Ile cukru można zjeść bez szkody dla zdrowia? Dobowa dawka jest mniejsza niż sądzimy

2024-06-17 13:01

Nagradzamy się nim. Pocieszamy. Pobudzamy w chwilach zmęczenia. Obdarowujemy innych – także dzieci. Poprawiamy smak kawy, herbaty i potraw. I... nagminnie go przedawkowujemy. Cukier, bo o nim mowa, nie bez powodu bywa nazywany „białą śmiercią”. Jaka jest dopuszczalna dobowa dawka tego białego proszku?

Ile cukru można zjeść bez szkody dla zdrowia? Dobowa dawka jest mniejsza niż sądzimy
Autor: GettyImages Ile cukru można zjeść bez szkody dla zdrowia? Dobowa dawka jest mniejsza niż sądzimy

WHO zaleca mniej cukru, ale wciąż jemy go (i pijemy) za dużo

WHO zaleca: cukier powinien stanowić nie więcej niż 10 proc. ogółu kalorii, których potrzebujemy każdej doby. I tak samo WHO ostrzega: nagminnie przedawkowujemy cukier. Nawet, kiedy wcale tego nie chcemy. WHO, co istotne, w swoich zaleceniach nie bierze pod uwagę naturalnych cukrów, jak fruktoza czy laktoza.

W formie: Czym zastąpić cukier?

10 proc. ogółu kalorii, których potrzebujemy każdej doby, może pochodzić z cukru. Innymi słowy – jeśli dobowe zapotrzebowanie organizmu wynosi 2000 kcal, to tylko 200 kcal każdego dnia powinno pochodzić z cukru.

Sądzicie, że 200 kcal to wcale nie tak mało? I tu jesteście w błędzie, bo to zaledwie 12 łyżeczek cukru, którego jedną z (wielu) wad jest wysoka kaloryczność.

Statystyczny Polak je 40 kg cukru rocznie

Współczesne dane mówią o 40 kg, jakie każdego roku je statystyczny Polak. Te same dane mówią o wzroście, jeśli chodzi o spożycie cukru. Kilka lat temu ten wynik oscylował ok. 30 kg rocznie. Też dużo, ale jednak o 1/4 mniej.

A to znacząca różnica – szczególnie dla zdrowia, o czym pisaliśmy w artykule Wyniszcza cerę i układ krążenia, szkodzi trzustce. Polak spożywa 40 kg tej "trucizny".

Cukier, który spożywamy nieświadomie 

Paradoks polega na tym, że wcale nie jemy aż tak dużo więcej cukru. My go... wypijamy. W napojach gazowanych, w napojach niegazowanych, w popularnych energetykach, w słodzonej herbacie, w pitnych dosładzanych jogurtach i napojach mlecznych.

Oczywiście jedzenie słodyczy też nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o sumę cukru, zjadanego przez przeciętnego Polaka.

Badania sugerują, że redukcja spożycia cukru do 5 proc. w porównaniu z innymi źródłami kalorii to prosta droga do zmniejszenia ryzyka chorób metabolicznych.

Za to przekroczenie dobowej zalecanej porcji cukru przekłada się na zwiększenie o 1/4 ryzyka śmierci z powodu chorób serca i układu krążenia.

A dużo do tego nie trzeba – dwie porcje słodzonych cukrem napojów dziennie, to większe ryzyko wspomnianych chorób układu krążenia aż o ponad 1/3, w porównaniu z sytuacją, gdy dziennie sięga się po tylko jedną porcję takiego napoju.

Skutki nadmiernego spożycia cukru: otyłość, choroby serca i przedwczesny zgon

Choroby serca i układu krążenia to nie koniec listy, jeśli chodzi o problemy powodowane nadmiernym spożyciem cukru.

Na liście są również takie problemy ze zdrowiem, jak cukrzyca typu 2, zwiększone ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, zwiększone ryzyko zachorowania na otyłość, a to wszystko przekłada się na zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu.