Najlepsze produkty dla zdrowia płuc. Sięgaj po nie jak najczęściej
Ryb i owoców morza nie powinno zabraknąć w diecie. Mają w swoim składzie bezcenny skarb, który ma dobroczynny wpływ na zdrowie płuc i układu oddechowego. Chodzi o tzw. "dobre tłuszcze" dla organizmu.
Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia, m.in. wspomagają pracę mózgu, działają przeciwzapalnie czy wpływają na nastrój. Niestety organizm nie jest w stanie produkować ich samodzielnie, więc muszą być dostarczane w pożywieniu. Najwięcej tych kwasów zawierają właśnie ryby (np. łosoś, makrela, śledź i pstrąg tęczowy) oraz owoce morza.
Kwasy tłuszczowe omega-3 a zdrowie płuc
Grupa amerykańskich badaczy z Cornelll Univeristy w Ithaca sprawdziła w szeroko zakrojonym i długofalowym badaniu, czy właściwa ilość kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie odbija się pozytywnie na zdrowiu płuc. Wzięło w nim udział ponad 15 tys. osób, które nie skarżyły się na problemy ze zdrowiem.
Na początku obserwacji badacze pobrali od uczestników krew w celu oceny ich poziomu kwasów omega-3 oraz sprawdzili czynność ich płuc za pomocą dwóch wskaźników: natężonej pojemności życiowej (FVC) i natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1). Dodatkowo wykonano też spirometrię w celu oceny zmierzenia objętości i pojemności płuc oraz oceny prawidłowości oddychania.
Badacze monitorowali stan zdrowia uczestników przez 7 lat, a niektórych nawet przez dwie dekady. Na bazie zebranych danych wywnioskowali, że wyższy poziom kwasów omega-3 we krwi miał związek z mniejszym spadkiem czynności płuc podczas obserwacji. Zauważyli też, że osoby, które miały więcej tych związków we krwi, miały też mniejsze zwężenie oskrzeli.
Jedzenie ryb dobre dla zdrowia płuc
Naukowcy dowiedli, że kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 mają wpływ na zdrowie płuc, szczególnie kwas dokozaheksaenowy (DHA). Najczęściej występuje w tłustych rybach morskich, np. dorszu, tuńczyku, sardynkach czy halibucie.
W kolejnym etapie obserwacji uczeni wnikliwie analizowali dane 500 tys. pacjentów z brytyjskiej bazy – UK Biobank. Tym razem sprawdzali, czy te osoby mają w sobie wariant genów, który wpływa na stężenie kwasów omega-3 we krwi. Doszli do tego samego wniosku co poprzednio. Według nich wyższy poziom kwasów omega-3 powiązany jest z lepszym zdrowiem płuc.
Doniesienia naukowe skomentowała jedna ze współautorek, dr Patricia A. Cassano, stwierdzając, że "ta praca dostarcza kolejnych dowodów na to, że kwasy omega-3, które są elementem zdrowej diety, mogą być ważne również dla zdrowia płuc".
Badacze jednak twierdzą, że są potrzebne kolejne badania, by w pełni potwierdzić tezę, że składniki odżywcze o właściwościach przeciwzapalnych mogą pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji płuc.
Zgodnie z rekomendacją Departamentu Rolnictwa USA, w ciągu tygodnia należy spożywać co najmniej dwie porcje ryb, by dostarczyć do organizmu kwasów omega-3. Można je znaleźć również w niektórych orzechach i olejach roślinnych.
Polecany artykuł: