Stewia: gdzie kupić? Czy jest bezpieczną alternatywą dla cukru?

2018-10-17 14:38

Stewia to słodzik ok. 300 razy słodszy od cukru, który dodatkowo nie ma kalorii. W związku z tym cieszy się ogromną popularnością, tym bardziej, że zapotrzebowanie na niskokaloryczne produkty wciąż wzrasta. Czy jednak stewia to dobra alternatywa dla cukru? Jakie ma właściwości? Czy słodzik stewia jest bezpieczna dla zdrowia?

Stewia
Autor: Photos.com Stewia

Spis treści

  1. Stewia: czy jest bezpieczna?
  2. Stewia w kuchni
  3. Stewia: gdzie kupić?
  4. Stewia - możesz nią zastąpić cukier

Stewia (Stevia rebaudiana), określana też mianem zioła słodowego lub miodowego, w Ameryce Środkowej i Południowej jest znana od wieków jako środek słodzący. Za jej słodki smak odpowiedzialne są glikozydy stewiolowe - związki, które występują w liściach i łodygach stewii. Jedna łyżeczka sproszkowanych liści stewii odpowiada szklance cukru. Jednak mimo to nie jest kaloryczna i nie powoduje próchnicy.

Stewia jest alternatywą nie tylko dla cukru, lecz także dla sztucznych środków słodzących.

Stewia: czy jest bezpieczna?

Do 2010 roku podejrzewano, że glikozydy stewiolowe mogą być rakotwórcze i mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. W tym samym roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał, że stosowania stewii jest bezpieczne. 

W związku z tym 11 listopada 2011 r. Komisja Europejska oficjalnie uznała stewię za dodatek do żywności o numerze E960, przy czym ustalono dopuszczalne dzienne spożycie (ADI - Acceptable Daily Intake) - 4 mg na kilogram masy ciała. Komisja Europejska uznała bowiem, że istnieje ryzyko przedawkowania stewii. Wzrasta ono przede wszystkim wśród osób, które piją dużo napojów słodzonych.

Warto wiedzieć, że dzienna dawka słodzika może być przekraczana również za sprawą kosmetyków, w skład których wchodzi stewia. Słodzik jest ukryty również w nawozach. Stąd kontrowersje dotyczące wprowadzenia na rynek tej substancji.

Stewia może zabijać bakterie, które powodują boreliozę, a konkretnie biofilm - "tarczę ochronną", które wytwarzają te bakterie. Do takich wniosków doszedł zespół naukowców pod wodzą profesor Evy Sapi z Department of Biology and Environmental Science, University of New Haven.¹ Jednak takie działanie wykazuje stewia nie w postaci proszku (która znajduje się w wielu domach), lecz w formie płynnej i w formie ekstraktu z liści stewii.

Stewia w tych dwóch ostatnich formach zmniejszyła masę biofilmu o około 40 procent. Prof. Sapi i jej uczniowie porównali płynny wyciąg stewii do antybiotyków - doksycykliny, cefoperazonu, daptomycyny i innych.

- Nasze wyniki wykazały, że stewia wywiera znaczący wpływ na eliminację B. burgdorferi. Wyciąg z liści stewii wykazywał lepsze wyniki niż poszczególne leki stosowane w leczeniu boreliozy. Wyniki tego badania sugerują, że naturalny produkt, jakim jest ekstrakt z liści stewii, może być uważany za skuteczny środek przeciw B. burgdorferi - wyjaśnia ekspertka.¹

Stewia jest bezpieczna dla osób chorych na fenyloketonurię. Ponadto badania pokazują korzystne działanie stewii przy nadciśnieniu i cukrzycy.

Problem

Czy można przesłodzić stewią?

Większość dodatków do żywności ma określaną bezpieczną dawkę dzienną (ADI). Dla glikozydów stewiolowych wynosi ona ok. 11 mg/kg masy ciała na dobę. To sporo; dla osoby ważącej 70 kg odpowiada ponad 215 g, czyli ok. szklance cukru. Badania przeprowadzone przez JECFA (Joint Experts Committee on Food Additives) w celu określenia poziomu ADI wykazały, że nawet spożycie 100 razy wyższej dawki glikozydów stewiolowych niż dzienna bezpieczna dawka nie ma negatywnego wpływu na zdrowie.

Stewia w kuchni

Świeże liście stewii mogą być dodatkiem do sałatek. Z kolei suszonymi, sproszkowanymi liśćmi można posłodzić herbatę lub kawę. Stewia może być również składnikiem przetworów owocowych czy soków.Stewia nie jest najlepszym dodatkiem do ciast. Nie zachowuje się bowiem jak cukier i zmienia się w karmel, nie dodaje kruchości ciastkom, nie jest pożywką dla drożdży. Dlatego do wypieków niektórzy zalecają stosować np. ksylitol (cukier brzozowy).

Stewia: gdzie kupić?

Stewię można kupić nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością lub niektórych sklepach internetowych, ale często jest również dostępna w popularnych supermarketach. Jest ona dostępna w postaci świeżych liści (sklepy eko i internetowe), skoncentrowanych wyciągów w proszku lub w tabletkach i płynie (także supermarkety). Ceny słodzika wahają się od 15 do 50 zł.

W Polsce stewię można hodować samodzielnie - sadząc ją w połowie maja w ogródku lub uprawiać cały rok w doniczkach. Jesienią liście stewii robią się słodsze, dlatego zbiór najlepiej przeprowadzać w drugiej połowie września lub na początku października.

Stewia - możesz nią zastąpić cukier

Źródło: x-news.pl/Agencja TVN

Bibliografia:

1. University of New Haven professor studying whether stevia can kill Lyme disease bacteria, http://www.nhregister.com/health/20170701/university-of-new-haven-professor-studying-whether-stevia-can-kill-lyme-disease-bacteria