To warto jeść, by mieć serce jak dzwon. Kardiolog nie ma wątpliwości

2023-04-11 11:22

To, co jemy, ma niebagatelny wpływ na cały organizm. Kardiolog wskazuje, po jakie jedzenie warto sięgać, by mieć zdrowie i silne serce. Jest ono prawdziwą kopalnią cennych składników odżywczych.

Kimchi
Autor: Getty Images To warto jeść, by mieć serce jak dzwon. Kardiolog nie ma wątpliwości

Choroby serca pozostają główną przyczyną zgonów na świecie od ponad dwóch dekad. Do ich powstawania przyczynia się w dużej mierze stres, ale także nieprawidłowa dieta, stosowanie używek i brak aktywności fizycznej. Co zrobić, aby zadbać o serce? 

Eksperci zalecają, aby jadłospis obfitował w wartościowe składniki, które wspierają pracę tego narządu. Nie może w nim zabraknąć owoców i warzyw, stanowiących cenne źródło witamin, błonnika, minerałów i antyoksydantów, a także zdrowych tłuszczów roślinnych bogatych w dobroczynne wielonasycone niezbędne kwasy tłuszczowe (m.in. omega-3, omega-6).

To warto jeść, by mieć zdrowe i silne serce

Amerykański kardiolog dr William Davis radzi, aby włączyć do diety kiszonki i produkty fermentowane. Szczególnie warto spożywać koreańską kapustę kimichi, która ma niezwykle zbawienny wpływ na serce. Ta potrawa o niskiej kaloryczności ma wiele właściwości prozdrowotnych, które są związane z dużą zawartością błonnika, witamin A, C, B1, B2, żelaza oraz bakterii kwasu mlekowego.

Jak zaznaczył ekspert, kimchi jako symbol kuchni koreańskiej, słynie ze swojej różnorodności i wszechstronnego wykorzystania. W Korei spożywana jest praktycznie do każdego posiłku. 

W formie 24: jak dbać o serce?

Żywność fermentowana to mądry wybór dla serca

Dr William Davis dodał, że wyjątkowo zdrowe dla serca są także inne produkty żywności fermentowanej, np. kapusta kiszona, kefir, chleb na zakwasie. Zawierają one wiele korzystnych substancji dla organizmu, szczególnie pomagają utrzymać zdrową mikroflorę jelit. Co więcej, spożywanie kiszonek poprawia pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego, a także dostarcza niezbędnych witamin z grupy B, tzw. folianów.

Aby cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem warto dbać o florę bakteryjną. Jak dowiedli amerykańscy naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston, zaburzenia bakterii jelitowych mogą mieć negatywny wpływ na ciśnienie krwi. Zdaniem wielu ekspertów istnieje związek między drobnoustrojami zlokalizowanymi w jelitach a układem sercowo-naczyniowym. Płynie z tego wniosek, że dobra kondycja jelit pozwoli zatroszczyć się o zdrowie serca.

Warto jednak pamiętać, że dbanie o serce jest częścią zdrowego stylu życia. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń zdrowej i właściwie zbilansowanej diety, ale także uprawianie aktywności fizycznej, zniwelowanie stresu, kontrola masy ciała oraz dbałość o sen, prawidłowy poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.