3 produkty, które mają dobroczynny wpływ na serce. Włącz je do diety
Cichy i podstępny "zabójca" - tak określane są choroby sercowo-naczyniowe. Aby ograniczyć ryzyko ich występowania, zaleca się przede wszystkim regularne badania profilaktyczne, uprawianie aktywności fizycznej oraz prowadzenie zdrowej diety. Ekspertka ds. żywienia wymienia, jakie produkty warto włączyć do jadłospisu, by nasze serca nam podziękowały.
Serce jest najbardziej wydajną pompą, jaką znamy. Niestety każdego roku miliony ludzi umierają z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Według raportu WHO Global Health Estimates od ponad dwóch dekad stanowią one główną przyczynę zgonów na świecie, w Europie oraz w Polsce. Do typowych czynników ryzyka zalicza się m.in. nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej.
Eksperci regularnie apelują, by ze szczególną uważnością dbać o najważniejszy organ w naszym ciele. Ryzyko kłopotów z sercem można zmniejszyć z pomocą stosowania kilku całkiem prostych zasad. Jedną z metod jest zmodyfikowanie kilku dotychczasowych nawyków żywieniowych i udoskonalenie menu.
Te produkty warto jeść, by serce było zdrowe
- Istnieje wiele produktów spożywczych, które dbają o kondycję naszego serca. Najlepsze są jednak rośliny strączkowe, soja oraz nasiona i orzechy – powiedziała Sharon Palmer, certyfikowana dietetyczka, specjalistka ds. żywienia i autorka książki "The Plant-Powered Diet and Plant-Powered for Life".
Jak wyjaśniła w rozmowie dla portalu Healthline, rośliny strączkowe i produkty sojowe obfitują w błonnik, który może pomóc zmniejszyć stężenie cholesterolu LDL, stężenie glukozy we krwi oraz zniwelować stany zapalne. – Ponadto pokarmy, które zawierają dużo błonnika, mają również korzystny wpływ na stan mikrobioty jelitowej, a co za tym idzie, na zdrowie serca – dodała.
Orzechów i nasion nie może zabraknąć w menu
W trosce o serca warto wprowadzić do diety orzechy i nasiona ze względu zawartość błonnika i związków fitochemicznych. Jak wyjaśniła Palmer, mają w swoim składzie niezwykle cenne dla układu sercowo-naczyniowego nienasycone kwasy tłuszczowe. Poprawiają one nie tylko funkcjonowanie komórek śródbłonka, ale także wspierają dobry cholesterol (HDL), ograniczają działanie złego (LDL) i obniżają ilość białka CRP.
Rośliny strączkowe, soja oraz orzechy i nasiona są to produkty pochodzenia roślinnego. Zawierają składniki odżywcze, które dbają o dobrą kondycję serca. Warto zatem wprowadzić je do codziennego jadłospisu.