Wspiera jelita, kości i serce. Zapomniane warzywo o ciekawym smaku ma wiele korzyści dla zdrowia
Warzywa to podstawa zdrowej diety. Jednak pamiętajmy, że różnią się właściwościami, zawartością witamin, minerałów i wpływem na organizm. Niektóre warzywa są bardziej popularne, inne mniej – i nie zawsze słusznie. Poznaj zapomniane warzywo, które może mieć zbawienny wpływ na organizm.
Nieznane warzywo o wielkich korzyściach dla zdrowia
Do zupy, na grilla, do pieczenia – lista możliwych zastosowań jest naprawdę długa. Biały miąższ i ciemna skórka. Pewne podobieństwo do szparagów. I nazwa, która współcześnie budzi niewiele skojarzeń. Czym jest skorzonera i dlaczego warto po nią sięgać?
Skorzonera to roślina warzywna, z rodziny astrowatych. Ma jadalny długi, 30-centymetrowy korzeń. Jego skórka jest czarna albo ciemnobrązowa, miąższ biały. Smak i wygląd przywodzą na myśl szparagi.
Dlatego bywa, że skorzonerę nazywa się „zimowymi szparagami”. Inne nazwy skorzonery to wężymord czarny korzeń albo czarne korzonki. Dla niewtajemniczonych dodajmy: słowo "skorzonera" wymawia się przez R-Z, nie przez „rz [ż]”.
Obierając skorzonerę, uważaj: wydziela sok mleczny, przez co może barwić dłonie. Po obraniu skorzonera szybko ciemnieje, więc powinna być umieszczana w wodzie z sokiem z cytryny, aby temu zapobiec.
Zbiory skorzonery przypadają na październik, mogą trwać całą zimę, do kwietnia. Marynowana skorzonera jest dostępna cały rok. Dlaczego warto po nią sięgać?
Skorzonera - właściwości, witaminy, minerały, substancje odżywcze
W korzeniu skorzonery znajdziemy m.in. szereg witamin:
- witaminę C
- witaminy z grupy B
- witaminę E
a także minerały, takie, jak:
- fosfor
- magnez
- potas
- wapń
- żelazo
Ponadto uważa się, że skorzonera ma działanie prebiotyczne i przeciwutleniające, dzięki czemu sprzyja pracy jelit i działa przeciwstarzeniowo. Skorzonera ma zaledwie 80 kcal w 100 g, polecana jest więc osobom na diecie odchudzającej.
Skorzonera zawiera też inulinę, która ma działanie przeciwzapalne. Ponadto może wpływać korzystnie na proces regulowania poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi.
Inulina ma również korzystne działanie na układ pokarmowy: może pomóc obniżyć glikemię po posiłku, może sprzyjać redukcji masy ciała, może pomóc utrzymać uczucie sytości na dłużej, sprzyja też przyswajaniu minerałów przez organizm. Skorzonerę poleca się cukrzykom, pacjentom z insulinoopornością i osobom z otyłością.
Uważa się, że regularne sięganie po skorzonerę może też przełożyć się na kondycję włosów, wzmacniając je. Potas, który znajdziemy w skorzonerze, to pierwiastek niezbędny dla prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego. Sprzyja też prawidłowej pracy mięśni.
Wapń natomiast pozytywnie oddziałuje na stan kości, wpiera układ krwionośny i właściwe ciśnienie. Żelazo, które znajduje się w skorzonerze, jest bardzo ważne dla utrzymania właściwej pracy całego ciała, a jego niedobory mogą skutkować m.in. anemią.
Jak jeść skorzonerę? Dania ze skorzonerą
Skorzonera sprawdzi się jako składnik zup czy sosów. Sanowi ciekawy dodatek do ryb i mięs. Można ją dodawać do sałatek i omletów. Może być również serwowana jak szparagi.
Pieczona skorzonera z dodatkiem soku z cytryny uchodzi za przysmak. Skorzonera doskonale smakuje też zapieczona z beszamelem. Można ją również zapiec z bułką tartą lub położyć na grilla.