Skąd się bierze karminowy kolor CAMPARI?
Czy wiesz, skąd pochodzi piękny kolor campari - tego bardzo popularnego drinka? To gorzkawy w smaku, intensywnie czerwony aperitif pochodzący z Włoch. Stanowi bazę do wielu drinków.
Campari to jeden z najbardziej popularnych na świecie drinków. Chętnie podawany jako aperitif przed posiłkiem, równie często zamawiany w dyskotekach dla przyjemnego smaku i niezwykłego koloru. Czy wiesz, skąd się bierze?
Campari zawdzięcza swój niezwykły kolor barwnikowi otrzymanemu z małego owada - mszycy (dactylopis coccus, wcześniejsza nazwa coccus cacti) o nazwie koszenila. Mszyce te żerują na różnych sukulentach i kaktusach. Dawniej służyły do barwienia tkanin, teraz oprócz zastosowania jako barwnik w przemyśle spożywczym występują również przy produkcji kosmetyków.
Mszyce tego gatunku pozyskiwano najpierw w celach przemysłowych w Ameryce Południowej. Do Europy i na Wyspy Kanaryjskie, gdzie dziś są duże uprawy sukulentów i kaktusów (zdjęcia z wyspy Lanzarote), koszenila wraz z opuncją trafiły w XIX wieku. Wielkie uprawy opuncji na Wyspach Kanaryjskich są niezwykle dekoracyjne. Opuncja daje też owoce, z których można wyrabiać dżemy i galaretki. Uprawia się ją jednak przede wszystkim dla mszyc, które po wysuszeniu dają ten niezwykły kolor campari, tkaninom i kosmetykom.
Najczęściej campari podaje się z lodem (on the rocks), z woda sodową (campari soda) oraz z sokiem pomarańczowym (campari orange). Campari orange bije na głowę popularnością pozostałe drinki. Najprostszy przepis to: 1 obrana i pokrojona na ćwiartki pomarańcza, 30 ml campari, 70 ml soku pomarańczowego, 4 pokruszone kostki lodu. Składniki wlewane do wysokiej szklanki powinny być schłodzone.