Ta dieta pomoże w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Badacze są już pewni
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak utrzymać prawidłową masę ciała. Badacze twierdzą, że znaleźli na nie odpowiedź. Ich zdaniem ten rodzaj diety może sprawić, że przyrost wagi będzie wolniejszy, a utrzymane pożądanej wagi nie będzie już takim trudnym wyzwaniem. O jakim modelu odżywiania mowa?
Naukowcy z Harvard T.H Chan. School of Public Health napisali w czasopiśmie „JAMA Network Open” o wpływie diety niskowęglowodanej na zdrowie i sylwetkę. Przeprowadzili kilkuletnią analizę z udziałem około 125 tys. zdrowych osób.
Dieta niskowęglowodanowa pomocna w kontroli wagi?
Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup w zależności od rodzaju i ilości węglowodanów w jadłospisie. W ramach tej analizy porównano następujące rodzaje diety niskowęglowodanowej:
- TLCD polegająca na ograniczeniu węglowodanów do minimum,
- ALCD (niskowęglowodanowa pochodzenia zwierzęcego) bazująca na białkach i tłuszczu odzwierzęcym,
- VLCD z dużą zawartością warzyw, białka i tłuszczów pochodzenia roślinnego,
- HLCD opierającą się na białkach roślinnych, zdrowych tłuszczach i mniej rafinowanych węglowodanach,
- ULCD bogata w białka pochodzenia zwierzęcego, niezdrowe tłuszcze i węglowodany rafinowane (m.in. płatki zbożowe, białe pieczywo).
Wpływ diety niskowęglowodanowej na sylwetkę
Z obserwacji badaczy wynika, że jadłospisy obejmujące białka i tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz zdrowe węglowodany, wiązały się z wolniejszym przyrostem masy ciała. Osoby z grup TLCD, ALCD i ULCD, które wykluczyły węglowodany i jadły głównie białka i tłuszcze odzwierzęce, o wiele szybciej przybierały na wadze niż ci, którzy przestrzegali zasad zdrowej diety niskowęglowodanowej (HLCD). Szczególnie ta tendencja była widoczna u ochotników poniżej 55. roku życia oraz zmagających się z nadwagą, otyłością oraz prowadzących siedzący tryb życia.
W grupie uczestników stosujących dietę niskowęglowodaną, która bazowała na warzywach (VLCD), odnotowano też wolniejszy przyrost masy ciała niż w dietach odzwierzęcych.
Współautor analizy prof. Qi Sun zaznaczył, że wraz ze swoimi współpracownikami dowiódł, iż „nie wszystkie diety niskowęglowodanowe są sobie równe pod względem długoterminowej kontroli wag”. Jego zdaniem to odkrycie może „zrewolucjonizować sposób myślenia o popularnych sposobach żywienia i zwiększyć świadomość społeczną na temat inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego promujących wzorce żywieniowe, które kładą nacisk na większe spożycie pełnych ziaren, owoców, warzyw i niskotłuszczowych produktów mlecznych.