Jedz zamiast masła i zachowaj młody wygląd. Wystarczą dwa składniki
Smaczne i zdrowe śniadanie bywa nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli nie mamy czasu na przyrządzanie skomplikowanych potraw czy komponowanie sałatek. Z pomocą przychodzi pewna pyszna pasta, która z powodzeniem zastąpi masło, a na dodatek zjadana regularnie obniża poziom cholesterolu.
Kanapki to najprostsze i szybkie rozwiązanie kiedy rano zamiast przesiadywać w kuchni mamy ochotę pospać nieco dłużej. Warto jednak zadbać o to, aby nie składały się z pszennego chleba, masła i wędliny. Dużo lepszym i zdrowszym rozwiązaniem jest przygotowanie domowej pasy i przechowywanie jej w lodówce.
Pyszne śniadanie pełne zdrowia. Zrób “roślinne masełko”
Zmiana nawyków żywieniowych to pierwszy krok do odzyskania zdrowia. Dlatego zamiast klasycznego masła dobrym rozwiązaniem jest sięganie po awokado. Do przygotowania pasty przyda się również cytryna. To ważny składnik, ponieważ miąższ zmienia kolor, przez co krem traci estetyczny i smaczny wygląd.
Dla tych którzy uznają, że guacamole jest mdłe polecamy dodać szczyptę soli. Ilość przyprawy nie powinna być zbyt duża, ponieważ jeśli chcemy obniżyć cholesterol musimy unikać nadmiaru soli.
Składniki:
- 2 awokado,
- sok z połowy cytryny,
- szczypta soli (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
Awokado przekroić na pół. Wyciągnąć pestkę i wydrążyć miąższ. Przełożyć do wysokiego naczynia. Wycisnąć sok z cytryny oraz dodać sól. Zmielić całość na gładką masę za pomocą blendera. Roślinne masełko przełożyć do miseczki. Przechowując je w lodówce przez kilka dni warto włożyć do pasy pestkę z awokado. Dzięki temu przekąska na dłużej zachowa smak i kolor.
Tajemnice awokado. Dlaczego jest tak cenną rośliną?
Awokado ma wiele właściwości prozdrowotnych. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że to wyjątkowo kaloryczna roślina. Stąd komponowanie porannego śniadania z dodatkiem pasty powinno opierać się również na dużej ilości błonnika.
Jedząc awokado dostarczamy do organizmu Witaminę C, Tiaminę, Ryboflawinę, Niacynę, Witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A, E oraz K. Ponadto minerały takie jak Wapń, żelazo, magnez, sód, cynk, fosfor czy potas. Roślina bogata jest również w nasycone, nienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Dla osób, które chcą walczyć z wysokim poziomem cholesterolu najcenniejszą informacją jest to, że awokado jest pełne kwasu oleinowego. To właśnie ten organiczny związek chemiczny obniża poziom cholesterolu. Beta-sitosterol znajdujący się w jednonienasyconych tłuszczach pozwala obniżać poziom "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów.
Dodatkowym atutem jest także fakt, iż dodawanie miąższu do różnych potraw zapewnia na dłużej uczucie sytości i niweluje chęć podjadania niezdrowych przekąsek.