107-letnia prababcia ma świetną pamięć. Nigdy nie rezygnuje z tego napoju

2023-10-18 11:45

Niewiele osób miało szansę przeżyć ponad 100 lat. Dlatego, kiedy seniorzy osiągają tak sędziwy wiek, pytamy co stanowi recepturę długowieczności. Edna Walmsley urodziła się 9 października 1916 roku i jak sama przyznaje jest kilka nawyków, które towarzyszą jej od dzieciństwa. Jednym z nich jest picie ulubionego naparu.

107-letnia prababcia ma świetną pamięć. Nigdy nie rezygnuje z tego napoju
Autor: Fot. facebook.com/ Pendle Brook Care Home

Długowieczność wolna od chorób to wyjątkowo pozytywny scenariusz. Warto jednak wspomnieć, że na jakość i czas trwania naszego życia wpływają nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także styl życia. 107-letnia seniorka zdradza sekret swojej formy.

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Jak dożyć sędziwego wieku? Edna Walmsley pije ją codzienne 

Edna skończyła 107 lat. Doczekała się trójki dzieci, trojga wnucząt i czterech prawnuków. Mimo tak zaawansowanego wieku wciąż jest w świetnej formie. Nie dolega jej żadna poważna choroba, a jej umysł jest jasny jak za dawnych lat. Seniorka zaznacza, że od dziecka każdego dnia piła sporą ilość filiżanek czarnej herbaty.

Poza tym zawsze miała świetny apetyt, zdrowo się odżywiała i nigdy nie była głodna. Wspomina swoją mamę, która serwowała pyszne jedzenie. Jednak to nie wszystko, kobieta kocha poezję. Uwielbia czytać, podróżować i mimo wieku jest w stanie wyrecytować różne wiersze.

Edna ma niesamowitą pamięć długoterminową, bystre oko i poczucie humoru, a przebywanie z nią to absolutna przyjemność - powiedziała koordynatorka zajęć w domu seniora w rozmowie z portale “The Sun”.

Kolejnym ciekawych faktów jest to, że Edna do 90. roku życia uprawiała jogę. Zatem to następny przykład tego, że dbanie o cały organizm przynosi niesamowite rezultaty, a wiek to wyłącznie liczba.

Czarna herbata to klucz do długowieczności? 

Edna pije codziennie kilka filiżanek czarnej herbaty. Naukowcy w wielu przeprowadzonych badaniach wykazali, że taki napar faktycznie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Wszystko za sprawą bogactwa flawonoidów i polifenoli. Czarna herbata zawiera unikalny aminokwas teaninę, który działa jak neuroprzekaźnik dzięki swojej zdolności do przekraczania bariery krew-mózg.

Co więcej, wzmacnia odporność poprzez zwiększenie zdolności limfocytów T (gamma delta) do zwalczania chorób. Teaflawina i tearubiginy działają niczym bariera przed stresem oksydacyjnym, tym samym skutecznie wpływając na funkcjonowanie serca.

Ponadto czarna herbata wykazuje następujące działanie:

  • niszczy wolne rodniki,
  • spowalnia procesy starzenia w organizmie,
  • może przeciwdziałać namnażaniu się komórek nowotworowych,
  • wzmacnia naczynia krwionośne,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • może ochronić przed miażdżycą,
  • działa przeciwzapalnie i odkażająco.