Poprawia trawienie, koi skórę, wygładza włosy. Herbatki z PRL-u znów wracają do łask

2024-03-21 13:17

Współcześnie, mając do dyspozycji wiele kosmetyków i profesjonalnych środków do pielęgnacji, coraz częściej dostrzegamy zalety naturalnych produktów, które często działają lepiej niż najlepsze kosmetyki. W dodatku roślinne środki mają szerokie spektrum zastosowań. Sprawdź sposób, który chwaliły nasze mamy i babcie, a teraz wraca do łask.

Poprawia trawienie, koi skórę, wygładza włosy. Herbatki popularne w PRL znów wracają do łask
Autor: GettyImages Poprawia trawienie, koi skórę, wygładza włosy. Herbatki popularne w PRL znów wracają do łask

Herbatka rumiankowa - wpływ na zdrowie 

Jeszcze parę dekad temu to był prawdziwy hit. Później został nieco zapomniany, a dziś powoli wraca do łask. Rumianek, bo o nim mowa, to sposób na zdrowie i urodę. Jakie są zalety rumianku? Dlaczego warto po niego sięgać?

#MuratorOgroduje: Jak w łatwy sposób wysiać nasiona warzyw, kwiatów oraz ziół?

Rumianek można wykorzystać w kuchni. Picie herbatki z rumianku to przepis na zdrowe trawienie, zmniejszenie dolegliwości bólowych, ułatwienie wydalania gazów.

Rumianek działa rozkurczowo i przeciwzapalnie, przyda się więc m.in. przy świątecznym stole, jeśli zjemy nieco za dużo, jak i na co dzień, aby usprawnić pracę układu pokarmowego. Uważa się, że rumianek wypijany przed snem, ułatwia odprężenie i zasypianie.

CZYTAJ TEŻ: Herbata z karczocha: napój, który polubi Twoja wątroba!

Napar z rumianku na skórę i włosy

Napar z rumianku to znakomity sposób na pielęgnację skóry. Może zastąpić tonik. Działa korzystnie na cerę, oczyszcza i nawilża. Zmniejsza podrażnienia, łagodzi niedoskonałości, redukuje liczbę wyprysków.

Kompresy z rumianku mogą również zmniejszać opuchliznę wokół oczu, a także przyczyniać do poprawy aparycji, poprzez zmniejszenie cieni pod oczami.

Rumianek sprawdza się także do pielęgnacji włosów. Dzięki stosowaniu płukanki z rumianku włosy zyskują blask, mniej się przetłuszczają, ładnie pachną i są miękkie w dotyku.

Ponadto rumianek może delikatnie rozjaśniać włosy, co warto mieć na uwadze, gdy sięgniemy po płukankę z dodatkiem tej rośliny. Jeśli nie chcesz, aby włosy zjaśniały, sięgnij po inne zioła do płukanek. 

CZYTAJ TEŻ: Herbata z dzikiej róży: dlaczego warto ją pić? Poznaj jej właściwości

Herbatki z rumianku - przeciwwskazania

Czy istnieją przeciwwskazania do spożywania rumianku? W rzadkich przypadkach rumianek może działać uczulająco. Należy zrezygnować ze stosowania tego zioła, jeśli pojawią się niepokojące objawy np. wyprysk kontaktowy lub pokrzywka, po zewnętrznym stosowaniu rumianku.

Analogicznie należy postąpić, jeśli zauważymy m.in. duszność, wrażenie puchnięcia języka, złe samopoczucie albo atopowe zmiany na skórze po spożyciu naparu z rumianku. Sięganie po rumianek warto omówić z lekarzem, jeśli zażywamy jakieś leki na stałe.