Dieta na masę mięśniową: zasady. Ile białka ma w jadłospisie dieta na masę mięśniową?

2014-07-10 10:43

Dieta na masę mięśniową powinna zawierać odpowiednią ilość białka, które jest głównym składnikiem budulcowym mięśni. Jednak nadmiar białka w diecie może szkodzić. Jak obliczyć odpowiednią ilość białka w diecie na masę mięśniową? Jak powinna być skomponowana dieta na masę mięśniową?

Dieta na masę mięśniową. Jakie są zasady diety na masę mięśniową?
Autor: Photos.com Dieta na masę mięśniową. Jakie są zasady diety na masę mięśniową?

Spis treści

  1. Dieta na masę: ile białka w diecie na masę?

Dieta na masę mięśniową musi zawierać odpowiednią ilość białka, bo to z niego powstają mięśnie. Jakie są zasady diety na masę mięśniową, dotyczące udziału w niej białka? Ile białka powinno być w diecie na masę mięśniową?

Dieta na masę: ile białka w diecie na masę?

Stosującym dietę na masę trenerzy zalecają 2-2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała dziennie i ten model u większości trenujących dobrze się sprawdza. Jednak fizjolodzy żywienia uważają, że ciut za dużo, bo nadmiar białek jest szkodliwy dla organizmu. Nadmiar białka bardzo obciąża nerki, które muszą się mocno napracować, by wydalić substancje powstałe podczas przemiany białek, poza tym prowadzi do utraty wapnia, co prowadzi do osteoporozy.

Drugi kłopot związany z taką ilością białka to objętość posiłków. Żeby wchłonąć odpowiednią ilość białka trzeba sporej porcji jedzenia. A przepełniony żołądek nie sprzyja treningom. Stąd wcale nie mięso powinno być głównym źródłem białka. Większą zawartość białek jest w mleku, serach czy jogurtach. Znakomitym źródłem zawierającym wszystkie potrzebne aminokwasy są jajka. Bez względu na to skąd pochodzi białko, jeśli jesz go sporo - musisz dużo pić, zwłaszcza wody. To pomoże nerkom pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii.

Czytaj też: Przepisy na wysokobiałkowe dania po treningu

Dieta na masę: suplementy białkowe

Suplementy białkowe to sposób na to, by dostarczyć trenującemu organizmowi odpowiednią ilość białka. Dietetycy polecają szczególnie suplementy w formie izolatu białka serwatkowego, gdyż mogą one zawierać nawet do 90 procent białka. Na rynku dostępne są też suplementy białkowe w postaci koncentratu i hydrolizatu. Odżywki są odradzane tym, którzy nie skończyli 20 roku życia. Bezpieczniejszym sposobem dostarczenia odpowiedniej ilości białka niezbędnego do budowania mięśni jest suplementowanie wybranych aminokwasów. Bo w istocie właśnie ich, a nie dużej ilości białka w ogóle potrzebuje kulturysta. Warto sięgnąć po argininę, glutaminę oraz aminokwasy rozgałęzione (BCAA).

Dieta na masę: najlepsza pora na białko

Białko powinno znaleźć się w każdym posiłku, przy czym ostatni posiłek przed snem powinien składać się właśnie głównie z nich, bo podczas snu odbywa się budowa masy mięśniowej.