Frutarianizm: zasady. Wady i zalety diety frutariańskiej
Frutarianizm, czyli dieta frutariańska, to najbardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu, ponieważ zakłada spożywanie tylko owoców. I choć taka dieta może wydawać się zdrowa, niewłaściwie stosowana może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. Przekonał się o tym aktor Ashton Kutcher, który po przejściu na frutarianizm, znalazł się w szpitalu. Jakie są zasady frutarianizmu? Czy ta forma odżywiania jest zdrowa?
Spis treści
Frutarianizm, inaczej fruktarianizm, fruitarianizm lub fruktorianizm, to dieta wegańska (czyli ściśle wegetariańska), która wyklucza mięso i jego produkty (np. mleko i jaja), a także warzywa. W jadłospisie dominują tylko owoce, choć jedna z odmian diety zakłada wprowadzenie do menu orzechów, nasion i pestek. Frutarianie są także witarianami, to znaczy odrzucają gotowanie i inne formy obróbki termicznej owoców.
Frutarianizm - zasady
Dieta frutariańska jest oparta na owocach (także tych, które kulinarnie są uważane za warzywa, a botanicznie są zaklasyfikowane jako owoce):
- kwaśnych (wszystkie cytrusy, kiwi, ananasy, granat, grejpfrut)
- średniokwaśnych (jabłka, jeżyny, wiśnie, czereśnie, mango, brzoskwinie)
- słodkich (banany, figi, papaja, melony i winogrona )
- oleistych (awokado, orzechy kokosowe, oliwki)
- suszonych (daktyle, śliwki, rodzynki)
- niesłodkich (warzywa, które botanicznie zalicza się do owoców, np. bakłażan, ogórek, pomidor)
Frutarianie nie mogą jeść owoców, których zerwanie "uśmierciłoby" roślinę, w związku z tym sięgają tylko po te owoce, które rosną na drzewach lub krzewach. Najbardziej radykalni frutarianie jedzą tylko te, które same spadną na ziemię. Ważne, aby owoce były ekologiczne, tzn. nie zawierały pestycydów i innych substancji chemicznych.
Według zasad frutarianizmu, należy starać się jeść małe porcje owoców, ale częściej, co 2-3 godziny. Ponadto należy pić 2 l płynów dziennie, zarówno w postaci wody, jak i świeżo wyciskanych soków czy koktajli owocowych.
Frutarianizm - czy dieta oparta tylko na owocach jest zdrowa?
Dieta oparta na owocach jest zdrowa, pod warunkiem, że trwa tylko kilka dni, a jej celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i zrzucenie tylko kilku kilogramów. Taką dietę można powtarzać co jakiś czas. Wówczas jej zaletami będą stopniowe obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, zmniejszenie masy ciała. Badania sugerują, że owoce mogą także zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i inne choroby przewlekłe.
Frutarianizm, jako sposób odżywiania się na całe życie, nie jest dobrym rozwiązaniem. Lekarze zaznaczają, że wszystkie monodiety, czyli diety jednoskładnikowe, stosowane przez dłuższy czas, są niekorzystne dla zdrowia. A frutarianizm dodatkowo jest dietą restrykcyjną, niskoenergetyczną. Jej podstawowymi wadami są przede wszystkim niewystarczający udział białka pełnowartościowego w diecie i niewystarczające ilości wapnia, żelaza i cynku, co może doprowadzić do chronicznego zmęczenia i zwiększać ryzyko osteoporozy. Groźny dla zdrowia jest także niedobór witaminy B12, który może doprowadzić do anemii. Ponadto organizm frutarianina nie otrzymuje niezbędnych kwasów tłuszczowych. Należy także zaznaczyć, że owoce dostarczają bardzo dużo cukrów, a ich nadmiar w diecie może doprowadzić do wystąpienia symptomów charakterystycznych dla osób cierpiących na cukrzycę. Ponadto węglowodany proste przyczyniają się do wahania poziomu cukru we krwi, co wiąże się z wahaniami nastroju i atakami wilczego głodu, z którym trudno walczyć, gdy jest się na tak niskokalorycznej diecie.
Przed przejściem na frutarianizm należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, czy stan zdrowia pozwala na tak radykalną zmianę sposobu żywienia. Jeśli już zdecydujesz się na frutarianizm, stopniowo przyzwyczajaj organizm do diety.
Diety frutariańskiej nie poleca się nastolatkom, kobietom w ciąży i karmiącym, osobom przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.