Może blokować wchłanianie 3 pierwiastków. Skutki uboczne jedzenia ciecierzycy

2024-11-08 14:19

Ciecierzyca to roślinne źródło białka dlatego tak chętnie sięgają po nią osoby, które z różnych przyczyn nie jedzą mięsa. To także częsty wybór wegan stroniących od produktów odzwierzęcych takich jak nabiał czy jajka. Niemniej, choć zdecydowanie warto włączyć ją do diety, to w niektórych przypadkach należy zachować ostrożność.

Może blokować wchłanianie 3 pierwiastków. Skutki uboczne jedzenia ciecierzycy
Autor: Fot. Getty Images

W Stanach Zjednoczonych często wykorzystywaną jednostką miary określającą ilość danego produktu jest “one cup”, co bywa tłumaczone jako filiżanka. Natomiast przeliczając tę wartość na gramy, 1 cup wynosi 340 g. Ważne, aby ta zasada wybrzmiała już na początku, by lepiej zrozumieć choćby liczbę wskazanych kalorii zgodnie z United States Department of Agriculture FoodData Central (USDA Food Data).

Dieta wegańska

Wartości odżywcze ciecierzycy i skutki uboczne

Ciecierzyca jako roślinne źródło białka zastępuje mięso w diecie wielu osób. Niemniej warto pamiętać, że jest dość kaloryczna. Zgodnie z USDA w jednej filiżance, czyli 340 g znajdziemy:

  • Kalorie: 269
  • Tłuszcz: 4 g
  • Sód: 11,5 mg
  • Węglowodany: 45 g (błonnik: 12,5 g, cukier: 8 g)
  • Białko: 14,5 g

A zatem jeśli sięgamy po ciecierzycę w nadziei, że pomoże nam schudnąć, to warunkiem jest umiar. W przeciwnym razie możemy osiągnąć odwrotny skutek. Przypominamy, że ciecierzyca to rodzaj rośliny strączkowej, a zatem podobnie jak groch czy bób, zjedzona w zbyt dużej ilości może powodować wzdęcia lub gazy. Te nieprzyjemne dolegliwości są spowodowane obecnością oligosacharydów.

Poza tym w ciecierzycy znajdziemy także kwas fitynowy i choć jego zaletą jest np. przeciwdziałanie miażdżycy, to należy także pamiętać, że może działać antyodżywczo, blokując wchłanianie żelaza, cynku oraz wapnia.

Kto nie powinien jeść ciecierzycy? Uważaj na puszki

Wbrew pozorom lista osób, które nie powinny jeść ciecierzycy, zamyka się w grupie alergików. Stąd jeżeli jesteśmy uczuleni na ciecierzycę, nie możemy spożywać także cieciorki, humusów, pasztetów wegańskich, czy wegetariańskich, smarowideł z dodatkiem ciecierzycy, czy tego typu mąki. 

Natomiast odniesieniu do ewentualnych zagrożeń warto wspomnieć, że choć zakażenie botulizmem na skutek spożycia żywności z puszek jest niskie, to Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca ostrożność.

Choć botulizm występuje rzadko, to jednak skutki są dotkliwe dla układu nerwowego. Neurotoksynę w warunkach beztlenowych produkuje bakteria Clostridium botulinum. Objawy zatrucia jadem kiełbasianym to:

  • zaburzenia widzenia,
  • trudności w mówieniu,
  • porażenie mięśni szkieletowych,
  • zaburzenia połykania,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle brzucha.

Warto pamiętać, że botulizm może mieć ostrą postać i wówczas pacjent wymaga leczenia na Oddziale Intensywnej Terapii (OIOM). Natomiast według USDA, zdarza się, że żywność w puszkach nie była przechowywana prawidłowo. To z kolei przyczynia się do rozwoju bakterii, zwłaszcza w roztworach zawierających niską zawartość soli, cukru i tlenu, idealnym przykładem jest ciecierzyca.