Post jednodniowy: czy warto stosować post jednodniowy?
Post jednodniowy to nie jednodniowa głodówka. W trakcie jednodniowego postu ograniczasz jedynie ilość i jakość jedzenia. Możesz na przykład zastosować jednodniowy post oparty na owocach i warzywach lub chlebie i wodzie. Post jednodniowy warto przeprowadzać regularnie raz w tygodniu, bo korzystnie odciąża organizm. Jednak nie licz na to, że schudniesz.
Spis treści
- Czy post jednodniowy wymaga przygotowań?
- Post jednodniowy: wady i zalety
- Post jednodniowy: jeść czy nie jeść
- Czym jest post ścisły? [#TOWIDEO]
By post jednodniowy przyniósł wymierne korzyści, warto wyznaczyć sobie jeden stały dzień w tygodniu i w zależności od potrzeb, pościć co tydzień, raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Kilka razy w roku można przeprowadzić dłuższą kurację - na przykład weekendową.
Czy post jednodniowy wymaga przygotowań?
Tak, w dniu poprzedzającym post sięgaj po lżejsze potrawy i w umiarkowanych ilościach. W czasie postu pij duże ilości płynów, spaceruj i odpoczywaj. Następnego dnia po poście stopniowo przyzwyczajaj organizm do łatwostrawnego jedzenia. Na śniadanie możesz zjeść np. surówkę z marchewki lub sałatkę z gotowanych warzyw z dodatkiem oliwy. Następnie powoli wprowadzaj się kolejne zdrowe produkty.
Post jednodniowy: wady i zalety
Zalety: doskonale odciąża cały ustrój. Organy wewnętrzne mają okazję odpocząć, a oczyszczony organizm wzmacnia się. Świetnie sprawdza się po biesiadach przy suto zastawionym stole.Wadą postu jednodniowego mogą być dolegliwości spowodowane wydalaniem toksyn, np. bóle lub zawroty głowy, osłabienie.
Post jednodniowy: jeść czy nie jeść
Ponieważ post jednodniowy nie oznacza głodówki, decyzja o tym, co będziesz tego dnia jeść, należy do ciebie. Możesz wybrać tylko warzywa czy owoce (nie musisz wtedy aż tak bardzo ograniczać się ilościowo) lub wybrać np. nabiał czy koktajle. bez względu na to, co wybierzesz, pamiętaj o wypiciu co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.