O której pić sok z buraka, aby obniżyć ciśnienie? Wybierz konkretną porę dnia
Sok z buraka w ostatnich latach zyskał dużą popularność i przekonał wielu sceptyków. Jednym z głównych powodów może być fakt, że tego rodzaju napój jest bogactwem azotanów, które rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu mogą obniżać ciśnienie. Jednak kiedy pić sok z buraka, by zyskać maksymalne korzyści?

Badania wskazują, że picie soku z buraka może być korzystne dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Natomiast jeżeli choroba ta charakteryzuje się częstymi skokami poszczególnych wartości, lub z różnych przyczyn jest objęta stałym i częstym monitorowaniem przez hipertensjologa to zanim sięgniesz po takie rozwiązanie, ustal to z lekarzem prowadzącym, aby uniknąć niebezpiecznych interakcji z lekami.
Kiedy pić sok z buraka na ciśnienie? Zacznij od rana
Okazuje się, że pora dnia, którą wybierzesz na picie soku z buraka, może mieć duże znaczenie. Jeżeli borykasz się z nadciśnieniem, wypróbuj metodę, która sugeruje, że szklanka soku na czczo daje najlepsze rezultaty.
Powodem jest fakt, że normalny wzrost ciśnienia zaczyna się tuż przed samym przebudzeniem, natomiast szczyt osiąga koło południa. Stąd poranna dawka rubinowego napoju może złagodzić ten skok. Upraszczając, postaraj się wypić sok na 30 minut przed planowanym śniadaniem.
Ile soku z buraka dziennie na nadciśnienie?
Jak sugerują badania naukowe, już 250 ml soku z buraka dziennie może w bezpieczny sposób zredukować poziom ciśnienia tętniczego. A zatem wystarczy szklanka. Jednak dlaczego to właśnie rano warto go pić?
Po pierwsze w tym czasie mamy maksymalne wchłanianie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się wypić go przed posiłkiem, a to sprawia, że w ten sposób możemy wydłużyć działanie rośliny. Główną zaletą jest soku z buraka i jego cenną właściwości jest zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych.
To z kolei sprawia, że krew przepływa swobodniej i ciśnienie zaczyna się obniżać. A dzieje się tak, na skutek tego, że kiedy sok z buraka trafia do jelit, to obecne w nim azotany są wchłaniane w pierwszej oraz środkowej części okrężnicy. Szczytowe stężenie azotanów we krwi następuje w ciągu pierwszych trzech godzin po spożyciu soku z buraka. Natomiast ich terapeutyczny poziom utrzymuje się w organizmie przez około 10 godzin.
Czy sok z buraka zastąpi leki na nadciśnienie?
Ze względu na fakt, że coraz więcej osób dowiaduje się o prozdrowotnym działaniu popularnego warzywa, padają pytania, czy sok z buraka zastąpi leki na nadciśnienie. Dlatego należy kategorycznie zaznaczyć: Nie, nie zastąpi i pod żadnym pozorem nie wolno przerywać zaleconego leczenia.
Powód jest bardzo prosty, działanie kliniczne soku z buraka jest bardzo łagodne, poza tym jego ostateczny wpływ na wynik ciśnienia u danej osoby jest mocno zróżnicowany, indywidualny.
A zatem podkreślamy, że sok z buraka na nadciśnienie traktujemy wyłącznie w formie dodatku do standardowego leczenia. Kluczowa jest także wcześniejsza konsultacja z lekarzem i zgłoszenie chęci rozpoczęcia takiej kuracji, aby specjalista wyjaśnił, na co należy zwrócić uwagę, kiedy zrezygnować z soku i czy w danym momencie, w jakim znajduje się pacjent (np. zmiana leków, dawek), spożywanie soku jest bezpieczne.