Pięć najzdrowszych pomysłów na jajka wielkanocne. Poprawią trawienie i wzmocnią serce

2024-03-26 15:52

Wielkanoc bez jajek? Niemożliwe. Przepisów na wielkanocne jajka też nie braknie. Z majonezem, szczypiorkiem, a może faszerowane? Te wszystkie warianty serwujemy co roku. Jeśli masz ochotę na bardziej oryginalny i przy tym zdrowszy przepis, zapraszamy do lektury.

Pięć najzdrowszych pomysłów na jajka wielkanocne. Poprawią trawienie i wzmocnią serce
Autor: GettyImages Pięć najzdrowszych pomysłów na jajka wielkanocne. Poprawią trawienie i wzmocnią serce

Jajka warto jeść nie tylko na Wielkanoc. Są zdrowe i dostarczają organizmowi przede wszystkim solidną porcję cennego białka. Dobrze dobrane dodatki mogą dodać jeszcze więcej korzyści dla zdrowia. Jak zamienić wielkanocne jajka w fenomenalną ucztę?

Jajka z chrzanem - zamiast majonezu

Wystarczy odrobina chrzanu do jajek, żeby zmienić tradycyjne "ciężkie" oblicze wielkanocnego stołu. To warzywo zawiera witaminy, m.in. witaminę C i witaminy z grupy B, a także minerały, jak magnez, potas, wapń, żelazo. Chrzan ma też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, jak również sprzyja prawidłowemu trawieniu.

Ciekawym i zdrowym pomysłem jest również chrzan z dodatkiem ćwikły. Należy jednak pamiętać, że osoby z chorobami nerek, chorobami tarczycy i chorobami układu pokarmowego, powinny wystrzegać się chrzanu.

Od 5 pokoleń drapią pisanki wielkanocne

Jajka z rzodkiewką zamiast jaj ze szczypiorkiem

Rzodkiewka należy do smacznych i lekko pikantnych warzyw. Szklarniowe pierwsze świeże rzodkiewki można kupić w okresie świątecznym. Rzodkiewka dostarcza witaminę C, a także witaminy z grupy B. Warto wiedzieć, że zawiera również magnez, potas, siarkę i wapń.

Wspiera pracę nerek i wątroby. Zauważono, że sprzyja nie tylko pozbywaniu się toksyn z organizmu, ale również może pomagać regulować poziom cukru we krwi i ułatwiać prawidłowe trawienie.

Wielkanocne jajka z awokado - oryginalne i zdrowe

Jajka z awokado to prawdziwa uczta dla podniebienia. W dodatku jest to danie, które można podać na wiele sposobów, na ciepło i na zimno. Awokado to źródło cennych kwasów omega, jak również dostarcza organizmowi szeregu witamin, jak witamina C, witamina E i witaminy z grupy B.

W awokado znajdziemy także magnez, potas i wapń. Uważa się, że regularne jedzenie awokado sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu, korzystnie wpływa na narząd wzroku, poprawia procesy myślowe.

Jajka z łososiem na Wielkanoc

Jajka można podawać także z rybami jak np. łosoś. To połączenie jest ciekawym urozmaiceniem tradycyjnych potraw wielkanocnych. Łosoś to źródło witaminy D i witamin z grupy B. Zawiera też fosfor i potas oraz cenne kwasy omega-3.

Jedzenie łososia to również prosty i smaczny sposób na dostarczenie organizmowi solidnej porcji białka. Regularne jedzenie łososia to przepis na zdrowie serca i układu krążenia oraz poprawę kondycji skóry.

Wielkanocne jajka z rzeżuchą

Rzeżucha to częsta dekoracja na świątecznych stołach, ale warto pamiętać, że jest też bardzo smaczna i zdrowa. Ma właściwości antyoksydacyjne. Dostarcza witamin, jak witamina C i niektóre witaminy z grupy B. Rzeżucha zawiera też niektóre minerały, m.in. magnez i wapń.

Sprzyja zachowaniu odporności, pobudza trawienie. Brzmi więc jak idealny dodatek do wielkanocnych jajek. Dzięki swojemu ostremu smakowi, rzeżucha może zastąpić sól, która nie bez powodu znana jest jako „biała śmierć”.