Poprawia krążenie i chroni przed zawałem. Szczególnie te osoby powinny pić szklankę dziennie
Okres menopauzy niesie ze sobą spore zmiany, także w ogólnym samopoczuciu. Niemniej kiedy ten czas minie, organizm każdej kobiety wymaga dodatkowej opieki. Przykładem jest układ krążenia, którego działanie może zacząć szwankować. Naukowcy odkryli, że warto wówczas do diety włączyć pewien sok.
W kwietniu tego roku Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wskazało, że w okresie menopauzalnym u kobiet drastycznie wzrasta ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Jednak problem ten jest widoczny również po wygaśnięciu czynności jajników. Picie soku z buraków może okazać się wyjątkowo cennym rozwiązaniem, a poniżej wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.
Sok z buraków a układ krążenia. Nowe ustalenia naukowe
David Proctor, profesor kinezjologii i fizjologii na Penn State, wraz z dr. Jocelyn Delgado Spicuzza, przeprowadzili badania, mające na celu ustalenie jak sok z buraków bogaty w azotany wpływa na kondycję naczyń krwionośnych. W tym celu przeanalizowali wyniki 24 kobiet po menopauzie w wieku 50 i 60 lat.
Następnie uczestniczkom badania podano na początek do picia dwie butelki skoncentrowanego soku z buraków o pojemności niespełna 70 ml. Później zalecono, aby każdego dnia wypijać jedną butelkę soku przez okres tygodnia. W każdej porcji soku było tyle azotanów co w trzech dużych burakach.
Kolejnym krokiem było podanie badanym soku z buraków, ale pozbawionego azotanów. A co ciekawe, ani uczestnicy eksperymentu, ani sami autorzy badań nie wiedzieli który z soków był spożywany w momencie badań.
Dzień po wypiciu ostatniej butelki soku naukowcy porównali stopień rozszerzenia naczyń krwionośnych u każdej z kobiet. W tym celu wykorzystano czujnik ultradźwiękowy służący do monitorowania przepływu krwi przez tętnicę ramienną.
Wyniki wykazały, że wśród kobiet, które codziennie piły sok z buraka pełen azotanów przepływ krwi był znacznie lepszy niż w przypadku osób pijących sok pozbawiony tego nieorganicznego związku chemicznego.
Sok z buraków po menopauzie. Pij szklankę każdego dnia
Choć naukowcy podkreślają, że badania zostały przeprowadzone na wąskiej grupie i należy pochylić się nad tym tematem w znacznie szerszej perspektywie, to wyniki wskazują, że warto włączyć sok z buraka do codziennego menu.
Zdaniem badaczy poprawa czynności naczyń krwionośnych spowodowana piciem soku z buraków ma szansę znacznie zmniejszyć ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego w tym zdarzeń kardiologicznych takich jak zawał serca. Dlaczego tak się dzieje? Otóż po menopauzie kobiety nie wytwarzają już estrogenu, a to on pomaga zachować w organizmie odpowiednią ilość tlenku azotu.
Tego rodzaju nieorganiczny związek chemiczny przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych, dlatego jest tak ważny w okresach ograniczonego przepływu krwi i dostarczaniu tlenu choćby w trakcie zawału serca.
Autorzy badań wspominają, że od pewnego czasu sok z buraka zaleca się osobom z nadciśnieniem tętniczym, a nowe ustalenia pokazują, że tego typu rozwiązanie może być pomocne także dla kobiet po menopauzie i w trakcie jej trwania, kiedy to zdrowie układu krążenia gwałtownie się pogarsza.