Jak myć różne warzywa i owoce? Uważaj na produkty "gotowe do spożycia"
To oczywiste, że nie spożywamy warzyw, czy owoców, zanim porządnie ich nie wymyjemy. Okazuje się jednak, że łatwo popełnić proste błędy i wpaść w pułapkę. Poza tym należy pamiętać, że nawet jeśli na opakowaniu napisano, że rukola, roszponka czy inne liście są już umyte, to warto je dokładnie wypłukać. Wyjaśniamy dlaczego.
Mycie warzyw i owoców to nie tylko usuwanie resztek pestycydów. Warto pamiętać, że zanim ostatecznie trafią do naszego koszyka, mogły mieć kontakt z wieloma patogenami w tym wirusami, czy bakteriami. Powód jest prosty, dotyka ich sporo osób, w grę wchodzi przechowywanie oraz transport. A zatem wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę.
Uważaj na sałatki “gotowe do spożycia”
Jednym z zagrożeń związanych z niedokładnym umyciem warzyw i owoców jest zakażenie bakterią E.coli. Na przestrzeni lat powstało wiele badań ukazujących, że patogen ten znajduje się np. na liściach sałaty. Na szczególną uwagę zasługują miejsca, w których warzywo uległo uszkodzeniu.
Naukowcy dostrzegli, że w tych częściach sałaty gromadziło się znacznie więcej bakterii, co stanowiło zagrożenie zatruciem pokarmowym. Kolejną pułapką są mieszanki różnych zielonolistnych warzyw, a także sama rukola, czy roszponka. Obecnie możemy dostać je zapakowane w foliowe torebki, lub pudełka. Na niektórych z nich jest informacja, że produkt został umyty i jest gotowy do spożycia.
Badacze ostrzegają jednak, aby nie rezygnować z mycia produktu. Już sam fakt, że listki zostały wcześniej oczyszczone, sprawia, że warzywa pozbawiono bariery ochronnej, a zatem są bardziej podatne na gnicie i namnażanie się bakterii.
Poza tym jeżeli na skutek wcześniejszego płukania pozostało na nich choć trochę wilgoci, to zamknięte w folii tworzą idealne środowisko dla szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego bezwzględnie należy zawsze dokładnie wypłukać wszystkie warzywa pod zimną, bieżącą wodą.
Jak dobrze umyć warzywa i owoce? Popularny błąd
Wielu z nas popełnia jeden popularny błąd podczas mycia warzyw i owoców. Skupiając się na produkcie, zapominamy, że zanim zaczniemy czyścić warzywa, trzeba w pierwszej kolejności umyć ręce. Ten z pozoru niewinny fakt wiele zmienia, ponieważ jeżeli nie wyszorujemy dłoni wodą z mydłem, to nawet jeśli będziemy płukać w rękach pomidory, czy jabłka, to przeniesiemy na nie wiele patogenów.
Kolejną ważną zasadą jest unikanie zanieczyszczenia krzyżowego. Przede wszystkim nie kroimy warzyw na tej samej desce co mięso. Warto korzystać ze szklanych desek i wkładać je do zmywarki, ponieważ w ten sposób nie gromadzą się w niej różne niebezpieczne bakterie. Poniżej więcej zasad prawidłowego mycia warzyw i owoców:
- Warzywa płucz pod zimną i bieżącą wodą.
- W przypadku listków wrzuć je na sitko i dokładnie wypłucz pod kranem. Poruszaj durszlakiem kilka razy, aby pozbyć się nadmiaru wody.
- Jeśli rukola lub inne listki pochodzą wprost z ogródka, to najpierw wrzuć je do miski z zimną wodą, by pozbyć się większości zanieczyszczeń, a następnie dokładnie wypłucz wszystko pod kranem.
- Warzywa korzeniowe myj pod bieżącą wodą, korzystając z szorstkiej gąbki, aby pozbyć się piasku i innych zanieczyszczeń z nierówności i wgłębień, jakie znajdują się na marchewce, selerze, czy pietruszce.
- Pory przed myciem podziel na dwie części. Usuń wierzchnie liście. Myj tak, aby strumień wody dotarł do najciaśniejszych zakamarków warzywa, wypłukując piasek.
- Sałatę sprzedawaną w główkach oberwij z listków. Każdy liść pocieraj pod wodą, aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia.
- Myjąc pomidory i jabłka, nie zapominaj o wgłębieniach w okolicy ogonka, czy szypułki. Najlepiej usuń je i dokładnie wypłucz te miejsca, przecierając warzywo lub owoc dłońmi. Myj do momentu, aż poczujesz, że zaczynają skrzypieć w rękach.