekolady, załóż dres i wybierz się na krótki trening.
Nie oszukujmy się jednak - dla każdej z nas menstruacja to wyjątkowo uciążliwy czas, którego wolałybyśmy unikać. Najmniej komfortowe są dni przed rozpoczęciem miesiączki - gdy progesteron osiąga swój najwyższy poziom. W tym czasie u wielu osób możliwości fizyczne, np. by osiągnąć daną prędkość w trakcie biegania, mogą ulec ograniczeniu, a częstotliwość oddechu często ulega podwyższeniu.
Czytaj też:
Roztrenowanie: na czym polega i kiedy jest potrzebne?
Fakty i mity na temat treningu siłowego dla dziewczyn
Krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Co ćwiczyć w trakcie miesiączki
Jeśli przed miesiączką i w jej trakcie boli cię brzuch, masz skurcze mięśni i dopada cię ogólna bezsilność, ale bóle łagodzą zwykłe tabletki przeciwbólowe, to oznacza, że możesz ćwiczyć. Skoro trenujesz regularnie, nie dawaj sobie specjalnej taryfy ulgowej na te dni. Udowodniono, że podczas miesiączki oraz kilka dni po jej zakończeniu, zdolności wysiłkowe naszego organizmu są większe niż zazwyczaj - warto to wykorzystać. Możesz trenować tak, jak zazwyczaj. Jednak jeśli należysz do grupy osób ćwiczących sporadycznie, na czas napięcia przedmiesiączkowego i okresu zdecyduj się na następujące zajęcia czy treningi:
- joga,
- pilates,
- stretching,
- spacery,
- marszobiegi,
- pływanie.
Zobacz i posłuchaj, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w czasie miesiączki!
Doktor Grzegorz Południewski, ginekolog, odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące aktywności fizycznej w czasie miesiączki
1. Czy w każdym przypadku treningi podczas miesiączki będą wpływały korzystnie? Niektórym osobom skurcze i krwawienie podczas ćwiczeń się nasilają. Jakie zachowania organizmu powinny być sygnałem do przerwania ćwiczeń?
G.P.: Trening w czasie miesiączki często zmienia nasilenie dolegliwości jej towarzyszących. Nie zawsze są to zmiany na lepsze. U wielu kobiet nasila się wówczas zarówno krwawienie jak i bóle. W takich przypadkach należy ograniczyć treningi, a nawet przerwać na czas trwania okresu. Zawsze należy indywidualnie podchodzić do takich sytuacji, gdyż odpowiednio zmieniony profil treningu może sytuację poprawić.
2. Jakie ćwiczenia złagodzą objawy menstruacji?
G.P.: W tym czasie przeciwwskazane są intensywne siłowe treningi, przegrzewanie się (sauna, gorące kąpiele), forsowanie mięśni brzucha. Ćwiczenia mogą mieś charakter rozciągający i relaksacyjny. O ile jest to możliwe, to zalecam pływanie - stanowi ono równowagę między wysiłkiem a relaksem.
Czytaj też: Sauna po treningu - zdrowa czy nie?
3. Czy regularna aktywność fizyczna przez wiele miesięcy może wpływać na ogólne zmniejszenie odczuwania bólu miesiączkowego?
G.P.: O ile bóle związane z miesiączką nie mają charakteru chorobowego (endometrioza, krwotoki) to odpowiednio dobrane ćwiczenia zmniejszają dolegliwości bólowe. Regularne ćwiczenia rozciągające z elementami relaksu są dobrym sposobem na ograniczenie dolegliwości.
4. O czym należy pamiętać uprawiając sport w trakcie miesiączki?
G.P.: Należy unikać znacznego wysiłku, dlatego zawody i walka o wynik stoją w sprzeczności z miesiączką. Dobrym sposobem jest przesuwanie jej w sposób farmakologiczny tak, aby nie kolidowała z znacznym wysiłkiem, który został wcześniej zaplanowany. Ponadto sama świadomość krwawienia ogranicza swobodę ruchu. Dlatego warto, aby osoby czynnie uprawiające sport, konsultowały się z ginekologiem i znały metody takiego postępowania. Najprostszą z tych metod jest dobór i stosowanie odpowiedniej antykoncepcji.
Jednym z rozwiązań jest antykoncepcja o wydłużonym schemacie stosowania. Tabletki te mają takie samo działanie jak zwykłe tabletki antykoncepcyjne, jednak krwawienie pojawia się dopiero pod koniec trzeciego miesiąca stosowania i trwa zaledwie trzy do czterech dni. W związku z tym kobieta ma tylko cztery krwawienia w ciągu roku.
Poza powszechnie znaną metoda przyjmowania pigułek, istnieje wiele innowacyjnych metod, które oferują kobietom poczucie komfortu. Jedną z nich jest implant wielkości kilku centymetrów, który wprowadza się pod skórę na ramieniu. Wydziela tylko jeden żeński hormon, progestagen, który hamuje owulację.