KASZANKA - wartości odżywcze. Jak przyrządzić kaszankę?

2017-10-24 16:44

Kaszanka ma liczne wartości odżywcze. Kaszanka przede wszystkim to bogactwo żelaza hemowego, dobrze przyswajalnego przez organizm. Jednocześnie kaszanka ma wiele kalorii, źródłem tłuszczu i cholesterolu, dlatego powinny jej unikać osoby z chorobami serca oraz hipercholesterolemią. Jakie jeszcze wartości odżywcze ma kaszanka? Jaki skład ma kaszanka? Ile kalorii ma kaszanka z grilla? Jaka jest różnica między kaszanką a krupniokiem? Jaki jest przepis na kaszankę?

KASZANKA - wartości odżywcze. Jak przyrządzić kaszankę?
Autor: Thinkstockphotos.com KASZANKA - wartości odżywcze. Jak przyrządzić kaszankę?

Spis treści

  1. Kaszanka: wartości odżywcze
  2. Kaszanka: jak robi się kaszankę? Skład kaszanki
  3. Jaką kaszankę wybrać?
  4. Kaszanka - przepis na pieczony schab z kaszanką, jabłkami i ziemniakami
  5. Co to jest krupniok?

Kaszanka należy do produktów podrobowych, który ma liczne wartości odżywcze. Jaki jest przepis na kaszankę? Do jej produkcji wykorzystuje się najczęściej krew wieprzową oraz dodatki w postaci kaszy gryczanej, jęczmiennej, wątróbki wieprzowej, skórek wieprzowych oraz przypraw. Jakoś kaszanki jest uzależniona od surowców, które zostały użyte do produkcji oraz procentowej zawartości składników.

Kaszanka: wartości odżywcze

Niewątpliwą zaletą kaszanki jest wysoka zawartość żelaza, które bierze udział w organizmie w transporcie i magazynowaniu tlenu, jest wykorzystywane do produkcji krwinek czerwonych, uczestniczy w syntezie DNA, pełni rolę w procesach odpornościowych a jego niedobór w organizmie prowadzi do anemii. Jest to żelazo hemowe, które jest lepiej przyswajalne przez organizm niż żelazo niehemowe, które pochodzi z produktów roślinnych.

Przez wzgląd na wysoką zawartość żelaza oraz cynku kaszanka w Wielkiej Brytanii została uznana za superfood.

Jednocześnie kaszanka to źródło cynku, miedzi i potasu, witamin z grupy B (z powodu zawartości kaszy gryczanej lub jęczmiennej).

Ze względu na wykorzystanie wątroby i skórek wieprzowych, kaszanka zawiera znaczne ilości tłuszczu oraz cholesterolu. W związku z tym nie jest polecana osobom z chorobami serca czy hipercholesterolemią. Powinny z niej zrezygnować także osoby z dną moczanową, ponieważ kaszanka odznacza się wysoką zawartością puryn.

Warto wiedzieć

Wartość odżywcza kaszanki (w 100 g)

Wartość energetyczna - 379 kcalBiałko 14, 60 gTłuszcz 35,40 g, w tym:

- tłuszcze nasycone 17,86 g- kwasy tłuszczowe nasycone 13,4 g- kwasy tłuszczowe jednonienasycone 15,9 g- kwasy tłuszczowe wielonienasycone 3,46 g- cholesterol 120,0 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Wapń - 6 mg (0,6%)Sód - 680,0 mg (45%)Fosfor - 22,0  mg (3%)Potas - 38,0 mg (0,8%)Magnez - 8,0 mg (2 %)Żelazo - 6,4 mg (64%)Cynk - 1,3 mg (12%)Miedź - 0,04 mg (4 %)

Witaminy

Niacyna - 1,2 mg (8%)Witamina - B1 0,07 mg (5%)Witamina - B2 0,13 mg (10%)Witamin - B6 0,04 mg (3%)Witamina - B12 1,0 µg (42%)

Źródło: USDA

Kaszanka: jak robi się kaszankę? Skład kaszanki

Kaszankę produkuje się z krwi wymieszanej z wypełniaczami i nadziewa do osłonek. W Polsce do wyrobu tradycyjnej kaszanki wykorzystuje się jako wypełniacz kaszę gryczaną lub kaszę jęczmienną, wątrobę wieprzową i skórki wieprzowe, które łączy się z krwią wieprzową. W pierwszym etapie kasza gryczana oraz wątroba są poddawane obróbce termicznej, następnie miesza się je z przyprawami oraz krwią i nadziewa się przygotowaną masę w oczyszczone w jelita wieprzowe. Całość jest poddawana obróbce termicznej, chłodzona i pakowana. Kaszanka charakteryzuje się ciemną barwą, najczęściej posiada cienką osłonkę z jelita. Produkuje się kaszanki cieńsze lub grubsze.

Natomiast w Wielkiej Brytanii krew wieprzową miesza się z produktami zbożowymi najczęściej z owsem, we Włoszech kaszankę produkuje się przez wymieszanie wieprzowej lub krowiej krwi z rodzynkami i orzechami, zaś w Hiszpanii to połączenie świńskiej krwi z ryżem i cebulą. W Chinach, Tajlandii oraz Wietnamie do produkcji kaszanki wykorzystuje się krew kurczaka, kaczki, gęsi lub krowy.

Jaką kaszankę wybrać?

Na rynku są dostępne kaszanki wyprodukowane zarówno z kaszy gryczanej, jak i jęczmiennej. Różnią się między sobą barwą, przekrojem, długością oraz grubością znajdziemy cienkie oraz grubsze. Przy wyborze kaszanki warto zwrócić uwagę na producenta, jakość produktów użytych do jej wytworzenia, barwę, zapach i teksturę. Cena kaszanki waha się od 10 zł do nawet 58 zł za kilogram. Wyższą cenę zapłacimy za kaszanki określane mianem BIO.

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Kaszanka - przepis na pieczony schab z kaszanką, jabłkami i ziemniakami

Warto wiedzieć

Kaszanka a krupniok

Krupniok to pojęcie śląskie, kaszanka – ogólnopolskie. Śląski gwarowy wyraz „krupniok” pochodzi od wyrazu „krupa”, czyli kasza jęczmienna perłowa, kasza produkowana z ziaren zbóż. Samo pojęcie „krupniok” jest definiowane m.in. jako kiszka zrobiona z kaszy i krwi, przeznaczona do gotowania lub smażenia. Pierwsze wzmianki o krupniokach śląskich pojawiają się już w XVIII wieku, największe ich upowszechnienie przypada jednak na lata trzydzieste XX wieku. Wówczas na Opolszczyźnie i na Górnym Śląsku, krupnioki zaczęły występować już nie tylko w jadłospisach weselnych, ale również codziennych. Przygotowanie krupnioków śląskich nierozerwalnie łączyło się z czasem świniobicia. Świniobicie dzielono na pewne etapy, w pierwszej kolejności obrabiano mięsa przeznaczone do wędzenia, wyrobu kiełbas i dalszego przechowywania, potem: „przystępowano do robienia jelit (czyli krupnioków, jak je zwą na Opolszczyźnie). Gotowano ryż i kaszę gryczaną (w równych ilościach), dodawano ugotowanych i pokrajanych ścinków mięsnych i podrobów, drobno siekaną albo utartą cebulę, mieszano dobrze krew, dodając doń sól (…) kaszę mieszano z krwią, mięsem, tłuszczem i przyprawami. Powstałym farszem zwanym tu „gardawą” napełniano jelita, zamykano z jednego i drugiego końca drewnianym patyczkiem i gotowano”. Krupnioki śląskie cieszą się od wielu dziesięcioleci niesłabnącą renomą nie tylko na terenie Śląska, ale również w całym kraju oraz poza jego granicami. Wielu producentów krupnioków bierze również udział w licznych wydarzeniach kulinarnych, takich jak targi czy festyny. Pomimo ugruntowanej renomy krupnioków śląskich powstają wciąż nowe święta kulinarne, które na terenie Śląska Opolskiego i Górnego ugruntowują jego pozycję jako potrawy ściśle związanej z regionem. W 2014 roku krupniok został wpisany na listę produktów tradycyjnych.

Jaka jest różnica między kaszanką a krupniokiem? Przy krupniokach na 100 kilogramów mamy zadane tylko 15 proc. kaszy. Przy kaszance można stosować 25 proc.. Krupnioka można nadziewać w jelito wieprzowe o długością od 15 do 25 centymetrów.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl

Co to jest krupniok?

Źródło: x-news.pl/TVN24