Nasze babcie miały rację! Dr Cubała zdradza, dlaczego warto pić kakao

2024-02-14 16:16

Kakao jest dobre na smutki, tak mawia wiele osób. Jednak nie każdy wie, że ten z prosty napój ma znacznie więcej do zaoferowania. Dr Magdalena Cubała-Kucharska zdradza, dlaczego picie kakao jest praktyką, którą warto pielęgnować w trosce o zdrowie.

Nasze babcie miały rację! Dr Cubała zdradza, dlaczego warto pić kakao
Autor: Getty Images Nasze babcie miały rację! Dr Cubała zdradza, dlaczego warto pić kakao

Ciepłe kakao kojarzy mi się głównie z dzieciństwem, myślę jednak, że to nie tylko moje odczucie i takich osób jest znacznie więcej. Babcia o poranku gotowała mleko, kroiła chrupiący chleb, smarowała masłem, kładła plasterek domowego białego sera i odrobinę dżemu z malin. Do tego był kubek gorącego kakao, którego nigdy nie słodziła, ale i tak było pyszne. Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska zaznacza, dlaczego warto wrócić do dawnych zwyczajów.

Beszamel - kakao

Czy kakao jest zdrowe? Lekarka rozwiewa wątpliwości

Gorące kakao dawniej było jednym z podstawowych napojów przyrządzanych nie tylko zimą. Z czasem jednak ta tradycja powoli zaczęła zanikać, pojawiły się inne produkty w proszku imitujące smak czekolady i nie każdy już pamięta smak domowego kakao.

Dr n. med. Magdalena Cubala-Kucharska, która zdobytą wiedzą i doświadczeniem dzieli się aktywnie na różnych kanałach mediów społecznościowych, skomentowała właśnie ten dawny zwyczaj, podkreślając, dlaczego picie kakao jest korzystne dla zdrowia.

- Kakao wyszło z mody, bo zaczęliśmy się wszyscy na potęgę odchudzać, a tymczasem zawiera ono flawonole, procjanoidy i epikatechiny, które działają przeciwzapalnie, dobrze dla układu sercowo-naczyniowego, a co więcej, mogą pomóc w utracie wagi - wyjaśnia lekarka.

Lekarka podkreśliła również, że kakao działa ochronnie na mózg, co jest istotne, chociażby pod kątem zapobiegania występowania choroby Alzheimera, czy Parkinsona. Wspomniała również o przeciwdepresyjnym działaniu kakao i zachęcała, by przywrócić dawny zwyczaj.

Kakao nie tylko na smutki. Przygotuj domowy, ciepły napój

Informacje przekazane przez dr Cubałę potwierdzają choćby hiszpańscy naukowcy, którzy przeanalizowali korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kakao. Badacze zaznaczają, że najbardziej rozpoznawalnymi aktywnymi składnikami kakao są flawonole i metyloksantyny.

Flawonole to struktury polifenolowe, które w kakao obejmują katechinę i jej pochodne oraz procyjanidyny B2, B3 i C1. Na przestrzeni lat udało się ustalić, że związki te wykazują szereg właściwości przeciwutleniających. 

Flawonole hamują peroksydację lipidów i wpływają na produkcję lipidów lub cząsteczek pochodnych lipidów regulujących odpowiedź immunologiczną, a ostatnio wykazano, że dietetyczne kakao łagodzi stany zapalne związane z otyłością u myszy karmionych dużą ilością tłuszczu. Cząsteczki te są także dość istotne w kontekście wzrostu liczby korzystnych drobnoustrojów jelitowych (np. Lactobacilli) i zmniejszeniu beztlenowych bakterii Gram-dodatnich takich jak Clostridia. 

Autorzy publikacji naukowej, którzy skupili się na kompleksowym przeglądzie badań, zaznaczyli, że cennym składnikiem kakao są metyloksantyny. Tego typu związki biologiczne mają działanie centralne, ponieważ łatwo przekraczają barierę krew-mózg oraz były intensywnie analizowane z fizjologicznego i klinicznego punktu widzenia.

- Metyloksantyny, działając na receptory adenozynowe w ośrodkowym układzie nerwowym, zwiększają pobudzenie, poprawiają nastrój i poziom koncentracji - podkreślają hiszpańscy naukowcy.

Warto jednak zaznaczyć, że chcąc przygotować tradycyjne domowe kakao, w pierwszej kolejności należy poszukać produktu dobrej jakości. Chodzi o to, aby wybierać kakao bez dodatku cukru czy innych nienaturalnych składników. Choć w połączeniu z mlekiem nie rozpuści się tak szybko jak popularne słodkie proszki, to jego smak jest niezastąpiony i przede wszystkim zdrowy. 

Jak zrobić kakao? Prosty przepis babci

Podczas przyrządzania kakao ważne są proporcje, ale one mogą różnić się od siebie, ponieważ wszystko zależy od tego, jaką intensywność smaku wybierzesz. Natomiast chcąc przygotować dwie szklanki ciepłego napoju, wystarczy jedna czubata łyżeczka sproszkowanego, ciemnego kakao.

Składniki:

  • 500 ml mleka lub napoju roślinnego,
  • czubata łyżeczka naturalnego kakao.

Mleko wlej do rondelka i postaw na niewielkim ogniu. Od razy wsyp kakao i mieszaj za pomocą trzepaczki aż do momentu, kiedy cały proszek się rozpuści. Podgrzewaj, zagotuj i zestaw z palnika. Wlej do kubków. Możesz dodać odrobinę cukru, ale najpierw spróbuj. Mleko łagodząc smak kakao, nadaje mu lekko słodką nutę, więc cukier nie jest koniecznością.