Dieta lekkostrawna: zasady

2017-08-10 13:45

Dieta lekkostrawna zalecana jest m.in. w stanach zapalnych żołądka, dwunastnicy, jelit, przy infekcjach przebiegających z wysoką gorączką czy zatruciach pokarmowych z biegunką. Podstawową zasadą diety lekkostrawnej jest wyłączenie produktów i potraw tłustych, smażonych i pieczonych.

dieta łatwostrawna
Autor: Photos.com Choroby żołądka, stany niestrawności i biegunki są najczęściej spotykanymi problemami zdrowotnymi.

Spis treści

  1. Dla kogo dieta lekkostrawna
  2. Dieta lekkostrawna: zasady
  3. W diecie lekkostrawnej ogranicz ilość błonnika pokarmowego
  4. Dieta lekkostrawna – dozwolone tłuszcze
  5. Dieta lekkostrawna - ile posiłków?
  6. Dobre i złe przyprawy w diecie lekkostrawnej

Nazwa "dieta lekkostrawna" pochodzi od tego, że wszystkie posiłki podane w tej diecie są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka, a ich trawienie nie przysparza żadnych kłopotów naszemu żołądkowi. Dieta lekkostrawna jest modyfikacją żywienia racjonalnego ludzi zdrowych. Powinna pokryć zapotrzebowanie energetyczne i dostarczyć takiej samej ilości składników pokarmowych, jak dieta normalna. Różnica między żywieniem osób zdrowych a wymagających diety polega tylko na doborze produktów lekkostrawnych oraz technik przyrządzania posiłków. To sprawia, że każda potrawa jest łatwo przyswajalna.

Dla kogo dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna zalecana jest we wszystkich stanach chorobowych, w których ze względu na stan osłabienia narządu lub całego organizmu konieczne jest stosowanie trybu oszczędnościowego. Dietetycy polecają jej stosowanie w:

Dieta lekkostrawna: zasady

Podstawową zasadą diety lekkostrawnej jest ograniczenie, a nawet wyłączenie produktów i potraw tłustych, smażonych i pieczonych w tradycyjny sposób. Stwierdzono bowiem, że długo zalegają one w żołądku, co utrudnia systematyczne opróżnianie żołądka i przesuwanie treści do dalszych partii przewodu pokarmowego. Unika się też spożycia produktów wzdymających, ostro przyprawionych i zawierających dużo włókna pokarmowego (błonnika). Rośliny strączkowe powodują nagromadzenie się gazów w dolnych partiach jelit, co powoduje dodatkowy dyskomfort. Ostre przyprawy zwiększają wydzielanie soków żołądkowych, co ma działanie drażniące, a na dłuższą metę może zaowocować nadkwasotą.

W diecie lekkostrawnej ogranicz ilość błonnika pokarmowego

W diecie lekkostrawnej należy zmniejszyć podaż błonnika pokarmowego, chociaż pewna ilość tego składnika jest potrzebna. Wchłania on wodę, rozluźnia masy kałowe i wpływa na ich prawidłowe wydalanie. Błonnik pokarmowy można zredukować lub uczynić go mniej drażniącym przez:

  • dobór delikatnych i młodych warzyw
  • dobór dojrzałych owoców
  • obieranie warzyw i owoców ze skórki
  • gotowanie lub blanszowanie surowców
  • przecieranie przez sito i miksowanie produktów
  • podawanie przecierów i soków
  • stosowanie oczyszczonych produktów zbożowych (białe pieczywo)

Dieta lekkostrawna – dozwolone tłuszcze

Dozwolony tłuszcz w diecie lekkostrawnej to oleje: słonecznikowy, sojowy, kukurydziany – bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E, olej rzepakowy bezerukowy – zawierający dużo jednonienasyconych kwasu oleinowego, oliwa z oliwek, oraz masło, śmietanka. Tłuszcze zaleca się podawać na surowo, do już gotowych potraw. Do zaprawiania zup i sosów nie stosuje się zasmażek z mąki tylko zaciąga się żółtkiem lub mlekiem. Potrawy muszą być dobrze rozdrobnione i spulchnione przez dodatek ubitej piany z białek jaja, namoczonej bułki.

Ważne

W diecie lekkostrawnej ważne jest, aby potrawy były świeżo przyrządzane, nieprzechowywane w lodówce, gdyż zmniejsza to możliwość zakażenia bakteryjnego posiłków. Potrawy sporządza się metodą gotowania w wodzie, na parze – w naczyniach bez wody. Smażenie i pieczenie na tłuszczu jest całkowicie wykluczone. Potrawa nasiąknięta tłuszczem jest trudno strawna. Można stosować duszenie, obsmażanie potrawy na patelniach do smażenia beztłuszczowego oraz pieczenie w folii aluminiowej, na pergaminie, na ruszcie, w naczyniach ceramicznych, w piekarniku bądź w opiekaczu elektrycznym.

Dieta lekkostrawna - ile posiłków?

Oprócz doboru składników pokarmowych bardzo ważną kwestią jest też ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia. Należy spożywać 4–5 posiłków, przy czym nie mogą to być posiłki zbyt obfite. Taka częstotliwość spożywania umożliwi systematyczne opróżnianie żołądka i niezaleganie treści jednych na drugich. Posiłki powinny być spożywane w zbliżonych porach każdego dnia. Każdy kęs posiłku powinien być dokładnie pogryziony. Dobre rozdrobnienie pokarmu umożliwia lepszy dostęp do soków trawiennych, a tym samym gwarantuje szybsze trawienie.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dobre i złe przyprawy w diecie lekkostrawnej

  • Zalecane w diecie lekkostrawnej przyprawy to: kwasek cytrynowy, sok z cytryny, pietruszka, zielony koperek, majeranek, rzeżucha, melisa, sól – w niewielkich ilościach.
  • Przeciwwskazane są: ocet, pieprz, papryka, chili, curry, musztarda, ketchup, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, kminek.
  • Zabronione jest spożywanie mocnego alkoholu.
  • Posiłki powinny być smaczne, atrakcyjnie zestawione, tak aby pobudzały często osłabione łaknienie.