Świetnie rozgrzewa i sprząta w jelitach. Ta klasyczna zupa jest idealna na zimę
Dzieci rzadko kosztują krupnik, choć zazwyczaj go polubią, zwłaszcza gdy podaje go babcia – danie to, obfitujące w wartości odżywcze, sprzyja zdrowiu. Specjaliści wskazują na jego wyjątkowe korzyści zdrowotne i zalecają spożywanie go przed wyjściem na mróz, by chłód był mniej odczuwalny.
Krupnik to tradycyjna staropolska zupa, popularna również na Litwie. To nieprawda, że w dobrym krupniku łycha musi stać, a tłuszczu być moc. Gęstość można dobrać do własnych preferencji, ważna jest kasza i warzywa, a o tym, że nasza siła nie bierze się przede wszystkim z tłuszczów zwierzęcych chyba już nikogo nie trzeba przekonywać.
Krupnik musi być na żeberkach?
Tradycyjnie krupnik był przygotowywany na żeberkach wieprzowych, ale zwolennicy mięsnej diety polecają też mięso wołowe, golonkę indyczą, skrzydełka kurczaka.
Nie można zapominać, że mięso ma sporo wad, ale też zalety - dostarcza choćby pożywne białko i łatwe do przyswojenia żelazo, a w wersji gotowanej jest jest najzdrowsze i najłatwiejsze do przyswojenia.
Rozważ też ugotowanie go na kościach, by dostarczyć organizmowi odmładzającego kolagenu.
Co z krupnikiem wege?
Wygląda na to, że dzięki nowym przepisom wegańskim i wegetariańskim krupnik, a wraz z nim znakomite kasze, wrócą na polskie stoły.
Pyszny krupnik bez trudu zrobisz bez mięsa - wystarczy odpowiednio dobrana mieszanka warzyw i przypraw.
Będzie bez smaku i aromatu? Z olejem roślinnym i sosem sojowym jest znakomity.
Krupnik - walory zdrowotne
Jak każda dobra zupa, krupnik to bezcenna mieszanka łatwych do przyswojenia białek, witamin i minerałów. Rozgrzewa, syci, dodaje energii. ma przecież zalety swojej bazy, czyli rosołu/wywaru.
Więcej na ten temat: Babcie wiedziały najlepiej. Naukowcy potwierdzają - to znakomity lek na przeziębienie
Krupnik zwykle robimy z kaszy jęczmiennej, ale nie ma zakazu, by popróbować też z innymi kaszami. Sprawdza się choćby gryczana czy kuskus.
Kasza jęczmienna zawiera sporo tzw. rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Pomaga on obniżyć poziom złego cholesterolu, a zarazem stabilizuje poziom cukru we krwi. W efekcie dłużej czujemy się syci, ale mamy też sprawną przemianę materii i starannie oczyszczone jelita.
Kasze obfitują w witaminy z grupy B. Jęczmienną wyróżnia największa zawartość witaminy K, pomocnej przy uszczelnianiu naczyń krwionośnych.
Czytaj także: Ta kasza jest idealna dla cukrzyków. Ma mnóstwo zalet, ale nie każdy powinien ją jeść