Szara pleśń na truskawkach. Jak jej uniknąć? Sposoby na przechowywanie owoców
Szara pleśń i szybka fermentacja truskawek są poważnym problemem przy przechowywaniu owoców. Aby zachować ich aromat i właściwości trzeba nauczyć się właściwie z nimi postępować. Czy wiesz, że truskawki odszypułkowuje się dopiero po umyciu? Dzięki temu nie wchłoną wody. Sprawdź, co jeszcze zrobić, aby truskawki nie psuły się już po kilku godzinach od kupienia.
Spis treści
- Szara pleśń. Dlaczego atakuje truskawki?
- Na co zwracać uwagę przy kupnie truskawek?
- Dlaczego warto jeść truskawki?
- Jak przechowywać truskawki, aby nie pleśniały?
- Truskawki często uczulają
Szara pleśń. Dlaczego atakuje truskawki?
Najczęściej uprawiane w Polsce truskawki to odmiana senga sengana. Są bogate w walory odżywcze, kuszą smakiem i aromatem, ale mają krótki okres przechowywania. Oprócz wielu zalet, jest to odmiana bardzo podatna na szarą pleśń, wywoływaną przez grzyby Botryotinia fuckeliana. Rozwój grzybów stymuluje temperatura i wzrost wilgotności. Dlatego długie i obfite deszcze źle wpływają na jakość truskawek. Nalot powstaje już na krzakach, atakując najpierw kwiatostany i powodując stopniowe ich zamieranie. Zarażony owoc zasycha lub gnije.
Zapobieganie szarej pleśni polega na odpowiednio szybkiej ochronie środkami chemicznymi jeszcze we wczesnym etapie hodowli (zanim truskawki urosną i dojrzeją). Innym rodzajem pleśni jest ta, która pojawia się na pięknych dojrzałych truskawkach, już po ich zakupie. Jest to taki sam rodzaj grzyba, który często atakuje też inne owoce. Niestety, truskawki są bardzo podatne na szarą pleśń. Pierwsze objawy zepsucia czasami pojawiają się już po kilku godzinach od zakupu.
Na co zwracać uwagę przy kupnie truskawek?
Wybieraj truskawki suche, niepogniecione i zdrowe. Te, które zostały zebrane w czasie deszczu szybciej sfermentują i spleśnieją. Najlepiej też poczekać z kupnem owoców na pełnię sezonu. Wtedy masz pewność, że truskawki dojrzewały w naturalnych warunkach. Owoce zza oceanu lub z Hiszpanii, choć kuszą kolorami już w marcu, po jednym dniu w lodówce staną się twarde i suche.
Dlaczego warto jeść truskawki?
Jak przechowywać truskawki, aby nie pleśniały?
1. Truskawki w lodówce nie powinny być przechowywane dłużej niż 2 doby.
2. Truskawki bardzo nie lubią wody, dlatego myj je tuż przed jedzeniem, aby usunąć substancje chemiczne z nawozów sztucznych.
3. Moczone truskawki tracą smak i aromat, dlatego myj je pod bieżącą wodą.
4. Truskawki szybko się psują i fermentują. Podziel je na dobre i lekko poobijane i przechowuj oddzielnie. Zdrowe owoce mogą poleżeć kilka dni, a z pogniecionych przygotuj truskawkowy mus lub koktajl. Wystarczy jeden spleśniały owoc, aby grzyb rozprzestrzenił się na resztę, dlatego już na początku trzeba je przebrać.
5. Owoców nie przechowuje się w plastikowych torebkach, bo szybciej spleśnieją. Najlepiej niemyte ułóż na talerzyku lub w misce i wstaw na dole lodówki. Umyj je dopiero po wyjęciu z lodówki.
6. Szypułki z truskawek usuwaj dopiero po umyciu owoców, dzięki temu wchłoną mniej wody.
Ciekawostka: Naukowcy opracowali metodę pozwalającą na zachowanie świeżości owoców nawet przez wiele dni bez konieczności stosowania konserwantów. Eksperymenty przeprowadzano na owocach, które podzielono na dwie części. Jedną włożono do chłodziarek bez światła, a drugą do lodówek z ulepszonym oświetleniem. Oświetlenie LED zostało tak zmodyfikowane, że diody wytwarzały promienie ultrafioletowe. Stałe monitorowanie truskawek pokazało, że oświetlenie LED zatrzymało pleśnienie przez 9 kolejnych dni (2 razy dłużej niż w przypadku truskawek, które nie były oświetlane).
Truskawki często uczulają
Ostrożnie wprowadzaj truskawki do menu swojego dziecka, ponieważ są częstym powodem relacji uczuleniowych. Alergia na truskawki objawia się swędzeniem w jamie ustnej, obrzękiem gardła i języka.