"Obniża cholesterol nawet o 30 procent". Dieta portfolio to nowy super trend
Zbyt wysoki poziom cholesterolu to problem globalny. Dlatego naukowcy z różnych państw analizują wpływ diety na nasze samopoczucie i wyniki krwi. David Jenkins, profesor na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Toronto stworzył dietę, która ma za zadanie obniżyć poziom cholesterolu. Zasady są dosyć jasne.
Wysoki poziom złego cholesterolu to prosta droga do wielu poważnych chorób i zagrożenia życia. Choć w sieci można znaleźć wiele wskazówek na temat żywienia, które poprawi stan zdrowia, to dla profesora Davida Jenkinsa to za mało. Specjalista stworzył autorską dietę portfolio, a my zdradzamy, na czym polega.
Jak obniżyć cholesterol? Wypróbuj dietę naukowca
Już na wstępie warto przypomnieć, że istnieje dobry i zły cholesterol. Zaniepokoić powinien nas fakt kiedy wyniki krwi wskazują podwyższoną frakcję LDL lub wysoki cholesterol całkowity.
To dobry moment, aby przyjrzeć się codziennym nawykom i zmienić dietę. Dzięki temu mamy szansę uniknąć poważnych powikłań takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, miażdżyca, czy zawał. Pomocna może być dieta portfolio stworzona przez prof. Davida Jenkinsa.
Specjalista opiera menu wyłącznie na składnikach, których skuteczność pod względem obniżenia poziomu złego cholesterolu została naukowo stwierdzona. Autor zaznacza, że to nic innego jak zmodyfikowana dieta wegetariańska a jej podstawą jest białko sojowe, orzechy, rozpuszczalny błonnik oraz sterole roślinne.
London Health Science Center, opisując dokładnie, na czym polega dieta, wskazał, że jej zastosowanie pozwoliło obniżyć cholesterol nawet o 30 procent bez względu na to, czy pacjent przyjmuje statyny, czy nie.
Dieta portfolio, wypróbuj i obniż cholesterol LDL
Bardzo ważną informacją jest to, że dieta nie jest alternatywą dla leków. Dlatego jeśli leczysz się farmakologicznie, nie odstawiaj przepisanych środków na rzecz zmiany żywienia. Dieta portfolio wspomaga leczenie.
Zmiana nawyków żywieniowych polecana jest także osobom, które jeszcze nie muszą korzystać z leków, ale wyniki poziomu cholesterolu LDL są niepokojące i wskazują na podwyższone wartości. Wówczas zastosowanie diety daje realną szansę na poprawę stanu zdrowia i chroni nas przed wieloma chorobami, które są powikłaniem po wieloletnich zaniedbaniach.
Dieta portoflio opiera się na czterech podstawowych zasadach. Każdego dnia należy spożywać następujące składniki:
- 2 g steroli roślinnych,
- 50 g orzechów,
- 50 g białka sojowego,
- 10-25g rozpuszczalnego błonnika.
Specjalista wyjaśnił, w jakim pożywieniu można znaleźć poszczególne cenne właściwości. Sterole roślinne chamują wchłanianie cholesterolu dzięki czemu w prosty sposób można obniżyć jego wartość. Wystarczy 2 g dziennie, aby z czasem zauważyć różnicę. Sterole znajdują się w następującej żywności:
- nasiona słonecznika,
- olej z otrębów ryżowych,
- orzeszki ziemne,
- olej kukurydziany,
- awokado,
- nasiona sezamu.
Orzechy są bogactwem tłuszczów nienasyconych, a badania wykazały, że zastąpienie tłuszczów nasyconych w diecie tłuszczami wielonienasyconymi może poprawić poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Specjalista podkreśla, że warto wybierać orzechy nerkowca, włoskie, piniowe, pekan czy migdały.
Sięgając po białko sojowe, także obniżamy cholesterol oraz chronimy serce przed ryzykiem wystąpienia różnych chorób. Autor diety sugeruje, aby zastąpić białko zwierzęce białkiem sojowym, by uzyskać korzyści zdrowotne. W tym celu warto sięgać po następujące produkty:
- sojowy burger wegetariański,
- bardzo twarde tofu,
- jedwabiste tofu,
- jogurt sojowy,
- mleko sojowe,
- ser sojowy.
Nie wolno nam zapominać o błonniku rozpuszczalnym. To on wchłania wodę i rozszerza się, spowalniając przechodzenie pokarmu przez jelita. Wykazano, że błonnik rozpuszczalny obniża poziom cholesterolu poprzez zwiększenie wydalania cholesterolu. Choć błonnik można znaleźć w każdym warzywie, czy owocu, to prof. David Jenkins wymienia kilka wyjątkowo cennych produktów:
- czarna fasola,
- ręby zbożowe,
- awokado,
- ciecierzyca,
- gotowana brukselka,
- suszone figi,
- pomarańcze,
- słodki ziemniak,
- brokuły,
- płatki owsiane,
- chleb żytni,
- nasiona chia,
- chleb pełnoziarnisty.