Dieta dla maturzystów. Co jeść przed maturą?
Dieta dla maturzystów jest źródłem energii niezbędnej w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego. Dzięki bogactwu odpowiednich witamin, minerałów i innych składników odżywczych przyczynia się do poprawy koncentracji, sprawności intelektualnej i zwiększa chęć od nauki. Sprawdź, co jeść przed maturą i po jakie produkty najlepiej sięgnąć w dniu egzaminu.
Spis treści
- Dieta na pamięć dla maturzystów - co jeść przed maturą?
- Dieta dla maturzysty - co jeść w dniu egzaminu?
- Dieta dla maturzysty - co pić przed maturą?
- Żucie gumy poprawia koncentrację
Dieta dla maturzystów powinna być bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze poprawiające pamięć i koncentrację, jednak przede wszystkim powinna być trochę bardziej kaloryczna niż tradycyjna dieta.
Naukowcy już dawno udowodnili, że podczas wysiłku umysłowego spala się tyle samo, a nawet więcej, kalorii, co podczas wysiłku fizycznego. Według badaczy, aby mózg mógł przetrwać i funkcjonować prawidłowo, należy dostarczyć przynajmniej 0,1 kalorii na minutę. Podczas wzmożonego wysiłku psychicznego liczba ta wzrasta do 1,5 kalorii w ciągu każdej minuty. Wynika z tego, że wzmożony wysiłek intelektualny wymaga dostarczenia większej większej liczby kalorii w postaci glukozy.
Dlaczego akurat glukoza, czyli węglowodany (cukry), są tak ważne w diecie maturzysty? Ponieważ to z nich mózg czerpie energię. Na niedobór cukrów w diecie szczególnie wrażliwa jest kora czołowa, czyli obszar odpowiedzialny za myślenie. W związku z tym spadek cukru we krwi powoduje, że przestaje się logicznie myśleć, traci się pamięć i koncentrację.
Niestety, sięgnięcie wówczas po słodycze czy słodkie napoje nie poprawia sytuacji, ponieważ tego typu produkty gwałtownie podnoszą poziomu glukozy we krwi, czego skutkiem może być ospałość i rozleniwienie mózgu.
Najlepszą metodą na poprawienie jego pracy jest częste jedzenie małych posiłków składających się z produktów o niskim indeksie glikemicznym, które zapewniają stałą dostawę energii do mózgu.
Dieta na pamięć dla maturzystów - co jeść przed maturą?
Podstawą diety maturzysty powinny być węglowodany o niskim IG, czyli głównie te złożone, w postaci produktów zbożowych z grubego przemiału (pieczywo razowe, kasze, otręby, makarony pełnoziarniste), nasion roślin strączkowych, a także surowych warzyw i owoców. Z tych ostatnich poleca się zwłaszcza banany będące doskonałym źródłem magnezu - pierwiastka, który wzmacnia układ nerwowy.
Udowodniono, że osoby, które spożywają produkty bogate w magnez, lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach, a do takich należy egzamin maturalny. Ponadto banany wpływają korzystnie na pracę mózgu, ponieważ dostarczają energii, i poprawiają pamięć.
W jadłospisie maturzysty powinny znaleźć się także owoce jagodowe, warzywa pomarańczowe i zielone warzywa liściaste, ponieważ zawierają flawonoidy. Ich działanie także zostało udowodnione naukowo. Z badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Neurology", wynika, że osoby, które jedzą podwójne porcje pokarmów bogatych we flawonoidy, mogą się pochwalić zdolnością koncentracji kogoś mniej więcej o pięć lat młodszego.
Maturzyści powinni sięgać także po wzmacniające układ nerwowy gruszki, które są źródłem wielu cennych minerałów na pamięć i koncentrację, m.in. wapnia, żelaza i jodu.
W menu nie powinno zabraknąć także pomidorów, które są bogate w regulujący pracę układu nerwowego potas.
Inne witaminy i składniki mineralne na pamięć i koncentrację to witamina C (m.in. cytrusy, dzika róża, natka pietruszki), witamina E ( m.in. ziarna słonecznika, orzechy), beta-karoten (m.in. marchew, dynia, zielone warzywa), selen (m.in. orzechy brazylijskie, ryby morskie, wołowe lub cielęce: wątroba, nerki i serce).
Na poprawę koncentracji nieoceniony wpływ mają także kwasy omega 3, które można znaleźć m.in. w orzechach włoskich oraz rybach, zwłaszcza tych tłustych, np. śledziach.
ZOBACZ >> Przepis na sałatkę "mądrości" z awokado i orzeszkami piniowymi <<
W przerwach między głównymi posiłkami można sięgać po niewielkie ilości suszonych owoców czy pestek słonecznika i dyni, które zwiększą chęć do nauki. Doskonałą przekąskę stanowią także migdały i ciemna czekolada, które, dzięki zawartości magnezu, wspomagają pracę mózgu i łagodzą skutki zmęczenia.
Polecany artykuł:
Dieta dla maturzysty - co jeść w dniu egzaminu?
1. Przed pójściem na egzamin maturalny, należy zjeść pożywne śniadanie, które zawiera składniki odżywcze odpowiedzialne za optymalną pracę mózgu. Jego wartość energetyczna powinna wynosić ok. 500 kcal.
2. Dobrym pomysłem jest wypicie przed egzaminem koktajlu na pamięć i koncentrację, np. koktajlu pomidorowego. Jest on bogatym źródłem wielu witamin i składników mineralnych, a zwłaszcza potasu - pierwiastka, który wzmacnia układ nerwowy, a co za tym idzie - zmniejsza stres i pozwala zachować spokój podczas egzaminu.
3. Przed egzaminem nie można zapomnieć także o wodzie mineralnej. Odpowiada ona m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie - za pamięć i koncentrację. W związku z tym zaleca się popijanie wody także w trakcie egzaminu.
Polecany artykuł:
Dieta dla maturzysty - co pić przed maturą?
Przyszły maturzysta powinien zrezygnować z picia kawy, która wypłukuje z organizmu cenne dla poprawy pamięci i koncentracji witaminy i składniki mineralne, a także przyczynia się do zaburzeń snu.
Można ją zastąpić np. zieloną herbatą, która także jest źródłem pobudzającej kofeiny, a dodatkowo pozytywnie wpływa na stan zdrowia, m.in. poprzez oczyszczenie organizmu z toksyn. Z kolei alternatywą dla niezdrowych napojów gazowanych czy tych energetycznych są świeżo wyciskane soki, zwłaszcza te warzywne, bez dodatku cukru.
Nie należy zapomnieć o wodzie mineralnej, która odpowiada m.in. za przewodnictwo impulsów nerwowych, bez których niemożliwe byłoby myślenie, kojarzenie i przyswajanie wiedzy. Z diety należy bezwzględnie wykluczyć alkohol, ponieważ należy do związków chemicznych, które obniżają poziom inteligencji.
Żucie gumy poprawia koncentrację
Według badaczy z Cardiff University (Wielka Brytania), żucie gumy poprawia koncentrację zarówno wzrokową, jak i słuchową. Jak przekonują brytyjscy naukowcy, których wyniki badań zostały opublikowane w piśmie "British Journal of Psychology", guma do żucia pomaga skupić się na zadaniach, które wymagają ciągłej koncentracji przez długi okres, a co za tym idzie - pozwala popełniać mniej błędów. Oczywiście nie namawiamy do żucia gumy w trakcie egzaminów maturalnych, ale przygotowując się do nich, warto sprawdzić, czy naukowcy mają rację.