Jak przestać jeść chipsy i fast foody? Lekarz ma 5 niezawodnych sposobów

2024-03-05 10:53

Mimo że zawiera śladowe ilości składników odżywczych, nie potrafimy się jej oprzeć. Uzależnienie od żywności przetworzonej jest nie tylko twoim osobistym problemem, ale prawdziwą zmorą współczesnych czasów. Jak zrezygnować z niezdrowego jedzenia? Ekspert zdradza pięć sposobów, które pomogą pozbyć się tego szkodliwego dla zdrowia nawyku.

Jak przestać jeść chipsy i fast foody? 5 niezawodnych sposobów
Autor: Getty Images Jak przestać jeść chipsy i fast foody? 5 niezawodnych sposobów

Jak pokonać ochotę na fast foody? Wypróbuj „5 złotych zasad”

Wszyscy wiedzą, że fast foody są niezdrowe, a i tak chętnie po nie sięgają, szczególnie po ciężkim dniu nic nie smakuje lepiej niż duży, soczysty burger. Lepiej porzucić jednak ten uzależniający nawyk żywieniowy na rzecz zdrowej diety, która dostarcza do organizmu cennych wartości.

Były lekarz i brytyjski dziennikarz telewizyjny, dr Michael Mosley, który wraz ze swoją żoną opracował dietę Fast 800 Keto, podzielił się „5 złotymi zasadami”. Te wskazówki pomogą pożegnać się na dobre ze śmieciowym jedzeniem. Pierwsze efekty będą widoczne w dość krótkim czasie.

Rób posiłki do pracy 

Według badania z 2015 roku spożywanie fast foodów i niewłaściwe zachowania żywieniowe poza domem są jednymi z głównych czynników, które obniżają jakość naszej codzienne diety. Szybkie jedzenie w wielu przypadkach jest wysoce przetworzone i obfituje w duże ilości węglowodanów, cukru, tłuszczy nasyconych oraz soli. Aby uniknąć zachcianek na niezdrowe produkty, warto zabierać do pracy lub na uczelnię wcześniej przygotowany, zdrowy i pełnowartościowy obiad, który doda energii do dalszego działania.

W formie 24: produkty, które smakują lepiej niż fast foody

Wprowadzaj proste, drobne zmiany

Dr Mosley powiedział, że porzucenie złych nawyków bywa trudne. Wdrażanie jednak małych, prostych zmian w diecie może pomóc w przeprogramowaniu mózgu w zdrowy i przystosowawczy sposób oraz uwolnić się z sideł uzależnienia od śmieciowego jedzenia.

Warto zacząć od wprowadzenia wartościowych przekąsek, na przykład czekoladę zastąpić orzechami i nasionami (np. pestkami dyni), a na deser zjeść jogurt naturalny z owocami. Surowe warzywa są także świetnym dodatkiem w diecie – można z nich przygotować świeże i lekkie sałatki.

Wysypiaj się dobrze 

Dlatego, że brak wystarczającej ilości snu zwiększa łaknienie oraz potęguje skłonność do podjadania i dokonywania kiepskich wyborów żywieniowych. W rezultacie przybieramy na wadze. Według eksperta nieodpowiedni odpoczynek nocny zwiększa we krwi poziom lipidów, które zwiększają ochotę na niezdrowe przekąski.

Zachowaj uważność w jedzeniu

Dr Mosley radzi także, aby zachować uważność w jedzeniu. Oznacza to, aby świadomie spożywać zdrowe posiłki poprzez dokładne przeżuwanie każdego kęsa oraz skupianie się na ich teksturze, smaku i zapachu. To sprawi, że doceniamy to, co aktualnie jemy.

Notuj, co jesz w ciągu dnia

Jak dodał ekspert, bardzo dobrym sposobem jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Zapis zjedzonych dań i produktów pozwala zachować kontrolę nad dietą i eliminować złe wybory żywieniowe.