Polacy się nim zajadają. To mięso zwiększa ryzyko cukrzycy
Ten rodzaj mięsa okryty jest złą sławą od dawna. Naukowcy przedstawili w najnowszej analizie niepokojącą zależność. Jego nadmierne spożycie przekłada się na zwiększone ryzyko najczęściej występującego na świecie typu cukrzycy.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała cukrzycę typu 2 (inaczej cukrzycę insulinoniezależną) za pierwszą niezakaźną epidemię ze względu na globalny wzrost zachorowań. Jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych. To schorzenie potrafi rozwijać się latami, a jego objawy pojawiają się stopniowo. Niezdiagnozowane może prowadzić do poważnych powikłań. Stanowi ono jeden z głównych czynników ryzyka chorób układ krążenia i nerek oraz choroby nowotworowej i demencji.
Spożycie czerwonego mięsa sprzyja cukrzycy
Istnieje wiele nadań naukowych na temat cukrzycy typu 2. Grupa amerykańskich z Harvard T.H. Chan School of Public Heldt w Bostonie odkryła, że spożycie czerwonego mięsa może mieć związek z tą przypadłością. Prześledzili dane medyczne 216 695 pacjentów, którzy wzięli udział w trzech badaniach: Nurse’s Health Study (NHS), NHS II oraz Health Professionals Follow-up Study (HPFS). Każdy z ochotników opisał w kwestionariuszu swoje nawyki żywieniowe. Przez 36 miesięcy badacze obserwowali, jak często uczestnicy spożywali posiłki oraz po jakie produkty najchętniej sięgali.
Według danych u ponad 200 tys. uczestników rozwinęła się cukrzyca typu 2. Zauważono pewną zależność. Ci, którzy jedli mięso czerwone co najmniej dwa razy w tygodniu, byli o 62 proc. zagrożeni zachorowaniem na tę przypadłość niż osoby spożywające mniejsze ilości wskazanego produktu. Według naukowców ryzyko wrastało ze wzmożoną konsumpcją tego typu wyrobów mięsnych.
Dodatkowa porcja przetworzonego czerwonego mięsa w ciągu dnia była powiązana z 46 proc. ryzykiem zachorowania na wspomnianą chorobę. Natomiast dzienna porcja nieprzetworzonego czerwonego mięsa była obarczona 24-proc. ryzykiem.
Co jeść zamiast czerwonego mięsa?
Badacze ustalili, że najlepszą alternatywą dla mięsa czerwonego są m.in. rośliny strączkowe i orzechy uchodzące za zdrowe źródła białka. Uczestnicy, którzy jedli te produkty, byli o 30 proc. mniej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2. Z kolei zastąpienie mięsa umiarkowanymi ilościami produktów mlecznych przyniosło też efekty – obniżyło o 22 proc. ryzyko wystąpienia tej choroby.
Współautor badania dr Xiao Gu przekazał, że wykazano zależność między spożyciem czerwonego mięsa a cukrzycą typu 2. - Nasze odkrycie zdecydowanie potwierdzają wytyczne dietetyczne, które zalecają ograniczenie spożycia czerwonego mięsa. Dotyczy to zarówno tego przetworzonego, jak i nieprzetworzonego – wyjaśnił.
Jak często można jeść czerwone mięso?
Choć tę zależność odkryto już we wcześniejszych analizach, to w tej najnowszej ją bardziej zweryfikowano. Wzięło w niej udział zdecydowanie więcej uczestników, a obserwacje trwały o znacznie dłużej niż pozostałe obserwacje.
Jeden z autorów publikacji, prof. epidemiologii i żywienia Walter Willett, stwierdził, że "rozsądne byłoby ograniczenie do około jednej porcji czerwonego mięsa tygodniowo dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie".
Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma "The American Journal of Clinical Nutrition".
Polecany artykuł: