107-letnia prababcia ma świetną pamięć. Nigdy nie rezygnuje z tego napoju
Niewiele osób miało szansę przeżyć ponad 100 lat. Dlatego, kiedy seniorzy osiągają tak sędziwy wiek, pytamy co stanowi recepturę długowieczności. Edna Walmsley urodziła się 9 października 1916 roku i jak sama przyznaje jest kilka nawyków, które towarzyszą jej od dzieciństwa. Jednym z nich jest picie ulubionego naparu.
Długowieczność wolna od chorób to wyjątkowo pozytywny scenariusz. Warto jednak wspomnieć, że na jakość i czas trwania naszego życia wpływają nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także styl życia. 107-letnia seniorka zdradza sekret swojej formy.
Jak dożyć sędziwego wieku? Edna Walmsley pije ją codzienne
Edna skończyła 107 lat. Doczekała się trójki dzieci, trojga wnucząt i czterech prawnuków. Mimo tak zaawansowanego wieku wciąż jest w świetnej formie. Nie dolega jej żadna poważna choroba, a jej umysł jest jasny jak za dawnych lat. Seniorka zaznacza, że od dziecka każdego dnia piła sporą ilość filiżanek czarnej herbaty.
Poza tym zawsze miała świetny apetyt, zdrowo się odżywiała i nigdy nie była głodna. Wspomina swoją mamę, która serwowała pyszne jedzenie. Jednak to nie wszystko, kobieta kocha poezję. Uwielbia czytać, podróżować i mimo wieku jest w stanie wyrecytować różne wiersze.
Edna ma niesamowitą pamięć długoterminową, bystre oko i poczucie humoru, a przebywanie z nią to absolutna przyjemność - powiedziała koordynatorka zajęć w domu seniora w rozmowie z portale “The Sun”.
Kolejnym ciekawych faktów jest to, że Edna do 90. roku życia uprawiała jogę. Zatem to następny przykład tego, że dbanie o cały organizm przynosi niesamowite rezultaty, a wiek to wyłącznie liczba.
Czarna herbata to klucz do długowieczności?
Edna pije codziennie kilka filiżanek czarnej herbaty. Naukowcy w wielu przeprowadzonych badaniach wykazali, że taki napar faktycznie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Wszystko za sprawą bogactwa flawonoidów i polifenoli. Czarna herbata zawiera unikalny aminokwas teaninę, który działa jak neuroprzekaźnik dzięki swojej zdolności do przekraczania bariery krew-mózg.
Co więcej, wzmacnia odporność poprzez zwiększenie zdolności limfocytów T (gamma delta) do zwalczania chorób. Teaflawina i tearubiginy działają niczym bariera przed stresem oksydacyjnym, tym samym skutecznie wpływając na funkcjonowanie serca.
Ponadto czarna herbata wykazuje następujące działanie:
- niszczy wolne rodniki,
- spowalnia procesy starzenia w organizmie,
- może przeciwdziałać namnażaniu się komórek nowotworowych,
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- obniża poziom cholesterolu,
- może ochronić przed miażdżycą,
- działa przeciwzapalnie i odkażająco.