Zmniejsza ryzyko i hamuje rozwój nowotworów. Kuzyn ogórka jest skarbnicą zdrowia
Co jeść na kolację? To bardzo ważne pytanie. Zdrowa kolacja oznacza zdrowy sen, udane poranne wypróżnianie i właściwe odżywienie organizmu. A jeśli do tego ta kolacja zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych nowotworów? Takie rozwiązanie byłoby idealne, i dlatego dziś polecamy przysmak, który zjedzony wieczorem jest idealny dla wzmocnienia zdrowia.
Melon - witaminy i minerały
Melon to kuzyn... ogórka. Zwykle jednak nazywamy go owocem. To oczywiście bogate źródło witamin, m.in. witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy C. Zawiera też sporo minerałów. Dzięki temu sprzyja zachowaniu m.in. prawidłowej odporności, właściwej kondycji skóry, układu nerwowego i metabolizmu.
Przeciwnowotworowe oddziaływanie melonów
Ale to nie koniec zalet melonów. Znajdziemy w nich składniki zwane kukurbitacynami. Dlaczego te substancje są wyjątkowe? Sądzi się, że mogą działać przeciwnowotworowo, zarówno w zakresie prewencji, jak i hamowania rozwoju istniejących komórek nowotworowych w organizmie.
Zauważono, że wyciąg z gorzkiego melona może pomagać wstrzymywać zmiany nowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka trzustki.
Wcześniejsze badania wskazywaly również na korzystny wpływ gorzkich melonów na sytuację zdrowotną pacjentek zmagających się z nowotworami ginekologicznymi. Polecano go również w kontekście zapobiegania rozwojowi nowotworów.
Stwierdzono, że ekstrakt z gorzkiego melona wspiera proces apoptozy, czyli naturalnej śmierci komórek. Zaburzenie apoptozy powoduje natomiast m.in. rozwój nieprawidłowych komórek nowotworowych.
Tymczasem substancje obecne w gorzkich melonach mogą powodować zahamowanie rozrostu tych nieprawidłowych zmian. Niezbędne są dalsze badania, ale dotychczasowe ustalenia naukowców są obiecujące.
Melon - na oczyszczanie organizmu, na odchudzanie i na zdrowy sen
Melony mają również w sobie aminokwas zwany cytruliną. To substancja, która sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Melon, z uwagi na dużą zawartość wody, może działać lekko moczopędnie, dodatkowo sprzyjając oczyszczaniu organizmu.
Na tym nie koniec zalet – cytrulina może wspierać regenerację mięśni, przyspieszać redukcję tkanki tłuszczowej oraz korzystnie wpływać na krążenie krwi. Niska kaloryczność i fakt, że melony składają się głównie z wody, to kolejny argument na „tak”, jeśli chodzi o spożywanie melonów przez osoby, które się odchudzają.
Co ciekawe, melon, z uwagi na obecność witamin z grupy B, może też korzystnie wpływać na gospodarkę hormonalną, zwłaszcza na hormony sprzyjające zdrowemu snu.
Melon może okazać się więc idealną wieczorną przekąską, zapewniającą optymalny wypoczynek oraz regenerację, a także sprzyjającą redukcji ryzyka rozwoju nowotworów.