Chroni przed rakiem piersi, prostaty i okrężnicy. Prawdziwy "wybawca" wśród ryb
Halibut to prawdziwe bogactwo kwasów omega-3, kluczowych dla zdrowia. Ta morska ryba jest nie tylko smaczna, ale także może pomagać w ochronie przed nowotworami, takimi jak rak piersi, prostaty i okrężnicy.
Halibut, mimo że jest mniej znaną rybą, oferuje niesamowite korzyści dla zdrowia. Wyróżnia się wysoką zawartością fosforu, magnezu i potasu – minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Co więcej, halibut jest bogatym źródłem witamin, w tym tych z grupy B, które są odpowiedzialne za zdrowie skóry, włosów i błon śluzowych. Z tego powodu, halibut może być cennym dodatkiem do każdej diety, wspomagającym nasze zdrowie i samopoczucie.
Halibut: źródło omega-3 w walce z rakiem
Halibut, skarbnica kwasów omega-3, jest jednym z najzdrowszych dodatków do naszej diety. Badania naukowe sugerują, że może pomóc w zapobieganiu nowotworom, takim jak rak piersi, prostaty i okrężnicy. Jakie inne zalety ma ta morska ryba?
Halibut to też prawdziwa kopalnia wartości odżywczych, które sprzyjają zdrowiu. Jest bogaty w:
- fosfor
- magnez
- potas
- witaminy z grupy B, które sprzyjają zdrowiu skóry, włosów i błon śluzowych.
Jak smakuje halibut?
Smak halibuta jest delikatny i subtelny, co czyni go doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Jego mięso jest soczyste i lekkie, łatwo dzielące się na płaty. Halibut świetnie komponuje się z pieczonymi ziemniakami, świeżymi sałatkami, białym ryżem czy kaszą perłową.
Kiedy powinniśmy unikać halibuta?
Mimo wielu korzyści zdrowotnych, halibut nie jest polecany dla wszystkich. Unikać tej ryby powinny:
- kobiety w ciąży,
- kobiety karmiące piersią
- dzieci w wieku rozwojowym powinny.
A to dlatego, że halibut jest rybą drapieżną i może zawierać zwiększone ilości rtęci, co może być szkodliwe dla rozwijającego się organizmu.
Źródła:
- Neil Zevnik, A great catch: mild, delicious, and nutritious, learn why halibut makes a perfect summer meal, Better Nutrition, 2010 [dostęp online 22.08.2024]
- Paul D Terry, Thomas E Rohan, Alicja Wolk, Intakes of fish and marine fatty acids and the risks of cancers of the breast and prostate and of other hormone-related cancers: a review of the epidemiologic evidence, The American Journal of Clinical Nutrition, 2003 [dostęp online 22.08.2024]