Głodówka lecznicza: jak przygotować się do głodówki leczniczej?
Głodówka lecznicza może trwać od 2-3 dni do 6 tygodni - zazwyczaj to 10-14 dni. Dlaczego tak długo? Zwolennicy głodówki leczniczej uważają, że to konieczne, bo organizm dopiero po 5-6 dniach włącza swój układ odpornościowy. Wśród głodówek leczniczych najpopularniejsze są: głodówka jednodniowa i głodówka kilkudniowa. Każda głodówka wymaga odpowiedniego przygotowania - sprawdź, jak przygotować się do głodówki leczniczej.
Spis treści
- Dla kogo głodówka lecznicza?
- Głodówka lecznicza wymaga konsultacji z lekarzem
- Głodówka lecznicza: przygotowania do głodówki
- Sprawdź też, na czym polega dieta dr Dąbrowskiej
Głodówka lecznicza, szczególnie jeśli przeprowadzasz ją po raz pierwszy, wymaga pewnych przygotowań. Przede wszystkim sprawdź swój stan zdrowia a potem przygotuj organizm.
Dla kogo głodówka lecznicza?
Głodówka lecznicza ma pomagać w schorzeniach, których przyczynami są złe odżywianie i brak ruchu. To m.in. choroby przemiany materii, nadwaga, choroba wrzodowa, zapalenia stawów, cukrzyca, zmiany zwyrodnieniowe, alergie, anemie, kamice, choroby układu krwionośnego (nadciśnienie, miażdżyca), cellulit i astma.
Absolutnie zrezygnować z głodówek muszą natomiast kobiety w ciąży i karmiące piersią, rekonwalescenci, chorzy na gruźlicę, wrzody żołądka. Praktycznie każda przewlekła choroba jest przeciwwskazaniem do stosowania głodówek. Głodówka jest wykluczona także w przypadku dzieci i młodzieży oraz osób starszych.
Głodówka lecznicza wymaga konsultacji z lekarzem
Decydując się nawet na kilkudniową głodówkę, trzeba się wcześniej dokładnie przebadać. Należy zrobić morfologię (choćby dla wykluczenia anemii), EKG - bo w okresie głodówki zwiększa się znacznie ryzyko zawału, USG jamy brzusznej - żeby sprawdzić, czy nie ma na przykład kamicy pęcherzyka żółciowego, zbadać stężenie kwasu moczowego w nerkach, poziom kreatyniny, a także zrobić rentgen płuc (żeby wykluczyć na przykład gruźlicę).
Głodówka lecznicza: przygotowania do głodówki
Przygotowania do głodówki leczniczej zacząć trzeba już 2 tygodnie wcześniej. Przede wszystkim odstawiasz lub wyraźnie ograniczasz ilość mięsa, nabiału i słodyczy w diecie. Rezygnujesz z mocnej herbaty i kawy, pijesz za to dużo wody, herbatki ziołowe, napary, świeże soki warzywne i owocowe, wywary z warzyw.
Tydzień przed godziną zero w ogóle rezygnujesz z mięsa i nabiału, twoja dieta składa się z owoców i warzyw (najlepiej surowe) z dodatkiem kasz i pieczywa razowego. Nadal pijesz dużo świeżych soków owocowo-warzywnych, które dostarczają organizmowi witamin i mikroelementów.Dzień przez głodówką nie jesz już nic gotowanego - żujesz surowe i suszone owoce, jeść dużo cytrusów i warzyw oraz surówek warzywnych mocno doprawionych ziołami i oliwą, pijesz też jak najwięcej świeżych soków i wody.
Sprawdź też, na czym polega dieta dr Dąbrowskiej
Jej elementem również jest lecznicza głodówka!