Najlepsza zupa dla kobiet po menopauzie. Lekarz wskazuje 2 kluczowe przyprawy
Codzienne posiłki nie wpływają tylko na naszą wagę, ale też na funkcjonowanie całego organizmu. Warto o tym pamiętać nie tylko w kontekście potencjalnych chorób. Doktor Marek Skoczylas zdradza, jaka zupa i dlaczego jest wyjątkowo cennym posiłkiem zwłaszcza dla kobiet po menopauzie. Wszystko za sprawą dwóch przypraw.
W czasie menopauzy zmienia się gospodarka hormonalna. Część kobiet odczuwa to łagodnie, a część dotkliwie. Jednak bez względu na przebieg tego procesu tuż po nim także należy zatroszczyć się o organizm. Wbrew pozorom może być to łatwiejsze, niż zakładaliśmy, a kluczem jest między innymi dieta oparta o określone składniki.
Zupa dla kobiet po 50-tce. Pamiętaj o tych przyprawach
Doktor Marek Skoczylas, prowadząc kanał na platformie YouTube, analizuje, jak poszczególne składniki żywieniowe wpływają na zdrowie. Tym razem polecił, by kobiety po 50. roku życia sięgały po pewną zupę. Zaznaczył, że informacje dotyczące wpływu spożycia tej formy posiłku są oparte na badaniach klinicznych z 2023 roku, z których wynika, że jednoczesne połączenie kurkumy i imbiru wzmacnia kości u kobiet po menopauzie.
Należy zaznaczyć, że badania były randomizowane i potrójnie ślepe z wykorzystaniem grupy placebo, co dodatkowo wzmacnia ich rzetelność. Lekarz zacytował fragment podsumowania, z którego wynika, że jednoczesne spożycie imbiru i kurkuminy przez okres czterech miesięcy zwiększały gęstość mineralną szyjki kości udowej wśród kobiet po menopauzie.
Skoczylas zaznacza, że autorzy badań nie byli jeszcze w stanie potwierdzić znaczącego wpływu na densytometrię (gęstość kości), niemniej zauważono również poprawę markerów obrotu kostnego.
Pozytywny wpływ przypraw na układ kostny zawdzięczamy substancji określanej mianem cedrolu. Jak wskazuje lekarz, to ona ma zdolność hamowania niedoboru żeńskich hormonów płciowych przyczyniający się do rozwoju osteoporozy.
Zależność ta także została udowodniona naukowo w badaniach z 2023 roku. Autorzy zauważyli, że cedrol hamuje osteoporozę, która jest wynikiem zmian menopauzalnych, czyli niedoboru estrogenów.
Zupa, jaką Marek Skoczylas przygotował wraz z kucharzem, opiera się na kompozycji warzyw, dodatku kurkumy oraz imbiru, a także na wegetariańskim bulionie. Natomiast można te dwie przyprawy dodawać do innych dań, by każdego dnia wspierać kości w naturalny sposób.
Menopauza a osteoporoza. Co je łączy?
Czasem zapominamy, że procesy zachodzące w organizmie nie ograniczają się jedynie do określonego narządu, czy partii ciała. Tak też jest w przypadku menopauzy. Choć kojarzy się ona głównie z zakończeniem etapu produkcyjnego u kobiet, to jednak nie chodzi tylko o układ rozrodczy. Choć nie mówi się o tym nader często, to menopauza ma związek z osteoporozą.
Okazuje się, że choroba osłabiająca gęstość kości występuje częściej właśnie u kobiet aniżeli u mężczyzn, przez co w znacznym stopniu wzrasta ryzyko złamań. Wiele wspólnego z osteoporozą ma właśnie menopauza. To ona jest wymieniana jako jedna z przyczyn, a to dlatego, że podczas okresu przekwitania dochodzi do zmniejszenia produkcji hormonów płciowych odpowiedzialnych za kontrolowanie procesu odbudowy kości.
Ustalenia te obrazują choćby dane z roku 2018, kiedy to Narodowy Fundusz Zdrowia oszacował liczbę pacjentów z tym schorzeniem. Okazuje się, że na osteoporozę cierpiało wówczas 2,1 mln osób, a w tym aż 1,7 mln stanowiły właśnie kobiety.
Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, do 30. roku życia odnowa struktury kości odbywa się prawidłowo, natomiast później, wraz z wiekiem dochodzi do spadku masy kostnej. Oczywiście warto zapobiegać niż leczyć, zatem serwowanie zupy czy innej potrawy zwłaszcza w przypadku kobiet wspomoże organizm w odbudowie kości i ma szansę zapobiec złamaniom.